19 March 2024
WSBK 2017

WSBK: Ο Davies με Ducati κερδίζει και τον 2ο αγώνα στη Γερμανία

Ο οδηγός της της Ducati κερδίζει στη Γερμανία στον 2ο αγώνα , με τους Rea και Melandri να τον ακολουθούν στο βάθρο!

Ο Chaz Davies (Aruba.it Racing – Ducati) ολοκλήρωσε ένα υπέροχο Σαββατοκύριακο, με τη δεύτερη νίκη του Γερμανικού Γύρου στον 2ο Αγώνα, ενώ ο Jonathan Rea (Kawasaki Racing Team) και ο Marco Melandri (Aruba.it Racing – Ducati) συμπληρώσαν το βάθρο.

Με μια ελαφριά βροχή να πέφτει στους τελευταίους γύρους, οι αναβάτες του WorldSBK έπρεπε να επικεντρωθούν σκληρά για να αποφύγουν τυχόν λάθη και ο Davies έκανε ακριβώς αυτό για να καταγράψει μια τρίτη νίκη σε τέσσερις αγώνες στο Lausitzring.

Εκκινώντας από το πίσω μέρος της τρίτης σειράς στην σχάρα, ο Ουαλός τελικά νίκησε τον Rea περνώντας την γραμμή τερματισμού με 2.29s διαφορά.

Ο Melandri που ξεκίνησε από την πρώτη θέση σήμερα στον 2ο αγώνα, κράτησε την κορυφή του αγώνα για τέσσερις γύρους, και δεν κατάφερε να αντισταθεί στις επιθέσεις του Rea και του ομόσταυλού του Davies και έτσι τερμάτισε στην 3η θέση, κερδίζοντας το 8ο βάθρο του για φέτος!

Παρά την Pole position του το Σάββατο, ο Tom Sykes (Kawasaki Racing Team) δεν μπόρεσε να μείνει με τους τρεις μπροστά και τελείωσε στην τέταρτη θέση αφού ξεκίνησε τον2ο αγώνα από την έβδομη θέση.

Μετά τον σημερινό αγώνα ο Παγκόσμιος Πρωταθλητής και πρωτοπόρος φέτος Jonathan Rea έχει κάνει μια διαφορά 70 βαθμών από τον ομόσταυλό του Tom Sykes, με τέσσερις γύρους (8 αγώνες) να απομένουν.

Ο Alex Lowes (Pata Yamaha Official WorldSBK Team) νίκησε στην μονομαχία για την 5η θέση τον Leon Camier (MV Agusta Reparto Corse) με μόλις 0.237s, κάνοντας πέντε τους  Βρετανούς στην κορυφαία εξαδα!

Στην 7η θέση τερμάτισε ο Lorenzo Savadori (Milwaukee Aprilia) ως ο κορυφαίος αναβάτης της Aprilia, μπροστά από τον Jordi Torres (Althea BMW Racing Team), τον Γερμανό Markus Reiterberger (Van Zon Remeha BMW) και τον Xavi Fores (BARNI Racing Team) που ολοκλήρωσαν την πρώτη δεκάδα.

Σήμερα αγωνίστηκε μετά τον τραυματισμό του ο Stefan Bradl (Red Bull Honda World Superbike Team) και τερμάτισε στην 13η θέση , πίσω από τους Van der Mark και Mercado .

Οι Randy Krummenacher (Kawasaki Puccetti Racing), ο Eugene Laverty (Milwaukee Aprilia) και ο Pawel Szkopek (Pazera Racing) είχαν πτώσεις  ενώ ο Riccardo Russo (Pedercini Racing SC-Project) εγκατέλειψε.

Το WorldSBK επιστρέφει στη δράση στις 15-17 Σεπτεμβρίου στο Portimão, στην Πορτογαλία.