25 April 2024
Motocross

Κεραμίδας, Κανάκης και Κουζής με νίκες και βάθρα στο BMU European Motocross Championship 2021 στην Τουρκία – VIDEO

Το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Junior Motocross 65 & 85, και το Πρωτάθλημα Motocross Balkan Motorcycle Association (BMU) πραγματοποιήθηκαν στη  Τουρκία στην πίστα Afyonkarahisar.

140 αθλητές από Τουρκία, Σκόπια, Βουλγαρία,  Σερβία, Ρουμανία, και την Ελλάδα συμμετείχαν στους αγώνες.

Στην κατηγορία MX1, ο Παναγιώτης Κουζής (Ελλάδα) κέρδισε την δεύτερη θέση, πίσω από τον ο Michael Ivanov (Βουλγαρία) και μπροστά από τον Mustafa Asetin (Τουρκία).

Στην SENIOR νικητής ήταν ο πρωτοπόρος της βαθμολογίας Δημήτρης Κεραμίδας (Ελλάδα), μπροστά από τον Atanas Petrov (Βουλγαρία), και τον Vasili Stoyanov (Βουλγαρία).

Στην ΜΧ2 ο Μάριος Κανάκης (Βουλγαρία)* τερμάτισε δεύτερος, πίσω από τον Toba Robert Kristian (Ρουμανία) και μπροστά από τον Viktor Neychev (Βουλγαρία).

Στην κατηγορία MX2 JUNIOR, Μάριος Κανάκης (Βουλγαρία)* ήταν ο νικητής, μπροστά από τον Viktor Neychev (Βουλγαρία) και τον Christian Georgiev (Βουλγαρία).

*(Βουλγαρία) – (Συμμετείχε στους αγώνες με Βουλγαρική άδεια ! )