Dakar 2019 – Ειδική 10: PISCO> LIMA – Ζωντανή ενημέρωση!

16:53 Ο Toby Price κερδίζει το δεύτερο Ντακάρ!

Έχει κερδίσει το τελευταίο στάδιο του Dakar 2019 και κερδίζει για δεύτερη φορά το μεγαλύτερο rally-raid του κόσμου, μετά το θρίαμβό του το 2016.

Ο Quintanilla είναι πίσω 8'20΄΄

15:59 Ο Quintanilla είναι πίσω 8’20΄΄

Ο Pablo Quintanilla έχασε ουσιαστικά τη δεύτερη θέση στη γενική κατάταξη από τον Matthias Walkner. Ο αναβάτης της Husqvarna έχασε 8’20΄΄ μετά την πτώση του και παλεύει να σώσει το βάθρο του στο Ντακάρ.

O Quintanilla πέφτει!

15:43 O Quintanilla πέφτει!

Ο Pablo Quintanilla δεν θα κερδίσει αυτή την έκδοση του Ντακάρ! Ο Χιλιανός, ο οποίος ήταν δεύτερος στη γενική κατάταξη, έπεσε μετά από μόλις 10 χλμ. στην ειδική. Ο αναβάτης της Husqvarna έκανε λάθος. Με τραυματισμένο πόδι, συνέχισε τον αγώνα για να προσπαθήσει να σώσει τη δεύτερη θέση στη γενική κατάταξη.

Ο Nicolas Cavigliasso κερδίζει το πρώτο του Dakar

15:21 Ο Nicolas Cavigliasso κερδίζει το πρώτο του Dakar

Ο Nicolás Cavigliasso κέρδισε την τελευταία ειδική του αγώνα, κέρδισε την 8η ειδική από τις 10, καθώς και τον πρώτο του Dakar μόλις στη δεύτερη συμμετοχή του. Ο 27χρονος Αργεντινός έχει συντρίψει εντελώς τους αντιπάλους του!

Ο José Cornejo έχει τον καλύτερο χρόνο μέχρι στιγμής

15:16 Ο José Cornejo έχει τον καλύτερο χρόνο μέχρι στιγμής

Ο José Igniacio Cornejo ολοκλήρωσε την τελευταία ειδική στο Ντακάρ και οδηγεί μπροστά από τον Sam Sunderland με 58 δευτερόλεπτα και τον Luciano Benavides 59 δευτερόλεπτα. Ωστόσο, οι 5 καλύτεροι αναβάτες από το χθεσινό στάδιο δεν έχουν φτάσει ακόμα στο τέλος.

:QUAD: Ο Cavigliasso θέλει ένα μεγάλο τερματισμό

14:59 Ο Cavigliasso θέλει ένα μεγάλο τερματισμό

Ο Cavigliasso έχει πολλά πλεονεκτήματα: παρά τον τεράστιο προβάδισμά του στη γενική κατάταξη, ο Αργεντινός θέλει να τελειώσει το Ντακάρ με μια νέα νίκη ειδικής και οδηγεί μπροστά από τον συμπατριώτη του Manuel Andújar με 2’13 μπροστά μετά από 50 χλμ. Ο Alexandre Giroud ακολουθεί το μονοπάτι s2’48 πίσω .

Ο Benavides οδηγεί στην αρχή της ειδικής

14:48 Ο Benavides οδηγεί στην αρχή της ειδικής

Με τους Xavier de Soultrait, Andrew Short, Matthias Walkner, Pablo Quintanilla και Toby Price να είναι έτοιμοι να ξεκινήσουν σύντομα μετά τους υπόλοιπους συντρόφους τους, οι πρώτες μοτοσυκλέτες έχουν φτάσει στο WP1. Ο Kevin Benavides οδηγεί μπροστά από τον Sam Sunderland με 22 δευτερόλεπτα διαφορά!

Οι μοτοσυκλέτες ξεκινούν

14:42 Οι μοτοσυκλέτες ξεκινούν

Ο Javier Alvarez Fernandez και ο Javier Vega Puerta είναι οι δύο πρώτοι οδηγοί μοτοσυκλέτας που ξεκινούν την ειδική, η οποία πραγματοποιείται και με αντίστροφη σειρά της γενικής κατάταξης.

Τα QUAD ξεκινούν για την τελευταία ειδική του Ντακάρ

14:38 Τα QUAD ξεκινούν για την τελευταία ειδική του Ντακάρ

Τα Quad ήταν πρώτα που ξεκίνησαν την τελευταία ειδική αυτού του Ντακάρ, πριν από ταις μοτοσυκλέτες. Ο John Maragozidis, ο τελευταίος στην γενική κατάταξη, ήταν ο πρώτος που ξεκίνησε την ειδική, ενώ ο Nicolás Cavigliasso ήταν ο τελευταίος που ξεκίνησε. Με 1 ώρα και 40 λεπτά στην γενική κατάταξη, ο αναβάτης της Yamaha μπορεί να κερδίσει το φετινό Ντακάρ σήμερα.

ΤΕΛΙΚΗ ΕΥΘΕΙΑ DAKAR 2019

Μόλις ένα λεπτό χωρίζει τον ηγέτη της γενικής, Toby Price από τον Pablo Quintanilla καθώς ο αγώνας σήμερα είναι στο  τελικό του στάδιο μετά από 5.182 χιλιόμετρα αγώνων. Το φινάλε υπόσχεται μια επική αναμέτρηση μεταξύ αυτών των δύο ανδρών, με τον πρωταθλητή του 2018,Matthias Walkner, να είναι τρίτος με 6’35” διαφορά από την κορυφή, που ακόμα κρατά ζωντανά την ελπίδα της νίκης.

DAKAR 2019 - ΗΜΕΡΑ 10

ΣΤΑΔΙΟ 10 – Ντακάρ 2019
17 Ιανουαρίου – PISCO> LIMA
359 km συνολικά – 112 km ειδική

Το δέκατο και Τελευταίο στάδιο, του Ράλι Ντακάρ 2019, τελικό σπριντ, τέρμα το γκάζι. Παρά το γεγονός ότι είναι το τελευταίο στάδιο και το σενάριο της τελικής μονομαχίας μεταξύ των οδηγών, είναι συνήθως ένα στάδιο με το αποτέλεσμα που έχει ήδη αποφασιστεί λόγω της πολυπλοκότητας και του μήκους του αγώνα, σήμερα όλα είναι ακόμα ανοικτά με τρεις οδηγούς να είναι μέσα στο παιχνίδι της νίκης. Αυτή η 10η ειδική είναι ένα στάδιο όπου υπάρχουν πολλά περισσότερα να χάσουν από το να κερδίσουν. Εννέα ημέρες ανταγωνισμού και οι μέγιστες απαιτήσεις για τη μηχανική και το σώμα μπορεί να καταλήξουν σε μια παρακέντηση στις πύλες της “Ρώμης”. Το γκάζι, αλλά και το μυαλό, είναι αυτό που θα παίξει ρόλο σε αυτό το στάδιο.