Dakar 2016Ανασκόπηση Ημέρας 2016

Dakar 2016 Ανασκόπηση 13ης Ειδικής – Ο Price μεγάλος νικητής – 15η συνεχόμενη νικη της ΚΤΜ

Ολοκληρώθηκε και η τελευταία ειδική διαδρομή της 38ης έκδοσης του Rally Dakar  και όπως ήταν αναμενόμενο τις τελευταίες μέρες, μεγάλος νικητής είναι ο Toby Price. Ο Αυστραλός που πέρσι έκανε το ντεμπούτο του ολοκληρώνοντας τον αγώνα στην 3η θέση, φέτος είδε τις προσπάθειες του να δικαιώνονται και έγινε ο πρώτος Αυστραλός αναβάτης που κατακτά ποτέ το Dakar .

toby-price-13
Toby Price

Επίσης ο αναβάτης της ΚΤΜ χάρισε στην ομάδα του, Red Bull KTM Rally Factory Racing Team την 15η συνεχόμενη κατάκτηση του σκληρότερου αγώνα Rally στο κόσμο, επιβεβαιώνοντας για άλλη μια χρονιά πως είναι ο μεγάλος κυρίαρχος στο Dakar.

Το Βάθρο του Dakara 2016

Σαν εργοστασιακή ομάδα η ΚΤΜ κατακτά την 1η θέση με τον Price και την 7η θέση με τον Antoine Meo  όμως σαν εταιρία, δεδομένου και της συγχώνευσης με την Husqvarna,  οι Αυστριακοί κάνουν το απόλυτο 1-2-3 κατακτώντας όλες τις θέσεις του βάθρου στο Rosario, με τους Stefan Svitko (ΚΤΜ) και τον Pablo Quintanilla (Husqvarna)

Stefan Svitko

Ο μεγάλος Stefan Svitko είναι ισάξιος νικητής, τερματίζοντας στην δεύτερη θέση με μη εργοστασιακή ομάδα. Ο Σλοβάκος ήταν από τους σταθερότερους αναβάτες της 38ης  έκδοσης του Rally Dakar, και κατέκτησε επάξια την δεύτερη θέση. Τα τελευταία 7 χρόνια δίνει σταθερά την παρουσία του Rally Dakar  πρωταγωνιστώντας με χαμηλό προφίλ, στην κορυφαία δεκάδα με μόλις μια νίκη ειδικής, που την σημείωσε φέτος στην 10η ειδική. Ελπίζουμε του χρόνου να τον δούμε σε εργοστασιακή ομάδα, αφού ο αναβάτης έχει τεράστιες δυνατότητες και του αξίζει ακόμα και η κατάκτηση του Dakar.

Κατάταξη 13ης Ειδικής

1. Pablo Quintanilla
2. Kevin Benavides
3. Helder Rodrigues

Με τις δυο πρώτες θέσεις να είναι σχεδόν εξασφαλισμένες, στο αγωνιστικό κομμάτι σήμερα το ενδιαφέρον είχε επικεντρωθεί στη 3η και 4η θέση της γενικής κατάταξης. Νικητής της σημερινής ειδικής ήταν ο Pablo Quintanilla ο οποίος υπερασπίστηκε σθεναρά την τρίτη θέση του βάθρου χωρίς να αφήσει περιθώρια στους αντιπάλους του να τον αμφισβητήσουν.

helder rodrigues
Helder Rodrigues

Στην μεγάλη μάχη για την 4η θέση όπου είδαμε χθες τον Helder Rodrigues να ανακάμπτει από τα όχι πολύ καλά αποτελέσματα των πρώτων ειδικών, και να την διεκδικεί. Τελικά μεγάλος νικητής ήταν ο αναβάτης της Honda South America, Kevin Benavides που ολοκλήρωσε την ειδική στην δεύτερη θέση και εξασφάλισε την 4η θέση της γενικής, με μόλις 57 δευτερόλεπτα διαφορά από τον Helder Rodrigues που τερμάτισε την ειδική 3ος.

Kevin Benavides

Ο Πορτογάλος πρέπει να είναι ευχαριστημένος αφού πλασαρίστηκε στην κορυφαία πεντάδα αν αναλογιστούμε το άσχημο ξεκίνημα του. Μετά την εγκατάλειψη του Alessandro Boturri, ο Rodrigues είναι ο μοναδικός αναβάτης της Yamalube Yamaha  και σε συνδυασμό με την 6η θέση του Adrien Van Beveren της Yamalube Yamaha Junior Team, τα αποτελέσματα θεωρούνται θετικά για την ομάδα .

