SupermotoSupermoto

Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα SUPERMOTO – Κύπελλο Wolf Σπάρτη 2017 – Φωτογραφίες – Ρεπορταζ

Σε πολύ ζεστό καιρό με θερμοκρασίες πάνω από 30 βαθμούς στην Σπάρτη, στην πίστα Sparta Racing Circuit Motul, έγινε ο 2ος  αγώνας του Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα SUPERMOTO S2 και ο 2ος  αγώνας του Κυπέλλου Supermoto Wolf 2017, μπροστά σε πάρα πολύ κόσμο, και σε μια άψογη διοργάνωση από τον  Αθλητικό Μοτοσυκλετιστικό Όμιλο Σπάρτης (ΑΜΟΣ).

Οι νικητές της ημέρας ήταν για το Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα SUPERMOTO S2, ο εργοστασιακός οδηγός της TM Factory Racing, Ιταλός Diego Monticelli που πήρε την πρώτη του νίκη φέτος, ενώ για το Ελληνικό Κύπελλο SUPERMOTO Wolf, ήταν ο νικητής και του πρώτου αγώνα, Γιάννης Κωνσταντινάκος!

Ας δούμε τι έγινε αναλυτικά στους αγώνες που ακλούθησαν, δυο σκέλη για το Πανευρωπαϊκό και δυο σκέλη για το Ελληνικό κύπελλο.

Κύπελλο SUPERMOTO Wolf 1ο Σκέλος

Στον 2ο γύρο του κυπέλου είχαμε 14 συμμέτοχες με 13 από αυτούς τελικά να στήνονται στην σχάρα εκκίνησης.  Στο 1ο σκέλος του 2ου αγώνα την pole position είχε ο Γιάννης Κωνσταντινάκος, όμως ο Νίκος Καρακώστας έκανε πολύ καλή εκκίνηση και έστριψε πρώτος με τον Κωνσταντινάτο πίσω του.  Δυστυχώς στην πρώτη στροφή είχαμε μια πτώση του Σταύρου Κρεμάλα με αποτέλεσμα να βγει κόκκινη σημαία αφού ο Κρεμάλας είχε τραυματιστεί και δεν μπορούσε να μετακινηθεί και έπρεπε να μπει το ασθενοφόρο για να τον μεταφέρει για εξετάσεις, (ευτυχώς δεν είχε κάποιο σοβαρό τραυματισμό).

Έτσι ο αγώνας είχε επανεκκίνηση με τον Κωνσταντινάτο να στρίβει πρώτος αυτή την φορά και τον Καρακώστα ακριβώς  πίσω του, ξεκινώντας μια μάχη που κράτησε σχεδόν σε όλο τον αγώνα, με νικητή τον Κωνσταντινάτο. Ο Καρακώστας πίεσε, πολύ κυρίως στο πρώτο μισό του αγώνα. Ενδεικτικό είναι ότι και οι δυο έκαναν τον ταχύτερο τους γύρο στον 2ο γύρο.

Στην τρίτη θέση πίσω τους ο Νίκος Νικολέτος ανέβαζε ρυθμό για να φτάσει τους δυο προπορευόμενους αλλά με αποτέλεσμα στον 4ο γύρο να πέσει, ευτυχώς χωρίς συνέπιες και να συνεχίσει, αλλά αρκετά ποιο πίσω, τερματίζοντας τελικά στην 10η θέση.

Στην τρίτη θέση τελικά πίσω από τους Κωνσταντινάτο και Καρακώστα τερμάτισε ο Σπύρος Σταρροπουλος που ξεκινησε από την 5η θέση.

Στην 4η θέση τερμάτισε ο Ανδρέας Αντωνίου, οπού ήταν και ο πρώτος της κατηγορίας Νέων, μιας και οι πρώτοι τέσσερεις ήταν της κατηγορίας Racing.

5ος τερμάτισε ο Μπάμπης Λατσούδης, ενώ την εξαδα ολοκληρωσε ο Τρύφωνας ∆ημουλάς.

Βαγγέλης Αντωνόπουλος, Νικολακάκος Αριστείδης και Νικολακάκος Παναγιώτης τερμάτισαν στις θέσεις 7 -8 και 9 αντίστοιχα.
Ο Σταυρός Πετρόπουλος τερμάτισε στην 11η θέση, ενώ ο Μενέλαος Πρίμπας συμπληρωσε την 12αδα!

Κύπελλο SUPERMOTO Wolf 2ο Σκέλος

Στο 2ο Σκέλος την εκκίνηση πήρε ο Νίκος Καρακώστας αφού έστριψε πρώτος στην πρώτη στροφή με τον Κωνσταντινάτο πίσω του και τον Νικολέτο λίγο ποιο πίσω.

