MotoGP 2017

Έξυπνη ή τυχερή η νίκη του Marquez στο Brno? Τι λένε τα νούμερα ?

Ο ίδιος ο Marquez είπε: «Ήθελα να πάρω το ρίσκο» και το έκανε, πήρε το ρίσκο και κέρδισε τον αγώνα στην Τσεχία!

Ο Marc Marquez και η ομάδα του επέλεξαν το μαλακό βρόχινο ελαστικό σε αντίθεση με όλους τους υπολοίπους οδηγούς που είχαν το μεσαίο, με σκοπό να πιέσει στην αρχή και να πάρει ένα προβάδισμα στους πρώτους γύρους και να έχει περισσότερο χρόνο στην αλλαγή μηχανής-ελαστικού όταν η πιστά θα άρχιζε να στεγνώνει.

Με την εκκίνηση, και με την απουσία της βροχής που έδωσε την θέση της σε έναν δυνατό Ήλιο, το μαλακότερο ελαστικό αποδείχτηκε λανθασμένη επιλογή, άρχισε να χάνει θέσεις, φτάνοντας στην 10η θέση πριν κλείσει ο δεύτερος γύρος. Ο Ισπανός όμως αντι να προσπαθήσει να μείνει στις μπροστινές θέσεις πήρε το ρίσκο και μπήκε στα πιτ να αλλάξει μηχανή με σλικ ελαστικά και στεγνό setup και να βγει στο 3ο γύρο στην 20η θέση, και να αρχίζει να κάνει χρόνους στο 1’58 και 1’57, σε αντίθεση με τους υπολοίπους που γυρνούσαν στο 2’08 ! Καθώς η πιστά στέγνωνε όλο και περισσότερο, όλοι οι οδηγοί μπήκαν να αλλάξουν μηχανή-ελαστικά, με αποτέλεσμα ο Marquez να φτιάξει μια διάφορα από τον 2ο που έφτασε μέχρι και τα 22 δευτερόλεπτα!

Έξυπνη κίνηση; τύχη;  ή και τα δύο;
Ότι γνώμη και να έχει κανείς το αποτέλεσμα λέει ότι πήρε μια νίκη, και ανέβασε την διαφορά του από τον δεύτερο στην βαθμολογία στους 14 βαθμούς!
Επίσης για όσους θέλουν να διαβάσουν τα νούμερα μπορούν να βγάλουν και τα κατάλληλα συμπεράσματα.

Ταχύτεροι γύροι
Ο Marquez για παράδειγμα έκανε τον 7ο ταχύτερο γύρο συνολικά, και τον έκανε στον 9ο γύρο με 1’57.419, την στιγμή που χρειαζόταν για να κάνει την διάφορα του από τους υπολοίπους που ξεπέρασε και τα 22 δευτερόλεπτα! Η διάφορα του από τον ταχύτερο γύρο ήταν 0.367s.

Τον ταχύτερο γύρο έκανε ο  Maverick Viñales με 1’57.052 στον 17ο γύρο, και ενώ ήταν στην τρίτη θέση, και στην προσπάθεια του να κλείσει την διάφορα του με τον Dani Pedrosa που βρισκόταν στην 2η θέση και ο οποίος έκανε τον ίδιο ταχύτερο γύρο με τον πρώτο, γράφοντας 1’57.052 19 στον 19ο γύρο!

Ο Valentino Rossi έκανε τον 3ο χρόνο με 1’57.092 στον 20ο γύρο και στην προσπάθεια του να κλείσει την διάφορα του από τον Crutchlow που βρισκόταν μπροστά του στην 4η θέση.

Ο Jonas Folger έκανε τον 4ο ταχύτερο γύρο με 1’57.130, στον 15ο γύρο και ενώ ήταν στην 15η θέση και έδινε μάχη με τον ομόσταυλό του Zarco!

Ο Andrea Dovizioso με την Ducati έγραψε τον 5ο ταχύτερο γύρο με 1’57.183 στον 11ο γύρο, την ώρα που ήταν στην προσπάθεια του στο να ανεβαίνει θέσεις σε κάθε γύρο!

