MotoGP 2018

Moto2: Ο Quartararo παίρνει την παρθενική του νίκη στην Καταλονία

Ο αναβάτης της Speed ​​Up, Fabio Quartararo κέρδισε το πρώτο του Grand Prix στη Moto2 στην Βαρκελώνης μπροστά από έναν εντυπωσιακό Miguel Oliveira, ο οποίος ξεκίνησε 17ος και κατάφερε να τερματίσει δεύτερος.

Στα πρώτα στάδια του αγώνα όλα τα βλέμματα ήταν στραμμένα στον Oliveira, ο οποίος έκανε ένα εντυπωσιακό ξεκίνημα από την 17η θέση και βρέθηκε έκτος στον πρώτο γύρο.

Στον επόμενο γύρο πέρασε τον Marcel Schrotter στην Κ4, όταν ο Γερμανός ανοίχτηκε ελαφρώς μετά το προσπέρασμα του Quartararo.

Ο Oliveira πέρασε στην συνέχεια και τον 19χρονο Quartararo, ενώ στον ίδιο γύρο ξεκίνησε να κηνυγάει τον πρώτο, Alex Marquez, όπου τελικά τον πέρασε στην Κ10.

Ωστόσο, ο pole man, Quartararo, είχε έναν εκρηκτικό ρυθμό και πέρασε τον Marquez έναν γύρο αργότερα. Ο Γάλλος εκμεταλλεύτηκε ένα λάθος από τον Oliveira στην Κ4 και πήρε το προβάδισμα.

Ο Oliveira προσπάθησε να κρατήσει τον Γάλλο κοντά του για μερικούς γύρους, αλλά προτίμησε να κάνει έναν αγώνα τακτικής και να πάρει τους 20 βαθμούς που τον φέρνουν στην δεύτερη θέση του πρωταθλήματος με μόλις ένα βαθμό διαφορά από τον Bagnaia.

Ο πορτογάλος αναβάτης μετά την καρό σημαία και ενώ είχε κόψει ταχύτητα, χτυπήθηκε από τον Simone Corsi στην ευθεία εκκίνησης- τερματισμού. Και οι δύο αναβάτες έπεσαν στην άσφαλτο, και ενώ οι μοτοσυκλέτες φαίνονταν να έχουν αρκετές ζημίες και οι δυο αναβάτες βγήκαν φαινομενικά αλώβητοι.

Ο Alex Marquez δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον ρυθμό των δύο πρώτων και πάλευε μέχρι τον τελευταίο γύρο για την τρίτη θέση στο βάθρου με τους Schrotter και Xavi Vierge.

Ο Brad Binder τερμάτισε έκτος για πέμπτη φορά σε επτά αγώνες μπροστά από τον Lorenzo Baldassarri και τον πρωτοπόρο στην βαθμολογία, Bagnaia.

Ο Sam Lowes τερμάτισε ένατος μετά από μια εντυπωσιακή ανάκαμψη από τις πίσω θέσεις. Ο Βρετανός ξεκίναγε ένατος στο grid, αλλά μια κακή εκκίνηση σε συνδυασμό με ένα πρόβλημα στην αντλία καυσίμου, βρέθηκε στην 22η θέση στον πρώτο γύρο. Ο Iker Lecuona, ολοκλήρωσε την κορυφαία δεκάδα.