motoGP 2012

Le Mans , τι μας λένε τα στατιστικά

Καθώς το MotoGP ταξιδευει στην  ιστορική πίστα του  Le Mans της Γαλλίας για τον τέταρτο γύρο του πρωταθλήματος ας μοιραστούμε μερικά ενδιαφέροντα στατιστικά στοιχεία-νούμερα που μας προσφέρει το MotoGP.

800 – Το Γαλλικό Grand Prix θα είναι το 800στο Grand Prix στην Ιστορία.

100 – Η τρίτη θέση που τερμάτισε ο Dani Pedrosa στο Estoril ήταν η 100η φορά που ανέβηκε στο βάθρο. Είναι ο έβδομος αναβάτης που φτάνει τα 100 βάθρα, οι άλλοι έξι είναι: Valentino Rossi, Giacomo Agostini, ο Angel Nieto, Phil Read, Mike Hailwood και ο Max Biaggi.

70 Βαθμοί – Μετά τις δυο νίκες του και την μια φορά που τερμάτισε δεύτερος, ο Marc Marquez έχει 70 βαθμούς περισσότερους φέτος, σε σύγκριση με πέρυσι που δεν είχε συγκεντρώσει ούτε έναν, στους τρεις πρώτους αγώνες.

55 χρόνια – Την ημέρα των κατατακτηρίων στο Le Mans, θα έχουν περάσει ακριβώς 55 χρόνια από την ημέρα που ο Libero Liberati με μια Gilera κέρδισε το Γερμανικό GP του Hockenheim το. Ηταν η πρώτη φορά που θα κερδηθεί ένα GP με μέσο όρο ταχύτητας πάνω από τα 200χαω

39 χρόνια – Την  ημέρα του αγώνα στο Le Mans θα έχουν συμπληρωθεί ακριβώς 39 χρόνια από την ημέρα που ο Jarno Saarinen και Renzo Pasolini έχασαν τη ζωή τους με τραγικό τρόπο σε ατύχημα που έγινε στον πρώτο γύρο του 1973 στα 250cc GP στη Monza.

37 Βαθμοί – O Cal Crutchlow έχει συγκεντρώσει 37 βαθμούς στους 3 πρώτους αγώνες της χρονιάς. Πρόκειται για το καλύτερο ξεκίνημα Βρετανού αναβάτη στην μεγάλη κατηγορία, από την εποχή που έτρεχε ο Niall Mackenzie το 1988 με την τέταρτη θέση στην εναρκτήριο αγώνα στην Ιαπωνία.

26 δευτερόλεπτα – Η διαφορά μεταξύ των Valentino Rossi, στην έβδομη θέση, και του νικητή  Casey Stoner στο πορτογαλικό Grand Prix. Είναι η μικρότερη διαφορά που πέτυχε αναβάτης της Ducati από την κορυφή, από το Misano πέρυσι, όταν o Rossi τερμάτισε 23 δευτερόλεπτα πίσω από τον νικητή Lorenzo.

25 Βαθμοί – Ο Stoner έχει συγκεντρώσει 25 περισσότερους βαθμούς σε σχέση με πέρυσι, μετά τους τρεις πρώτους αγώνες.

19 – Η νίκη του Marquez στην Πορτογαλία ήταν η 19η της καριέρας του. Μόλις 19 χρονών και ο νεαρός Ισπανός είναι ο 6ος πιο επιτυχημένος αναβάτης της πατρίδας του! Αν καταφέρει και φτάσει τις 20 στην Γαλλία, θα ισοφαρίσει τον Alex Criville. Οι Ισπανοί αναβάτες με περισσότερες από 20 νίκες είναι οι: Angel Nieto (90), Jorge Lorenzo (39), Dani Pedrosa (38) και Jorge Martinez (37).

11 – Αποδεικνύοντας το υψηλό επίπεδο του ανταγωνισμού στην κατηγορία Moto2, βλέπουμε  ότι οι ένδεκα πρώτοι αναβάτες στη γραμμή εκκίνησης στην Πορτογαλία , έχουν όλοι τους κερδίσει αγώνα GP!

9 χρόνια – Με τη νίκη του στο Grand Prix της Πορτογαλίας, ο Sandro Cortese είναι πρωτοπόρος στο παγκόσμιο πρωτάθλημα για πρώτη φορά στην καριέρα του. Πέρασαν εννέα χρόνια από τότε που γερμανός  αναβάτης ήταν επικεφαλής της κατάταξης στο πρωτάθλημα στην  μικρή  κατηγορία Grand Prix. Είναι ο Steve Jenkner μετά τον τρίτο αγώνα της σεζόν στην πίστα της Jerez το 2003.

4 – Η τέταρτη θέση που τερμάτισε ο Zulfahmi Khairuddin στον αγώνα Moto3 στην Πορτογαλία είναι το καλύτερο αποτέλεσμα για αναβάτη της Μαλαισίας στα Grand Prix.