National ChampionshipsΔΕΛΤΙΑ ΤΥΠΟΥ

Ενθουσίασε η απόδοσή του Βασίλη Παντελεάκη στον τελευταίο Αγώνα του Ιταλικού Πρωταθλήματος!

Δελτίο τύπου Βασίλη Παντελεάκη CIV 5ος αγώνας: Τη δυναμική του παρουσία στο Ιταλικό πρωτάθλημα συνέχισε το περασμένο Σαββατοκύριακο ο Βασίλης Παντελεάκης, ο Έλληνας αναβάτης που αγωνίζεται και φέτος στην κορυφαία κατηγορία MiniGP.

Ο αγώνας διεξήχθη στην πίστα Franciacorta της Ιταλίας και ήταν ο τελευταίος για τη φετινή σεζόν.

Στα πρώτα ελεύθερα χρειάστηκε λίγο χρόνο προσαρμογής, ύστερα από το μεγάλο καλοκαιρινό διάλειμμα, αλλά γρήγορα έδειξε το καλό του πρόσωπο και στο πρώτο σκέλος των κατατακτηρίων, σε μια πίστα γεμάτη νερό, κατάφερε να κάνει τον 3ο χρόνο ανάμεσα σε 20 αναβάτες!

Στο δεύτερο σκέλος κατέβασε σχεδόν 3,5 δευτερόλεπτα το χρόνο του, καθώς η πίστα πρόσφερε πολύ καλύτερο κράτημα και ανέβηκε έως την 6η θέση, έχοντας απόσταση μισού δευτερολέπτου από την πρώτη σειρά της εκκίνησης.

Ο πρώτος αγώνας της Κυριακής κηρύχθηκε στεγνός, αν και η πίστα είχε αρκετή υγρασία σε διάφορα κομμάτια της. Ο Βασίλης έκανε – σε έναν ακόμα αγώνα – καταπληκτική εκκίνηση και μέσα σε λίγα μέτρα είχε ανέβει από την 6η στην 4η θέση.

Το μπροστινό γκρουπ αποτελούνταν από 12 οδηγούς, με μάχες και προσπεράσεις που θα ζήλευε ακόμα και αυτή η Moto3 του παγκοσμίου πρωταθλήματος!

Η ταχύτητα του Βασίλη Παντελεάκη μέσα στις στροφές ήταν εκπληκτική, μένοντας στις μάχες για το βάθρο μέχρι τέλους, παρά το ότι στην ευθεία έχανε από τους πιο ελαφρείς αντιπάλους του.

Στα τελευταία στάδια του αγώνα οι δυο μπροστά είχαν κάνει τη διαφορά και 4 οδηγοί διεκδικούσαν την τελευταία θέση του βάθρου.

Ανάμεσά τους και ο Βασίλης, ο οποίος στην τελευταία στροφή του τελευταίου γύρου τα έδωσε όλα, έκανε μια θεαματική προσπέραση, ανέβηκε στην 5η θέση και τελικά έχασε το βάθρο για μόλις 4 δέκατα, έχοντας μάλιστα τον 3ο καλύτερο χρόνο στον αγώνα με διαφορά μικρότερη από τρία δέκατα από τον πρώτο!

Ο δεύτερος αγώνας ήταν ακόμα πιο σκληρός σε μάχες από τον πρώτο, με τον Βασίλη και πάλι να στέκεται υπέροχα σε όλη τη διάρκειά του, όντας μέσα στο γκρουπ των έξι πρώτων που – στο τέλος – είχαν διαφορά μόλις στο ένα δευτερόλεπτο!

Η πίστα ήταν σε καλύτερη κατάσταση και οι χρόνοι κατέβηκαν αρκετά, με τον Έλληνα αναβάτη να έχει και πάλι έναν από τους καλύτερους χρόνους μέσα στην πίστα (7ος), τερματίζοντας τελικά στην 6η θέση, χάνοντας το βάθρο για τρία δέκατα του δευτερολέπτου!

Με αυτή τη δυνατή παρουσία έκλεισε και η φετινή σεζόν για τον Βασίλη Παντελεάκη, ο οποίος τελικά πήρε την 7η θέση στο βαθμολογικό πίνακα της κορυφαίας κατηγορίας MiniGP, ανάμεσα σε 23 συμμετοχές, συγκεντρώνοντας 79 βαθμούς σε 10 αγώνες.

Η ομάδα και ο Βασίλης θέλουν να ευχαριστήσουν τους χορηγούς για την πολύτιμη υποστήριξή τους όλη τη χρονιά, αλλά και όλους τους Έλληνες οπαδούς που στηρίζουν με το δικό τους, μοναδικό, τρόπο την προσπάθειά του.

Βασίλης Παντελεάκης #3

«Στον προηγούμενο αγώνα ήμουν πολύ χαρούμενος γιατί έκανα την καλύτερή μου παρουσία στο Ιταλικό πρωτάθλημα, όμως σήμερα καταφέραμε και ανεβάσαμε τον πήχη ακόμα πιο ψηλά! Η ένταση των αγώνων και οι δυνατές μάχες με τους συναθλητές μου, με δίδαξαν πολλά για τη συνέχεια. Το διασκέδασα πολύ και από τη στιγμή που η μοτοσυκλέτα μου ήταν άψογα στημένη, ήμουν σε θέση να παλέψω με τους κορυφαίους της κατηγορίας και να κυνηγήσω το βάθρο. Φτάσαμε πολύ κοντά, αλλά δεν απογοητεύομαι. Θέλω να ευχαριστήσω την οικογένειά μου για τις πολλές θυσίες που έχει κάνει για μένα, τους χορηγούς μου για τη στήριξή τους και όλους τους Έλληνες φιλάθλους για την αγάπη τους».