26 April 2024
MotoGP 2021

Moto2: O Fabio Di Giannantonio κέρδισε τον αγώνα στην Jerez

Ο Fabio Di Giannantonio (Gresini Racing) κυριάρχησε στο Ισπανικό Grand Prix στην κατηγορία Moto2, για τον τέταρτο αγώνα του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος MotoGP του 2021.

Ο Ιταλός οδηγός, μετά από μια τέλεια εκκίνηση από την πρώτη σειρά, πήρε αμέσως το προβάδισμα, κερδίζοντας με μεγάλο περιθώριο έναντι των αντιπάλων του. Για το «Diggia» είναι η πρώτη νίκη του στην Moto2, και η πρώτη του νίκη από το GP της Ταϊλάνδης το 2018 στην κατηγορία Moto3.

Ο συμπατριώτης του Marco Bezzecchi (Sky Racing Team VR46) πήρε την δεύτερη θέση στο βάθρο, παρά το λάθος του στα πρώτα στάδια του αγώνα, ενώ ο Sam Lowes (Marc VDS), έκλεισε το βάθρο στην τρίτη θέση.

Στην 4η θέση τερμάτισε ο Remy Gardner (Red Bull Ajo), μπροστά από τον ομόσταυλο Raul Fernandez.

Την κορυφαία εξάδα έκλεισε ο εξάδα Xavi Vierge (Petronas), ακολουθούμενος από τους Ai Ogura (Team Asia), Joe Roberts (Italtrans), Aron Canet (Boscoscuro Aspar) και Marcel Schrotter (Intact GP). Που συμπλήρωσε την πρώτη δεκάδα της Jerez!

Πολλές πτώσεις, όπως αυτές των Augusto Fernandez (Marc VDS), Somkiat Chantra (Team Asia), Nicolò Bulega (Gresini), Hector Garzo (Pons), Albert Arenas (Boscoscuro Aspar) και Simone Corsi (Mv Agusta Forward).

Ο Remy Gardner παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας με 69 βαθμούς έναντι του Sam Lowes με 66, και του Raul Fernandez  με 63.