28 March 2024
WSBK 2017

Εκπληκτική Νίκη για Rea και Kawasaki στον πρώτο αγώνα της χρονιάς

Ο οδηγός της Kawasaki κέρδισε το πρώτο αγώνα του 2017, με του Davies και Sykes, να συμπληρώνουν το βάθρο!

Ένας συναρπαστικός αγώνας ήταν ο τέλειος τρόπος για να ξεκινήσει η 30η σεζόν του πρωταθλήματος WorldSBK με 5 διαφορετικούς οδηγούς, τους Melandri, Rea, Sykes, Lowes και Davies να είναι επικεφαλής του αγώνα για κάποιο διάστημα!

Το καλύτερο ξεκίνημα έκανε ο δυο φορές Παγκόσμιος Πρωταθλητής Superbike, Jonathan Rea (Kawasaki Racing Team) στο Phillip Island το Σάββατο, κάνοντας μια εκπληκτική νίκη, σε έναν αγώνα που μας υποσχέθηκε για μια φανταστική χρονιά!

Ο Rea κέρδισε τον Chaz Davies (Aruba.it Racing – Ducati) με μόλις 0.042s, παίρνοντας την καρό σημαία πάνω στη γραμμή τερματισμού, αφού οι δυο τους αγωνίστηκαν σκληρά μέχρι και την τελευταία στροφή, ενώ ο Tom Sykes (Kawasaki Racing Team), συμπλήρωσε το βάθρο.

O Alex Lowes (Pata Yamaha Official WorldSBK Team) τερμάτισε 4ος, ελάχιστα πίσω από τον Sykes με μόλις 0.032s. Ο Lowes οδήγησε από την αρχή γρήγορα και έμεινε στην κορυφή σε όλο τον αγώνα και μάλιστα οδήγησε και στην πρώτη θέση για έναν γύρο! Φαίνεται πως η νέα R1 έχει σημαντικές αλλαγές από πέρυσι, όπως μας είπε και στην μικρή συνέντευξη που μας έδωσε!

Ο Marco Melandri (Aruba.it Racing – Ducati), ήταν αυτός που έστριψε πρώτος κάνοντας μια θεαματική επιστροφή στο πρωτάθλημα στο πρώτο αγώνα WorldSBK του από το 2014. Ο Ιταλός έμεινε στο μπροστινό μέρος για αρκετούς γύρους, μέχρι που  στον 15ο γύρο είχε μια πτώση που τον ανάγκασε τελικά να εγκαταλείψει .

Μια εξαιρετική απόδοση ο Leon Camier (MV Agusta Reparto Corse) τερμάτισε στην 5η θέση με τρία δευτερόλεπτα διαφορά πίσω από το νικητή του αγώνα, ολοκληρώνοντας έτσι με αυτόν την κορυφαία πεντάδα του πρώτου αγώνα που είναι εξ ολοκλήρου βρετανική!

Ένα δυνατό ξεκίνημα της σεζόν από τους Ισπανούς Xavi Fores (BARNI Racing Team) και Jordi Torres (Althea BMW Racing Team) που κέρδισαν την έκτη και έβδομη θέση αντίστοιχα.

Ο Eugene Laverty (Milwaukee Aprilia), Michael van der Mark (Pata Yamaha Επίσημη WorldSBK Team) και Randy Krummenacher (Kawasaki Racing Puccetti) ολοκλήρωσαν την πρώτη δεκάδα, με  τον Krummenacher να κάνει μια εντυπωσιακή εμφάνιση στο ντεμπούτο του στο WorldSBK.

Ο Nicky Hayden (Red Bull Honda World Superbike Team) και Markus Reiterberger (Althea Racing Team BMW) τερμάτισαν στην 11η και 12η θέση αντίστοιχα, ενώ ο Stefan Bradl (Red Bull Honda World Superbike Team) ήταν 15ος.