2. Joan Barreda +1m55s
3. Paulo Gonçalves +3m2s
Απλή διαδρομή: 726 χιλιόμετρα, Ειδική Διαδρομή: 298 χιλιόμετρα!

Dakar-2015-stage-11_46

Η 12η μέρα, η προτελευταία του μεγαλύτερου Rally στο κόσμο έφτασε στο Rasario όπου θα είναι και ο τελευταίος σταθμός πριν από τον τερματισμό στο Μπουένος Άιρες το Σάββατο 17 Ιανουαρίου! Ήταν μια διαδρομή σχετικά εύκολη από επιπλοκές, δεν είχε πολύ απαιτητική πλοήγηση, αλλά όχι χωρίς κινδύνους, αφού είχε πολλά  “εμπόδια” από ζώα σε διάφορα σημεία της διαδρομής.

Toby Price
Toby Price

Νικητής της 12η μέρας ο Αυστραλός rookie, Toby Price που κατάφερε και έκανε την πρώτη του νίκη στο πρώτο Dakar που συμμετείχε!
Ο Toby Price με αυτή την νίκη βάζει γερά θεμέλια για την τρίτη θέση στην γενική κατάταξη κάνοντας μια εκπληκτική εμφάνιση, αποσπώντας δικαίως τα βλήματα όλων αφού είναι μία από τις αποκαλύψεις του φετινού Dakar.
O Αυστραλός δεν είναι πολύ μακριά – μόλις 25 λεπτά-  από τον πρωτοπόρο Marc Coma, ο οποίος θα πρέπει να δώσει το καλύτερο του εαυτό στην τελευταία διαδρομή του Dakar.

Joan Barreda

Στην 2η θέση τερμάτισε ο Joan Barreda που για άλλη μια φορά κάνει μια κορυφαία επίδοση τερματίζοντας μόλις 1’55 ” πίσω από το νικητή!

Paulo Gonçalves

Στην 3η θέση ο άλλος αναβάτης του Honda HRC, Paulo Gonçalves, με 3’02” πίσω από το νικητή. Ο Πορτογάλος δείχνει να μην έχει παραιτηθεί από το κυνήγι της κορυφής και ελπίζει σε ένα στραβοπάτημα του Coma στην τελευταία μέρα του αγώνα, ενώ ταυτόχρονα θα είναι προσεκτικός ώστε να κρατήσει την δεύτερη θέση στην γενική κατάταξη!

Το δίδυμο των Σλοβάκων έδειξε να είναι σε φόρμα τις τελευταίες μέρες και κατάφεραν να πλασαριστούν στην κορυφαία πεντάδα. Στην 4η θέση ο Ivan Jakes και στην 5η θέση ο Stefan Svitko. Ο Ivan Jakes στην χθεσινή μέρα τερμάτισε τρίτος!

Marc Coma
Marc Coma

Την εξάδα συμπλήρωσε ο Marc Coma, με 6’25” πίσω από τον νικητή και δείχνει να είναι ευχαριστημένος με τη διαχείριση που έχει κάνει έως τώρα και με το προβάδισμά του στη γενική κατάταξη. Ο εργοστασιακός αναβάτης της KTM δεν διακινδύνεψε την προτελευταία μέρα και φαίνεται να οδεύει άνετα στην πέμπτη  νίκη του στο Ντακάρ!

Στην 7η θέση ο Hélder Rodrigues, μπροστά από τον Pablo Quintanilla και τον Frans Verhoeven !

Laia Sanz
Laia Sanz

Την κορυφαία 10αδα συμπλήρωσε η εκπληκτική Ισπανίδα του HRC, Laia Sanz, η οποία σιγουρεύει όλο και ποιο πολύ την δέκατη στην γενική κατάταξη.

Christophe Declerck

Quad
1. Christophe Declerck
2. Nelson Augusto Sanabria Galeano +7m9s
3. Walter Nosiglia +9m31s

Στα Quad νικητής της ημέρας ο Christophe Declerck που πήρε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του, γ με εντυπωσιακό τρόπο. Ο Γάλλος ήταν εξαιρετικός στην ειδική της ημέρας και τερμάτισε με ένα προβάδισμα πάνω από επτά λεπτά από τον Nelson Sanabria και πάνω από εννέα από τον Walter Nosiglia.
Ο Rafal Sonik τερμάτισε τέταρτος δέκα λεπτά πίσω από το νικητή της ημέρας κάνοντας έναν προσεκτικό αγώνα για να εξασφαλίσει την πρώτη ξεκάθαρη νίκη του στο Ντακάρ.

Stage 12 – Car/Bike – Stage Summary – (Termas Rio Hondo – Rosario)

Stage 12 – Top moment – (Termas Rio Hondo – Rosario)

Η αυριανή ήμερα, Σάββατο 17 Ιανουαρίου, είναι η 13η αγωνιστική ήμερα και η τελευταία, όπου θα ξεκινήσει από το Ροζάριο και θα τερματίσουν στο Μπουένος Άιρες. Θα διανύσουν συνολικά τα τελευταία 493 χιλιόμετρα μέχρι την καρό σημαία του δυσκολότερου Rally στο κόσμο!

Dakar-2015-stage-13_60

Η Απλή διαδρομή θα είναι 319 χιλιόμετρα, ενώ η Ειδική Διαδρομή θα είναι 174 χιλιόμετρα!

10 PAIN Olivier FRA Yamaha Racing Yamaha + 3:04’21

Αναλυτικότερα όλα τα αποτελέσματα της Γενικής Κατάταξης μετά την 12η ειδική εδώ!

Αναλυτικότερα όλα τα αποτελέσματα της 12ης ειδικής εδω quad

Αναλυτικότερα όλα τα αποτελέσματα της Γενικής Κατάταξης quad μετά την 12η ειδική εδώ!