24 April 2024
Dakar 2021

Ανασκόπηση 4ης Ειδικής Dakar 2021 με νικητή τον Joan Barreda – Φωτογραφίες – Video

Ειδική 4 (Τετάρτη 6 Ιανουαρίου): Wadi Ad-Dawasir – Riyadh 813 συνολικά χλμ | 337 χλμ ειδικής

Αυτό ήταν το μακρύτερο στάδιο ολόκληρου του αγώνα, εάν συμπεριληφθεί και το κομμάτι της ζεύξης, αν και δεν είναι αυτό με τα περισσότερα χιλιόμετρα της ειδικής, δηλαδή το χρονομετρημένο κομμάτι.

Ήταν μια διαδρομή με υπέροχα κομμάτια που δεν ξεκούρασαν τους οδηγούς. Ήταν ένα στάδιο που σηματοδότησε τις ταξινομήσεις, ειδικά για κάποιους που έκαναν λάθος κατά την πλοήγηση που έχασαν πολύ χρόνο.

Ο αναβάτης της Honda, Joan Barreda, σημείωσε τη δεύτερη νίκη του Ντακάρ 2021 στην τέταρτη ειδική  της Τετάρτης για να φτάσει στη δεύτερη θέση στη γενική κατάταξη πίσω από τον νέο ηγέτη Xavier de Soultrait.

Το φετινό μοτίβο συνεχίζεται αφού αυτός που ξεκινά πρώτος σε κάθε ειδική δεν έχει καμία τύχη να μένει μπροστά!

Ο Barreda ξεκίνησε από την 30η θέση, και πήρε το προβάδισμα στον πρώτο σημείο ελέγχου και έμεινε μπροστά μέχρι το τέλος της ειδικής.

Ο Joan Barreda κατά τη στιγμή της 4ης ειδικής, είχε ένα πλεονέκτημα μόλις 5 δευτερολέπτων έναντι της Yamaha του Ross Branch και 7 δευτερολέπτων έναντι της Husqvarna του Pablo Quintanilla. Ο Matthias Walkner και ο Toby Price δεν ήταν πολύ πίσω, περίπου είκοσι δευτερόλεπτα.

Στο 80ο χλμ, ο Toby Price έχασε περισσότερα από πέντε λεπτά λόγω σφάλματος πλοήγησης. Ο Αυστραλός είχε πέσει σε μια από τις παγίδες σε αυτό το στάδιο, που θεωρείται γρήγορη από τους περισσότερους αναβάτες. Ο Joan Barreda εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Price για να πάρει τον έλεγχο.

Ο Ross Branch τερμάτισε 2ος με διαφορά στα έξι λεπτά από τον Barreda και λίγα δευτερόλεπτα μπροστά από τον αρχάριο Daniel Sanders, αλλα μετα την ποινη του ενος λεπτου βρεθηκε τελικα στην 4η θεση ενω ο κορυφαίος αναβάτης της KTM Daniel Sanders,ανεβηκε στην 2η θέση, και το Husqvarna του Luciano Benavides που τερμάτισε στην 3η θέση.

Στην 5η θέση τερμάτισε ο Γάλλος, Xavier De Soultrait , μια θέση που τον ανέβασε στην κορυφή της γενικής κατάταξης, κάνοντας τον κάνοντας πέμπτο διαφορετικό αναβάτη που είναι επικεφαλής της γενικής από την αρχή του αγώνα με το Prologue το Σάββατο,  ακολουθώντας τους Brabec, Price, Barreda και Skyler Howes.

Την κορυφαία εξάδα έκλεισε ο Joaquim Rodrigues, οδηγός της Hero, ενώ την κορυφαία δεκάδα έκλεισαν οι Jose Ignacio Cornejo (Honda), Pablo Quintanilla (Husqvarna), Stefan Svitko (KTM) και ο Adrien van Beveren (Yamaha).

Ο νικητής της πρώτης και της τρίτης ειδικής, ο Toby Price άνοιξε σήμερα την 4η ειδική του Ντακάρ 2021.

Ο Αυστραλός ήλπιζε τουλάχιστον ότι αυτή η ειδική θα ήταν λιγότερη δύσκολη από την άποψη της πλοήγησης μετά την αλλαγή των κανονισμών που δεν μπορούν να έχουν το roadbook την προηγούμενη ημέρα, αλλά το παίρνουν λίγο πριν την εκκίνηση.

Ο Price, ήξερε ότι έπρεπε να είναι προσεκτικός με τους δύο αναβάτες του HRC, Joan Barreda και Ricky Brabec, καθώς και τον Pablo Quintanilla, οδηγό της Husqvarna, ο οποίος θα είχε την ευκαιρία να ακολουθήσει τα χνάρια εκείνων που προηγήθηκαν.

