19 April 2024
MotoGP 2019

Moto3: Ο Canet παίρνει μια φανταστική νίκη στο Brno

O Aron Canet κέρδισε το Grand Prix της μικρής κατηγορίας Moto3, για τον δέκατο γύρο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος 2019, στην πίστα του Brno.

Ο οδηγός της Max Racing Team (Ομάδα του Max Biaggi) έκανε έναν έξυπνο αγώνα και κατάφερε να διασχίσει τη γραμμή τερματισμού πρώτος, παίρνοντας τη καρό σημαία του αγώνα, και την πρωτοπορία του πρωταθλήματος, μπροστά από τον Lorenzo Dalla Porta (Honda Leopard) που οδήγησε τον αγώνα για αρκετούς γύρους, και τον Toni Arbolino (Honda) που είχε και την pole να συμπληρώνει το βάθρο!

Στην 4η θέση τερμάτισε ο Jaume Masia, αλλά όλες τις εντυπώσεις κέρδισε η θεαματική εμφάνιση του Niccolò Antonelli (SIC58 Racing Team), που  αναγκάστηκε να ξεκινήσει από τα pits αφού είχε πρόβλημα στην σχάρα και κατάφερε και τερμάτισε πέμπτος, πολύ κοντά στο βάθρο, οδηγώντας και στην πρώτη θέση για ένα γύρο!