MotoGP 2020

Moto2: Ο Sam Lowes κερδίζει τον δραματικό αγώνα στο Aragon

“Θύματα” στο Grand Prix της Aragon Moto2, ο Luca Marini (Sky Racing Team VR46) με πτώση, μέχρι σήμερα ηγέτης του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος, Fabio Di Giannantonio, ο αναβάτης Speed ​​Up και ο Marco Bezzecchi δύο γύρους από το τέλος, το πρωτάθλημα στο “0”.

Ο Luca Marini έπεσε ενώ ήταν στις πρώτες θέσεις αφήνοντας τον Bezzecchi στην κορυφή του αγώνα και την κορυφή της βαθμολογίας, αλλά ο Bezzecchi δεν κατάφερε να τερματίσει όταν δυο γύρους πριν τον τερματισμού είχε πτώση, φέρνοντας αλλαγές και πάλι στην βαθμολογία!

Ευτυχώς, οι τρείς πτώσεις δεν είχαν συνέπειες για τους αναβάτες από τραυματισμούς, αλλά άλλαξαν το πρωτάθλημα.

Η νίκη πήγε στον Sam Lowes (Marc VDS), ο οποίος επαναλαμβάνει τη νίκη του Le Mans και ο οποίος στη γραμμή τερματισμού προηγήθηκε ενός φοβερού Enea Bastianini (Italtrans), ο οποίος στον τελευταίο γύρο νίκησε τον Jorge Martin και ο οποίος είναι τώρα ο νέος ηγέτης στη κατάταξη του πρωταθλήματος.

Τέταρτος τερμάτισε ο Jake Dixon (Petronas), που προηγήθηκε των Remy Gardner (SAG Team), Marcos Ramirez (American Racing) και Hector Garzo (Pons). Στους βαθμούς και ο Simone Corsi, δέκατος με την MV Agusta Forward, καθώς και τον συμπαίκτη του Stefano Manzi, δέκατος τέταρτος.

Ο Bastianini ηγείται τώρα στην κατάταξη του παγκόσμιου πρωταθλήματος με 155 βαθμούς έναντι του Sam Lowes με 153, 150 του Marini και 130 του Marco Bezzecchi!