Αμέσως οι δυο πρώτοι ξέφυγαν από τους υπολοίπους, με τον Κωνσταντινάτο να επιτίθεται συνεχώς στον Καρακώστα! Μια όμορφη μάχη που κράτησε σχεδόν μέχρι το τέλος του αγώνα!

Στον 5ο γύρο ο Κωνσταντινάκος κατάφερε και πέρασε τον Καρακώστα, με τον δεύτερο να επιτίθεται με την σειρα του τώρα, για να περάσει μπροστά, μια μάχη που πρόσφερε πολύ θέαμα!

Λίγο ποιο πίσω ο Νικολέτος, με τον Σταρροπουλο και τον Αντωνόπουλο έδιναν την μάχη τους για την τρίτη θέση. Μια μάχη που κέρδισε λίγους γύρους μετά ο Νικολέτος αφού κατάφερε και έκτισε μια διαφορά, από τους υπολοίπους και οδηγώντας χωρίς λάθη αυτήν την φορά τερμάτισε στην τρίτη θέση!

Την μάχη για τν 4η θέση την κέρδισε ο Βαγγέλης Αντωνόπουλος, μπροστά από τον Σταρροπουλο.

Για την 6η  θέση έδωσαν μάχη ο Μπάμπης Λατσούδης, με τον Τρύφωνα ∆ημουλά και τον Μενέλαο Πριμπα, με νικητή τον Λατσούδη.

Στην 9η θέση τερμάτισε ο Ανδρέας Αντωνίου, μπροστά από τους Νικολακάκο Αριστείδη και Νικολακάκο Παναγιώτη, ενώ την 12η θέση συμπληρώσας ο Σταυρός Πετρόπουλος.

Στο σύνολο της ημέρας στο πρώτο σκαλί του βάθρου στην κατηγορία Racing ανέβηκε ο Γιάννης Κωνσταντινάκος, στο δεύτερο σκαλί ο Νίκος Καρακώστας, ενώ το βάθρο συμπλήρωσε ο Νίκος Νικολέτος!

Στην κατηγορία ΝΕΩΝ στο βάθρο ανέβηκε στην πρώτη θέση ο Μπάμπης Λατσούδης, ο Βαγγελης Αντωνόπουλος στην δεύτερη θέση και στην τρίτη θέση ο Ανδρέας Αντωνίου!

Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα SUPERMOTO
S2 1ο Σκέλος

Όταν τα φώτα έσβησαν για τον δεύτερο αγώνα της σεζόν, ο οδηγός της TM Factory Thomas Chareyre και ηγέτης της βαθμολογίας από τον πρώτο αγώνα, έχοντας κερδίσει την pole position, έκανε φοβερή εκκίνηση στρίβοντας πρώτος στην πρώτη στροφή, ακολουθούμενος από τον οδηγό της SMW BRT Marc-Reiner Schmidt και τον ομόσταυλό του Chareyre, Diego Monticelli.

Ο Chareyre κατόρθωσε να κάνει έναν γρήγορο γύρο από την αρχή, δημιουργώντας μια μεγάλη διαφορά από τους υπολοίπους. Για τον Marc-Reiner Schmidt δεν ήταν εύκολος αγώνας, καθώς ο Monticelli βρισκόταν πίσω του κολλημένος στην ρόδα του, κάνοντας συνεχώς επιθέσεις.

Έτσι τη κατάσταση καθάρισε νωρίς με τον Γάλλο Thomas Chareyre να κερδίζει το πρώτο σκέλος του 2ου αγώνα της σεζόν με τους Marc-Reiner Schmidt και Diego Monticelli να κλείνουν την κορυφαία τριάδα.

Ο Edgardo Borella κατάφερε να ξεφύγει από τους υπολοίπους πίσω του, αλλά δεν είχε την ταχύτητα να ακολουθήσει τους κορυφαίους αναβάτες.  Έτσι ο Borella τερμάτισε στην τέταρτη θέση.

Στην πέμπτη θέση τερμάτισε ο Τσέχος Milan Sitniansky, ενώ την κορυφαία εξάδα έκλεισε ο Ισπανός David Gimenez.

Πιο πίσω οι Luca Ciaglia και Emerick Bunod, με τον δεύτερο να εγκαταλείπει από πτώση στο off-road τμήμα της πίστας.

Ο Γιώργος Παρασκευάς η μοναδική Ελληνική συμμετοχή σε αυτό το Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα, τερμάτισε στην 16η θέση.

S2 – 1ο Σκέλος – Κορυφαία δεκάδα:
1. CHAREYRE Thomas (FRA, TM) 16 γύρους σε 17: 49.658
2. SCHMIDT Marc Reiner (GER, SWM) + 10.693.