26 April 2024
MotoGP 2021

Moto2: Ο Raul Fernandez κέρδισε την Pole position με νέο ρεκόρ στο Sachsenring – Χρόνοι – Αποτελέσματα

Ο Raul Fernandez κέρδισε την Pole position του Γερμανικού Grand Prix, για τον όγδοο γύρο του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος Moto2 του 2021.

Ο αναβάτης της ομάδας KTM με χρόνο 1:23.397 κατέκτησε την Τρίτη του Pole σε τέσσερις αγώνες, γράφοντας και νέο ρεκόρ πίστας και έτσι θα ξεκινήσει από την πρώτη θέση τον αυριανό αγώνα.

Από την 2η θέση θα είναι ο Fabio Di Giannantonio (Gresini) και ο  Remy Gardner (KTM Ajo), δυο οδηγοί όπου από του χρόνου θα είναι στην μεγάλη κατηγορία MotoGP.

Ο Marco Bezzecchi (Sky Racing Team VR46), αφού πέρασε από το Q1, τερμάτισε τέταρτος, μπροστά από τον Xavi Vierge (Petronas) και τον Jorge Navarro (SpeedUp).

Ο Sam Lowes, όπου είχε μιας πτώση, ευτυχώς χωρίς συνέπειες, θα ξεκινήσει από την έβδομη θέση, μπροστά από τον Ai Ogura (Honda Team Asia) και τον Bo Bendsneyder (SAG). Ο Aron Canet (Aspar) ολοκληρώνει τους δέκα πρώτους.