19 April 2024
MotoGP 2018

Moto3: Ο Bastianini κερδίζει έναν επεισοδιακό αγώνα πτώσεων στην Καταλονία

Ο Enea Bastianini κέρδισε ένα συναρπαστικό αγώνα στην Moto3 στη Βαρκελώνη, μπροστά από τον Marco Bezzecchi, ο οποίος μεγαλώνει την διαφορα του στο πρωτάθλημα!

Σε έναν επεισοδιακό αγωνα που τον χαρακτήρισαν οι πολλές πτώσεις νικητής ήταν ο  Enea Bastianini  που κατάφερε και «επιβίωσε» από το χάος των πτώσεων!

Το χάος των πτώσεων άνοιξε ο Jorge Martín που ήταν πρώτος.

Στην συνεχεία ένα τρενάκι από 11αναβάτες πάλευε για την νίκη, που όμως αποδεκατίστηκε μέχρι να φτάσουν στην καρό σημαία!  Οι Bulega Canet και Arenas έπεσαν μαζί όταν ο Arenas έπεσε παρασέρνοντας τους.

Δύο γύρους αργότερα, ο Jaume Masia χτύπησε τον Migno πάνω στα φρένα στην πρώτη στροφή, με αποτέλεσμα να πέσουν  και οι δυο!

Μόνο πέντε αναβάτες έμειναν για το κυνήγι της πρώτης θέσης στους τελευταίους τέσσερεις γύρους, με τον John McPhee και Bezzecchi να παλεύουν για την πρώτη θέση αρχικά.

Ωστόσο, Bastianini εκμεταλλευόμενος το slipstreamed πήρε το προβάδισμα στον τελευταίο γύρο και κατάφερε, με Top of Form

0.167s διαφορα από τον δεύτερο και πήρε την πρώτη του νίκη από το 2016 στο ιαπωνικό Grand Prix.

Ο Gabriel Rodrigo ήταν στη δεύτερη θέση στον τελευταίο γύρο, αλλά έχασε τη θέση από τον Bezzecchi πάνω στην γραμμή τερματισμού με 0.003s διαφορα!

Με το Martin να πέφτει, ο Bezzecchi μεγάλωσε την διαφορα του στη βαθμολογία στους 19 βαθμούς από τον Fabio Di Giannantonio που ανέβηκε στην 2η θέση.

Ο McPhee πήρε το καλύτερο του αποτέλεσμα αυτή την της σεζόν στην τέταρτη θέση με τον Suzuki τελικά να συμβιβάζεται στην 5η θέση.

Ο Rookie Alonso Lopez πέρασε την γραμμή 6ος , αλλά του δόθηκε μία ποινή για ένα παράνομο ελιγμό, που τον έριξε πίσω από τον Kaito Toba  και Di Giannantonio.