Οι δυο μεγάλοι νικητές Price και Svitko που σήμερα η ειδική για αυτούς ήταν διαδικαστική, την ολοκλήρωσαν στην 4η και 5η θέση χωρίς να πάρουν καθόλου ρίσκα όπως ήταν και το αναμενόμενο άλλωστε με τις θέσεις τους εξασφαλισμένες.

Adrien Van Beveren

Άλλες δυο μη εργοστασιακές ΚΤΜ ακολουθουν στην 6η και 7η θέση, από την Himoinsa Racing Team, αυτή του Farres Guell και του Cervantes Montero, με τον πρώτο να ολοκληρώνει το Dakar στην εξαιρετική 8η θέση γενικής, και τον δεύτερο στην 16η.

ricky Brabec
Ricky Brabec

Ο νεαρός Αμερικανός, Ricky Brabec, που είναι και ο μοναδικός αναβάτης της HRC Honda στην κορυφαία δεκάδα (9ος), ολοκλήρωσε την μέρα στην 8η θέση, μπροστά από τον επίσης νεαρό της Yamaha, Adrien Van Beveren, που στην γενική κατάταξη τερμάτισε στην 6η θέση.

Ο Πορτογάλος Mario Patrao ολοκλήρωσε την κορυφαία δεκάδα σήμερα ενώ ο Antoine Meo μετά τον χθεσινό τραυματισμό του λίγο πριν το τέλος της ειδικής, σήμερα τερμάτισε αργά και βασανιστικά στην 70η θέση με 48 ολόκληρα λεπτά διαφορά από την κορυφή. Ο αναβάτης που μέχρι χθες διεκδικούσε την τρίτη θέση του βάθρου, κατρακύλησε στην  7η θέση στην γενική, όμως του αξίζουν πολλά συγχαρητήρια που παρότι τραυματισμένος κατάφερε να ολοκληρώσει τον αγώνα.

Laia Sanz
Laia Sanz

Τέλος, η επίσης τραυματισμένη Laia Sanz που ράγισε την κλείδα της πριν δυο μέρες, έκλισε την μέρα στην 19η θέση και ολοκλήρωσε την 38η έκδοση του Dakar στην 15η θέση αν και φέτος στόχος της ήταν να ξανανέβει στην κορυφαία δεκάδα. Πολλά συγχαρητήρια στην Ισπανίδα, δε χρειάζεται να πούμε πολλά, είναι τεράστια οδηγός και πολύ μάχιμη αθλήτρια.

Πολλά συγχαρητήρια αξίζουν σε όλους τους αναβάτες που κατάφεραν να τρέξουν στον δύσκολο αυτό αγώνα και ιδιαίτερα σε όσους τερμάτισαν. Μείνετε συντονισμένοι αφού σε λίγο θα έχουμε τα σχόλια του Βασίλη Ορφανού για την τελευταία ειδική του φετινού Rally Dakar.

quad-dakar-2016

Μεγάλη είναι η μέρα για τα αδέλφια Patronelli. Οι Αργεντινοί έκαναν το 1-2 με τον Marco να κατακτά το τρίτο του Rally Dakar. Οι δυο αναβάτες είχαν μια διαφορά μεταξύ τους 5 λεπτών ενώ σε σχέση με τους υπόλοιπους αναβάτες υπάρχει ένα χάσμα 1 ώρας και 41 λεπτών από τον τρίτο Νοτιοαφρικανό Brian Baragwanath. Κάτι που είναι λογικό μετά από τις εγκαταλείψεις κορυφαίων αναβατών όπως ο τεράστιος Rafal Sonik.

nikhtes-STAGE-DAKAR-2016-quad
Marco Patronelli

Στο αγωνιστικό κομμάτι ο Baragwanath πήρε μια άνετη νίκη αφού τα αδέλφια Patronelli έδωσαν έναν χαλαρό αγώνα χωρίς ρίσκο. Με σχεδόν 8 λεπτά  διαφορά  από τον Ρώσο, Sergei Karyakin, ο Baragwanath κατάφερε και επικράτησε στην μάχη τους για την τρίτη θέση του βάθρου. Δεύτερος της ειδικής ήταν ο Giordana.