Ο Cal Crutchlow έκανε τον 6ο ταχύτερο χρόνο του αγώνα με 1’57.315 στον 17ο γύρο και ενώ βρισκόταν στην 4η θέση αφού μόλις είχε περάσει τον Petrucci δυο γύρους πριν.

Επίσης μπορούμε να δούμε και άλλα ενδιαφέροντα νούμερα όπως ότι ο νικητής του αγώνα, ο Marc Marquez, έκανε 3 ταχυτέρους γύρους συνεχόμενους στον αγώνα, ξεκινώντας από τον 4ο γύρο, τον 5ο ,και 6ο γύρο και αμέσως μετά έκανε άλλους 2 ταχυτέρους γύρους, τον 8ο και 9ο , ήταν τότε που έκανε και την μεγαλύτερη διάφορα του από τους υπολοίπους που ξεπέρασε τα 20 δευτερόλεπτα.
Δυο συνεχόμενους ταχυτέρους γύρους έκανε και ο Dani Pedrosa, στον 10ο και 11ο γύρο!

Το γυρολόγιο του Marc Marquez
2’13.190
2’16.064
2’22.810
1’58.981
1’58.283
1’57.667
1’57.678
1’57.438
1’57.419
1’57.498
1’57.806
1’57.502
1’57.663
1’57.729
1’57.783
1’57.684
1’57.690
1’57.902
1’57.810
1’58.534
1’58.559
2’02.284

– Γυρολόγιο Οδηγώn σε PDF

– Ανάλυση Γύρων – Οδηγών σε PDF

Ο Marc Marquez δήλωσε μετά τον αγώνα: «Ειλικρινά, ήταν μια δύσκολη Κυριακή. Πρώτα απ ‘όλα, μια ιδιαίτερη Κυριακή. Όλοι οι αναβάτες έτρεχαν προς τιμή ενός θρύλου των MotoGP που χάσαμε  μόλις και αυτό ήταν επιπλέον κίνητρο.
Σήμερα ένιωθα ότι μπορώ να πάρω το ρίσκο και να προσπαθήσω να κερδίσω τον αγώνα. Η πρώτη απόφαση ήταν για το μαλακό ελαστικό που ξεκίνησα τον αγώνα και αποδείχτηκε ότι ήταν  λανθασμένη απόφαση. Έβαλα το μαλακό ελαστικό επειδή το σχέδιό μου ήταν να πιέσω για τέσσερις ή πέντε γύρους και στη συνέχεια να μπω στα πιτ. Αλλά ήταν λάθος απόφαση, και έχασα πολλές θέσεις. Αυτό με έκανε να μπω στο box λίγο νωρίτερα, αλλά ήταν η μόνη ευκαιρία που είχα. Όταν βγήκα ξανά με τα σλικ ελαστικά γλιστρούσα πολύ και σχεδόν έπεσα τρεις ή τέσσερις φορές, αλλά στη συνέχεια άρχισα να βρίσκω πρόσφυση κα να ηρεμώ. Στη συνέχεια, στον 6 γύρο, όταν πέρασα είδα το πίνακα από τα pit, που έγραφε ότι είναι στην 1η θέση και με συν 18 ή 20 δευτερόλεπτα και τότε όλα ήταν καλύτερα, ο ήλιος βγήκε! Συνήθως παλεύω πολύ σε αυτή την πιστά κάθε χρόνο, αλλά η δοκιμή που κάναμε εδώ στο καλοκαιρινό διάλειμμα ήταν πολύ σημαντική. Να αφήσω το Μπρνο με 25 βαθμούς μου δίνει πολύ εμπιστοσύνη. Σήμερα, δεν ξέρω γιατί, άλλα σηκώθηκα και είπα «θέλω να πάρω το ρίσκο» και το έκανα με κάθε τρόπο και στο τέλος έχουμε 25 βαθμούς για το πρωτάθλημα. Τώρα θα απολαύσουμε αυτή τη νίκη.»