ENDURANCE WORLD CHAMPIONSHIP

H F.C.C. TSR Honda France κατακτά τον 24ώρο του Le Mans

Τελείωσε άλλη μια έκδοση του 24ώρου στο Le Mans με την F.C.C. TSR Honda France είναι ο μεγάλος νικητής.
Η ομάδα κατέκτησε την υψηλότερη θέση του βάθρου μετά από έναν αγώνα, όπου δεν ήταν πάντα στην πρώτη θέση. Μετά από σχεδόν 18 ώρες αγώνα, ο David Checa συνεντρίβει με τη μοτοσικλέτα του.

Ο οδηγος έπρεπε να σπρώξει τη μηχανή του στο pitbox και από εκείνη τη στιγμή προσπάθησε να ξανακερδίσει τον χαμένο χρόνο. Από εκείνη τη στιγμή, η F.C.C. TSR Honda France πήρε το προβάδισμα του αγώνα και κανείς δεν μπόρεσε να την εκθρονίσει. Μετά από μια πολύ συναρπαστικό 24ώρο, η μοτοσικλέτα με το # 5 διέσχισε τη γραμμή τερματισμού με συνολικά 843 στην πίστα της Buagatti.

Πίσω της ήταν η Honda Endurance Racing με ένα γύρο καθυστέρησης και μια ποινή 60 δευτερολέπτων, αφού δεν είχε χρόνο να εκπληρώσει μια πρώτη επιβληθείσα ποινή.

Η Wepol Racing ήταν η τρίτη καλύτερη ομάδα σε αυτόν τον αγώνα, παρά τους τρεις γύρους διαφορά. Από την άλλη πλευρά, η GMT94 Yamaha οδήγησε μεγάλο μέρος του αγώνα, αλλά μετά από το περιστατικό του David Checa δεν μπόρεσε να ανακάμψει και τερμάτισε στην 10η θέση στην γενική κατάταξη και 7η στην κατηγορία της.

Όσον αφορά την κατηγορία Superstock, η 3ART – Moto Team 95 ήταν ο μεγάλος νικητής μετά την ολοκλήρωση των 833 γύρων. Η MotoAin αγωνίστηκε στο τέλος για τη νίκη, αλλά έπρεπε να συμβιβαστεί στην δεύτερη θέση, ενώ η Junior Team LMS Suzuki έκλεισε το βάθρο της κατηγορίας. Πρέπει να σημειωθεί ότι η ομάδα SRC Kawasaki έλαβε το βραβείο Anthony Delhalle EWC Spirit Trophy.