19 April 2024
motoGP 2015

Moto3: Ο Danny Kent παίρνει μια άνετη νίκη στο Sachsenring

Ο Danny Kent ξεκινώντας από την pole position για τρίτη φορά φέτος, κέρδισε την 5η νίκη της σεζόν, χωρίς κανείς να μπορέσει να τον απειλήσει.

Ο Danny Kent είναι ο πρώτος Βρετανός αναβάτης που κερδίσει στην μικρή κατηγορία  (125cc / Moto3) Grand Prix στο Sachsenring,  δεδομένου ότι ο Dave Simmonds κέρδισε εδώ το 1969 αλλά τότε ήταν η αρχική διαδρομή που είναι διαφορετική με την σημερινή.  Είναι επίσης ο πρώτος αναβάτης της Honda που κερδίζει στην μικρή κατηγορία GP στη Γερμανία μετά από τον Marco Melandri που κέρδισε στα 125cc GP στο Sachsenring το 1999.

52-kent__gp_2ig

Ο Danny Kent δήλωσε: «Δεν είχα ένα καλό ξεκίνημα, στους πρώτους γύρους γλιστρούσα λίγο, αλλά το ελαστικό άρχισε να συμπεριφέρεται καλύτερα μετά τον 5ο γύρο.  Ήμασταν ήδη δυνατοί  όλο το Σαββατοκύριακο, πράγμα  που μου έδωσε μεγάλη αυτοπεποίθηση και ήξερα ότι είχα την ευκαιρία να μπω μπροστά. Είμαι πραγματικά χαρούμενος που πήρα άλλη μια νίκη και να επεκτείνω το προβάδισμα μου στην βαθμολογία στο πρωτάθλημα.»

Ο Efrén Vázquez, ομόσταυλό του  Kent  πήρε την δεύτερη θέση κάνοντας το 1-2 για την Leopard Racing,  ενώ ο Enea Bastianini (Gresini Racing Team Moto3) συμπλήρωσε το βάθρο μετά από μια φοβερή μάχη με άλλους δυο αναβάτες που κρίθηκε στο νήμα.

_pos-3rd-4th-5th-riders-33-5-23_02_0.big

Ο Romano Fenati (SKY Racing Team VR46) τερμάτισε στην 4η θέση, μπροστά από τον Antonelli (Ongetta-Rivacold) που τερμάτισε στην 5η θέση, μετά από μια φοβερή μάχη που έδωσαν με τον 3ο Bastianini, όπου τον νικητή τον έδωσε h φωτογραφία  από το photo finish.

Ο Jorge Navarro συμπλήρωσε την 6αδα.  Στην 7η θέση τερμάτισε ο Brad Binder (Red Bull KTM Ajo) μπροστά από τον Alex Masbou (SaxoPrint RTG), Andrea Locatelli (Gresini Racing Team Moto3) και Niklas Ajo (RBA Racing Team) που συμπληρώσαν την κορυφαία 10αδα.

moto3-9os-2015race-moto3-9-2015