18 April 2024
MotoGP 2017

Moto2: Ο Alex Marquez παίρνει την πρώτη του νίκη μέσα στην πατρίδα του στην Jerez

Την πρώτη νίκη της καριέρας του στην κατηγορία Moto2 πήρε ο  Alex Marquez μέσα στο σπίτι του στην Jerez, μετά την pole position που κέρδισε χθες!

Ο Alex Marquez έκανε καλό ξεκίνημα από την Pole με τον ομόσταυλό του Franco Morbidelli πίσω του, που κατάφερε στον 8ο γύρο να περάσει μπροστά.

Στον επόμενο γύρο όμως ο Ιταλός κάτω από την πίεση του να μείνει πρώτος έκανε λάθος και έχασε το μπροστινό και έπεσε με αποτέλεσμα να εγκαταλείψει, ευτυχώς χωρίς τραυματισμό.

Ο Marquez έμεινε στην κορυφή για το υπόλοιπο του αγώνα σε ένα μοναχικό αγώνα χωρίς να απειληθεί από κανένα αφού είχε μια διάφορα 4 δευτερόλεπτων από τον δεύτερο!

Έτσι ο νεαρός Παγκόσμιος πρωταθλητής της Moto3, κατάφερε και πήρε την πρώτη του νίκη στην κατηγορία!

Στην δεύτερη θέση τερμάτισε ο Francesco Bagnaia, 3,5 δευτερόλεπτα πίσω από τον πρώτο, ενώ το βάθρο συμπλήρωσε στην τρίτη θέση ο Miguel Oliveira.

Για την 4η θέση μάχη έδωσαν οι Mattia Pasini και Luca Marini, με νικητή τον Pasini.

Την κορυφαία εξάδα συμπλήρωσε ο Marcel Schrotter.

Στον 2ο γύρο ο Simone Corsi  έχασε τον έλεγχο του μπροστινού και έπεσε,  παίρνοντας μαζί του τον Vierge και τον Takaaki Nakagami.

Ο Dominique Aegerter τερμάτισε στην 7η θέση μπροστά από τον Thomas Lüthi.

Ο Axel Pons έχασε την ένατη θέση στην τελευταία στροφή γύρο μια εντυπωσιακή μάχη με τον Yonny Hernandez.

Ο Lorenzo Baldassarri ήταν ενδέκατος μπροστά από τον rookie Jorge Navarro, με τον Hafizh Syahrin  δέκατο τρίτο μπροστά από τον Ricky Cardus.