Dakar 2017, Ανασκόπηση 3ης ημέρας, Νικητής ο Joan Barreda

Stage 3 | 4 Ιανουαρίου | San Miguel de Tucuman -> San Salvador De Jujuy | Ειδική: 364χλμ | Σύνολο: 780χλμ

1. Joan Barreda – 2. Sam Sunderland (+12’30”) – 3. Pierre-Alexandre Renet (+15’30”)

Η αύξηση της θερμοκρασίας και το υψόμετρο ήταν μια δραστική αλλαγή του σημερινού τοπίου. Με τα πρώτα off-road κομμάτια, οι αναβάτες και τα πληρώματα μπήκαν στην πρώτη «πραγματική» δοκιμασία από την άποψη της αντοχής με την απότομη ανάβαση σε περάσματα πάνω από 5.000 μέτρα και με θερμοκρασίες από 36 ° C μέχρι τους 5 ° C με λίγη βροχή.

O Joan Barreda είναι ο νικητής του Stage 3, ανεβαίνοντας και στην κορυφή της γενικής κατάταξης!

Ο Ισπανός τερματισε μπροστά από τον δεύτερο Sam Sunderland 13’30 και 17’20 μπροστά από τον ομόσταυλό του, Paulo Goncalves. Οι τελικοί χρόνοι και οι διαφορές είναι κατά ένα λεπτό λιγότερες λόγο της ποινής ενός λεπτού που τιμωρήθηκε ο Joan Barreda

O Joan Barreda, ο επίσημος αναβάτης του HRC, ήταν ταχύτερος σε όλη την ειδική διαδρομή από τα πρώτα χιλιόμετρα της ειδικής. Στο πρώτο μέρος της διαδρομή έφτασε πρώτος με εντυπωσιακή διαφορά όπως και σε όλα τα σημεία έλεγχου, τερματίζοντας με τεράστιο προβάδισμα έναντι των αντιπάλων του, κάνοντας ίσως ένα αποφασιστικό βήμα προς την πρώτη νίκη του στο Ντακάρ ! «Σήμερα ήταν μία από τις μέρες που ήμασταν προετοιμασμένοι γι ‘αυτό από χθες. Ήταν μια πολύ δύσκολη ειδική» δήλωσε μεταξύ άλλων ο Ισπανός.

Αυτή ήταν η 14η νίκη ειδικής, του Joan Barreda στο Ντακάρ, που ισοφαρίζει τον μεγάλο Fabrizio Meoni στις νίκες και απέχει μόλις μία νίκη πίσω από τον Richard Sainct.

Ο Sam Sunderland τερμάτισε στην 2η θέση, όπου στο μεγαλύτερο μέρος της διαδρομής έμεινε σταθερά πίσω από τον Ισπανό, ενώ στο δεύτερο μέρος της ειδικής ήταν πάνω από 13 λεπτά πίσω από τον πρώτο, καταφέρνοντας μέχρι το τέλος να κλείσει λίγο την διαφορά. Ο Βρετανός με την 2η αυτή θέση ανέβηκε και στην 2η θέση της Γενικής Κατάταξης.

3ος τερμάτισε ο Pierre-Alexandre Renet με 16’ 30 λεπτά πίσω από τον πρώτο! Μια πολύ καλή επίδοση μπροστά πολλών φαβορί, στο δεύτερο μόλις Dakar του. Ο Γάλλος με αυτήν την θέση στην 3η ειδική ανέβηκε στην 8η θέση της Γενικής Κατάταξης! Πίσω από το τιμόνι της επίσημης Husqvarna του, ο πρώην παγκόσμιος πρωταθλητής MX3 έφερε ένα τέτοιο αποτέλεσμα που τώρα θα πρέπει να ληφθεί σοβαρά υπόψη από όλους τους αντιπάλους του!

Στην 4η θέση τερματισε ο Pablo Quintanilla, που μέχρι το πρώτο μισό της ειδικής ήταν ταχύτερος. Τελικά με την 4η θέση ανέβηκε στην 4η θέση της Γενικής Κατάταξης!

5ος ο Paulo Goncalves με διαφορά 16:20 λεπτά πίσω από τον σημερινό νικητή και ομόσταυλό του! Στην γενική κατάταξη ο Goncalves ανέβηκε στην τριτη θέση μετά την 3η ειδική!

Την εξάδα συμπλήρωσε ο Adrien Van Beveren με την πρώτη Yamaha, που τον φέρνει στην 6η θέση της Γενικής Κατάταξης.

Ο Toby Price τερματισε 23 λεπτά πίσω από το νικητή της ημέρας, στην 8η θέση, ένα κακό αποτέλεσμα που τον έφερε στην 5η θέση της Γενικής Κατάταξης!

Ο άλλος αναβάτης της Yamaha, Xavier de Soultrait έμεινε πάνω από 33 λεπτά πίσω από την κορυφή, με αποτέλεσμα να τερματίσει στην 14η θέση, και να τον φέρει στην 13η θέση της Γενικής Κατάταξης.

Ο Matthias Walkner, δεν ήταν σε θέση να ανταγωνιστεί τον Joan Barreda και την Honda του. Ο  αναβάτης της KTM τερματισε 26’40 πίσω από τον σημερινό νικητή, στην 11η θέση, και στην 11η θέση

ΑΥΡΙΟ 4η ήμερα, Πέμπτη 5 Ιανουαρίου θα έχουμε την 4η ειδική

Stage 4 : San Salvador De Jujuy – Tupiza

Ειδική Διαδρομή: 416 χιλιόμετρα –  Συνολικά 521 χιλιόμετρα

Σε περίπου 3.500 μέτρα, το Ντακάρ θα φτάσει «σε υψόμετρο πλεύσης» όπου όλοι οι οδηγοι και τα πληρώματα θα πρέπει να περιηγηθούν για έξι ημέρες.

Quad- Κατάταξη 1ης ημέρας Μοτοσυκλέτες- Γενική κατάταξη Μοτοσυκλέτες- Κατάταξη 1ης ημέρας Quad- Γενική κατάταξη Quad- Φωτογραφίες