25 April 2024
NEA

Moto2: Ο Gardner κέρδισε τον αγώνα στο Portimao – Ο Bastianini Παγκόσμιος Πρωταθλητής

Ο Remy Gardner κερδίζει το Πορτογαλικό Grand Prix, και ο  Enea Bastianini είναι ο Παγκόσμιος Πρωταθλητής Moto2 του 2020.

Ο Ιταλός αναβάτης ανεβαίνει στην κορυφή του κόσμου αφού πήρε 3 νίκες και 4 βάθρα.

Ο Luca Marini κατάφερε και πήρε το προβάδισμα γρήγορα. Πίσω του ο Sam Lowes προσπάθησε να παλέψει για την νίκη αλλά με 10 γύρους πριν το τέλος τα προβλήματα στο χέρι του αρχίζουν να γίνονται αισθητά.

Ο Gardner κατάφερε να περάσει τον Marini, δύο γύρους πριν το τέλος, και ο Αυστραλός αναβάτης κατάφερε και πήρε την πρώτη του νίκη.

Στο βάθρο ο Luca Marini στην δεύτερη θέση και στην 3η κλείνοντας το βάθρο ο Sam Lowes που, παρά τα προβλήματα του χεριού του, κατάφερε να ολοκληρώσουν τον αγώνα και να ανέβει στο βάθρο.

Ο Marco Bezzecchi (Sky Racing Team VR46) τερμάτισε στην 4η θέση, ακολουθούμενος από τον Enea Bastianini που κατακτά τον παγκόσμιο τίτλο μετά από μια εξαιρετική σεζόν και πριν από το άλμα του στο MotoGP.

Στην έκτη θέση ο Jorge Martin, μπροστά από το Joe Roberts και τον Augusto Fernandez.

Οι Lorenzo Baldassarri (HP Pons) και Xavi Vierge (Petronas) ολοκληρώνουν τους δέκα πρώτους.