16 April 2024
MotoGP 2018

Moto2: Ο Brand Binder κερδίζει έναν εκπληκτικό αγώνα στο Sachsenring

Ο Brand Binder κάνοντας έναν εκπληκτικό αγώνα κέρδισε στο Γερμανικό GP ξεκινώντας από την 10η θέση στην σχάρα.

Ο Παγκόσμιος πρωταθλητής 2016 της Moto3,  Brand Binder παίρνει την πρώτη νίκη του στην Moto2 και το τρίτο του βάθρο στα δυο χρόνια στην μεσαία κατηγορία!

Ο Brand Binder υπέγραψε μόλις χθες άλλον ένα χρόνο με την ομάδα του, κάτι που μάλλον του έδωσε φτερά σήμερα στον αγωνα, και έγινε ο πρώτος Νοτιοαφρικανός που κερδίζει αγωνα στην Moto2!

Στην δεύτερη  θέση τερμάτισε τελικά ο Joan Mir, αφού άντεξε στην επίθεση του Marini στο τέλος, κάνοντας τρία τα βάθρα του φέτος!

Ο Luca Marini τερμάτισε στην τρίτη θέση συμπληρώνοντας το βάθρο, παίρνοντας το πρώτο βάθρο στην καριέρα του. Ο ετεροθαλής αδελφός του Valentino Rossi πάλεψε για αρκετούς γύρους ακόμα και για την πρώτη θέση!

Ο Miguel Oliveira κάνοντας έναν εκπληκτικό αγωνα, ξεκινώντας από την 15η θέση στην σχάρα, κατάφερε και έφτασε μέχρι την 4η θέση, μειώνοντας την διαφορα του από τον πρώτο στην βαθμολογία από τους 16 στους μόλις 7 βαθμούς!

Στην 5η θέση τερμάτισε τελικά ο Sam LOWES, μπροστά από τον Marcel SCHROTTER που έκλεισε την κορυφαία εξάδα!

Ο Francesco Bagnaia, ο πρωτοπόρος του πρωταθλήματος ειχε έναν καταστροφικό αγωνα αφού τερμάτισε μόλις στην 12η θέση, χάνοντας την μεγάλη διαφορα που ειχε στην βαθμολογία από τον δεύτερο. Ο Bagnaia ενώ ξεκίνησε από την πρώτη σειρά και ενώ ήταν τρίτος αναγκάστηκε να εχει μια έξοδο όταν απόφυγε τον Pasini που έπεσε μπροστά του, με αποτέλεσμα να πέσει στην 23 θέση! Παρόλα αυτά κατάφερε και ανέβηκε μέχρι την 12η θέση!

Η πτώση που ειχε ο Alex MARQUEZ φαίνεται να του στοίχησε πολύ αφού ειχε έναν άσχημο αγωνα τερματίζοντας στην 13η θέση, ενώ ξεκίνησε από την 7η θέση!

Την κορυφαία δεκάδα συμπληρώσαν οι Xavi VIERGE, Simone CORSI, Fabio QUARTARARO και Jorge NAVARRO