16 April 2024
MotoGP 2019

Moto2: Ο Brad Binder κέρδισε τον αγώνα στο Aragon

O Brad Binder κέρδισε το Grand Prix της Αραγονίας στην κατηγορία Moto2, για το δέκατο τέταρτο γύρο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος 2019.

Ο Νότια Αφρικανός οδηγός της KTM πήρε την δεύτερη του νίκη φέτος, μετά το Red Bull Ring κάνοντας έναν πολύ καλό αγώνα, με φοβερή εκκίνηση από την 3η θέση, κάνοντας μια διαφορά ασφάλειας σε όλο τον αγώνα, μέχρι τον τελευταίο γύρο που είδε την καρό σημαία πρώτος!

Στην δεύτερη θέση τερμάτισε ο Jorge Navarro, που έδωσε μάχη με τον Alex Marquez στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα!

Στην 3η θέση του βάθρου ανέβηκε ο Alex Marquez, που πάλεψε στους πρώτους γύρους με τον Marini και στους τελευταίους με τον Navarro, ενώ ήταν δεύτερος στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα!

Ο Alex Marquez  παραμένει επικεφαλής της βαθμολογίας και  χάρη στην πτώση του Fernandez μεγάλωσε το χάσμα και άλλο φτάνοντας τους 38 μπροστά από τον Navarro και 42 από τον Fernandez.

4ος στον τερματισμό ήταν ο Luca Marini , μπροστά από τον Sam Lowes , και τον Tom Luthi που έκλεισε την κορυφαία εξάδα του αγώνα!

Ο  Iker Lecuona τερμάτισε 7ος μπροστά από τον Lorenzo Baldassarri , ενώ την πρώτη δεκάδα έκλεισαν οι Jorge Martin στην 9η θέση και ο Xavi Vierge στην 10η