23 April 2024
MotoGP 2019

Moto2: Ο Alex Marquez κέρδισε τον αγώνα στο Sachsenring

O Alex Marquez κέρδισε το Γερμανικό Grand Prix της κατηγορίας Moto2, για τον ένατο γύρο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος 2019.

Ο Ισπανός της Marc VDS διέσχισε τη γραμμή τερματισμού μπροστά από τον εκπληκτικό Brad Binder και τον Γερμανό Marcel Schrötter.

Με αυτή τη 4η νίκη του στην σεζόν, ο # 73 θα περάσει και πάλι στην κορυφή της βαθμολογίας με οκτώ βαθμούς μπροστά από τον Luthi.

Ο Luca Marini έστριψε πρώτος μετά την εκκίνηση αλλά δεν κατάφερε να αντισταθεί στους «διώκτες» του, ετσι πριν από το τέλος του πρώτου γύρου, οι Schrötter και Lecuona πέρασαν μπροστά από τον Marini.

Στους επόμενους γύρους ο Marquez πέρασε στην κορυφή του αγώνα και έμεινε εκεί χωρίς να απειληθεί από κανέναν μέχρι την καρό σημαία!

Στην δεύτερη θέση τερμάτισε ο Brad Binder κάνοντας έναν εκπληκτικό αγώνα, αφού ξεκίνησε 17ος, δίνοντας εντυπωσιακή μάχη με τον Lecuona για τη δεύτερη θέση.

10 γύρους πριν το τέλος ο Tom Luthi, μέχρι τότε ο παγκόσμιος ηγέτης, τιμωρείται με long Lap γύρο και για το θεωρήθηκε υπεύθυνος για την πτώση του Vierge.

Το βάθρο συμπλήρωσε ο Marcel Schrötter, μέσα στην πατρίδα του μετά από φοβερή μάχη στο τέλος με τον Lecuona, που είχε πτώση λίγο πριν τον τερματισμό!

Ο Fabio Giannantonio (Speed Up), τερμάτισε τέταρτος, μπροστά από τον Tom Luthi, και τον Augusto Fernandez που έκλεισε την πρώτη εξάδα!