Ο Toby Price, νωρίς νωρίς έκανε σφάλμα στην  πλοήγηση, με αποτέλεσμα να χάσει πολύτιμο χρόνο, που τον έφερε στην 22η θέση τερματισμού και ρίχνοντας τον στην 8η θέση της γενικής!

Ο Kevin Benavides της Honda έπεσε στην τρίτη θέση της γενικής αφού τερμάτισε στην 14η θέση σήμερα, 11 λεπτά πίσω από τον πρώτο.

Ο περυσινός νικητής του Ντακάρ, Ricky Brabec είναι τώρα στην 15η θέση της γενικής μετά από μια άλλη δύσκολη μέρα για τον αναβάτη της Honda.

Ο Matthias Walkner πήρε το προβάδισμα μέσω του πρώτου WP, δύο δευτερόλεπτα μπροστά από τον Toby Price, αν και εκείνη τη στιγμή είχαν ξεκινήσει μόνο 11 μοτοσυκλέτες.

Ο Daniel Sanders , ο rookie της KTM Factory Team, συνέχισε να υπερέχει.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 4ης ΕΙΔΙΚΗΣ -ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΔΩ >>

1 88
(ESP) JOAN BARREDA BORT
MONSTER ENERGY HONDA TEAM 2021 02H 46′ 50”
2 21
(AUS) DANIEL SANDERS
KTM FACTORY TEAM 02H 52′ 59” + 00H 06′ 09”
3 77
(ARG) LUCIANO BENAVIDES
ROCKSTAR ENERGY HUSQVARNA FACTORY RACING 02H 53′ 12” + 00H 06′ 22”
4 18
(BWA) ROSS BRANCH
MONSTER ENERGY YAMAHA RALLY TEAM 02H 53′ 47” + 00H 06′ 57” 00H 01′ 00”
5 12
(FRA) XAVIER DE SOULTRAIT
HT RALLY RAID HUSQVARNA RACING 02H 54′ 09” + 00H 07′ 19”
6 27
(PRT) JOAQUIM RODRIGUES
HERO MOTOSPORTS TEAM RALLY 02H 54′ 11” + 00H 07′ 21”
7 4
(CHL) JOSE IGNACIO CORNEJO FLORIMO
MONSTER ENERGY HONDA TEAM 2021 02H 54′ 19” + 00H 07′ 29”
8 2
(CHL) PABLO QUINTANILLA
ROCKSTAR ENERGY HUSQVARNA FACTORY RACING 02H 54′ 24” + 00H 07′ 34”
9 11
(SVK) STEFAN SVITKO
SLOVNAFT RALLY TEAM 02H 55′ 36” + 00H 08′ 46”
10 42
(FRA) ADRIEN VAN BEVEREN
MONSTER ENERGY YAMAHA RALLY TEAM 02H 56′ 12” + 00H 09′ 22”

ΓΕΝΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ -ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ Η ΓΕΝΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΔΩ >>>

1 12
HT RALLY RAID HUSQVARNA RACING 15H 00′ 25”
2 88
MONSTER ENERGY HONDA TEAM 2021 15H 00′ 40” + 00H 00′ 15”
3 18
MONSTER ENERGY YAMAHA RALLY TEAM 15H 05′ 49” + 00H 05′ 24” 00H 01′ 00”
4 47
(ARG) KEVIN BENAVIDES
MONSTER ENERGY HONDA TEAM 2021 15H 05′ 49” + 00H 05′ 24” 00H 02′ 00”
5 9
(USA) SKYLER HOWES
BAS DAKAR KTM RACING TEAM 15H 05′ 51” + 00H 05′ 26” 00H 01′ 00”
6 77
ROCKSTAR ENERGY HUSQVARNA FACTORY RACING 15H 05′ 56” + 00H 05′ 31” 00H 01′ 00”
7 5
(GBR) SAM SUNDERLAND
RED BULL KTM FACTORY TEAM 15H 07′ 38” + 00H 07′ 13”
8 3
(AUS) TOBY PRICE
RED BULL KTM FACTORY TEAM 15H 08′ 12” + 00H 07′ 47”
9 4
MONSTER ENERGY HONDA TEAM 2021 15H 08′ 31” + 00H 08′ 06”
10 2
ROCKSTAR ENERGY HUSQVARNA FACTORY RACING 15H 09′ 56” + 00H 09′ 31”

Στα Quad νικητής της 4ης ειδικής ήταν ο Αργεντίνος MANUEL ANDUJAR, που ανέβηκε στην 4η θέση της γενικής, με τα την σημερινή του νίκη, μπροστά από τον επίσης Αργεντινό NICOLAS CAVIGLIASSO, που εξακολουθεί να είναι επικεφαλής της γενικής, ενώ το σημερινό βάθρο έκλεισε ο Γάλλος ALEXANDRE GIROUD, που βρίσκεται στην 2η θέση της γενικής!