25 April 2024
MotoGP 2016

Moto3: Εντυπωσιακή νίκη του Brad Binder στο Misano

Ο Αυστραλός κατάφερε και πήρε την πέμπτη νίκη του την τελευταία στιγμή, νικώντας τον Enea Bastianini, σε ένα εντυπωσιακό αγώνα στο Misano!

By Spyros Fiotakis © Biker Spirit

moto3-misano-bs-sf-4Για άλλη μια φορά η Moto3 πρόσφερε μοναδικό θέαμα με μονομαχίες σε όλες τις θέσεις μέχρι τον τερματισμό.

Ο Binder με τον Bastianini ήταν από την αρχή μπροστά και άλλαξαν την πρώτη θέση αρκετές φορές. Ήταν από τις λίγες φορές που είδαμε στην Moto3 τους αναβάτες που οδηγούν τον αγώνα να ξεφεύγουν τόσο μπροστά από τους υπόλοιπους αναβάτες.

moto3-misano-bs-sf-5Από την μέση του αγώνα και μετά Binder και Bastianini είχαν κάνει μια διαφορά από τους υπόλοιπους περίπου 2 δευτερόλεπτων. Ο Bastianini κατάφερε και πέρασε τον Αυστραλό στους τελευταίους γύρους και έμεινε μπροστά και ενώ έδειχνε ότι θα καταφέρει να αντέξει στην πρώτη θέση, ο Binder φάνηκε να θέλει πολύ αυτή την νίκη και στις τελευταίες στροφές του τελευταίου γύρου πέρασε μπροστά και κατάφερε να πάρει την καρό σημαία για 5η φορά φέτος.

Ο Bastianini τερματισε δεύτερος μόλις με +0.262s πίσω από τον Αυστραλό!

moto3-misano-bs-sf-7Για την τριτη θέση δυνατή μάχη έδωσαν στους τελευταίους γύρους ο Joan Mir με τον Nicolo Bulega περνώντας την γραμμή τερματισμού ρόδα με ρόδα, με νικητή τον Ισπανό Joan Mir που ξεκινησε από την 16η θέση!

Στην πέμπτη ες τερματισε ο Τσέχος Jakub Kornfeil, ενώ την εξάδα συμπλήρωσε ο Ιταλός Andrea Locatelli.

moto3-misano-bs-sf-3Ο δεύτερος στην βαθμολογία μέχρι πριν αυτόν τον αγώνα Navarro είχε πτώση αποχαιρετώντας στην ουσία το πρωτάθλημα.