19 April 2024
AMA Supercross 2016

AMA Supercross: Dungey και Webb κερδίζουν το Anaheim 2 – Video – Φωτογραφίες

Μπροστά σε 42.943 θεατές στο κατάμεστο στάδιο Angel Stadium, ο Ryan Dungey κέρδισε την δεύτερη συνεχόμενη νίκη στο AMA Supercross, ενώ ο Cooper Webb κέρδισε την τρίτη συνεχόμενη νίκη στην κατηγορία Lites Δύσης 250SX.

Anaheim-2_0034

450SX

Ο Davi Millsaps ξεκίνησε πρώτος στο Main Event της κατηγορίας 450SX αφού είχε κερδίσει την Holeshot. Ο Dungey ακολούθησε δεύτερος με τον Chad Reed στην τρίτη θέση.

Στο τέλος του 3ου γύρου, ο Dungey πέρασε τον Millsaps και άρχισε να κάνει διαφορά μπροστά. Ο Reed πέρασε και αυτός τον Millsaps και πέρασε στη δεύτερη θέση στον 5ο γύρο. Ο Eli Tomac πέρασε τον Millsaps στον 6ο γύρο και πέρασε στην τρίτη θέση. Στο τελευταίο γύρο του αγώνα, ο Tomac έπεσε ενώ πίεζε τον Reed για τη δεύτερη θεση και έτσι ο Ken Roczen πέρασε στην τρίτη θέση.

Anaheim-2_0008

Αυτή η νίκη του Dungey ήταν η 24η της καριέρας του. Μετά από τον τρίτο γύρο και την δεύτερη συνεχόμενη νίκη του ο  Dungey ανεβάζει την διαφορά του στους 13 βαθμούς. Για δεύτερη συνεχόμενη εβδομάδα ο Reed τερμάτισε στη δεύτερη θέση, και για πρώτη φορά φέτος ο Roczen τερμάτισε στο βάθρο με την τρίτη θέση.

250SX Lites Δύσης

Ο Jimmy DeCotis κέρδισε την Holeshot και έτσι ξεκίνησε πρώτος στον αγώνα της κατηγορίας Lites Δύσης 250SX, αλλά γρήγορα ο Joey Savatgy πήρε το προβάδισμα. Ο Christian Craig, πέρασε τον Savatgy στον ίδιο γύρο. Ο Webb, ο οποίος κέρδισε τους δύο προηγούμενους αγώνες αυτή τη σεζόν, ήταν πέμπτος στο τέλος του πρώτου γύρου, ενώ ο Zach Osborne ήταν στην τρίτη θέση.

Anaheim-2_0003

Ο Webb στον επόμενο γύρο πέρασε μπροστά και έφτασε στην δεύτερη θέση μετά και από την πτώση του Savtagy, ο οποίος ήταν στη δεύτερη θέση.

Μέχρι το τέλος του 7ου γύρου, ο Webb έφτασε σε απόσταση βολής από τον Craig που ήταν στην πρώτη θέση. Ο Craig και ο Webb στους επόμενους γύρους έδωσαν μάχη για την πρώτη θέση. Ο Webb κατάφερε στον 10ο γύρο και πέρασε μπροστά που τον οδήγησε στη νίκη. Λίγο μετά τον Craig πέρασε και ο Osborne κερδίζοντας έτσι την δεύτερη θέση.

Anaheim-2_0023

Ο Webb μετά από αυτή την νίκη έγινε ο πρώτος αναβάτης στην ιστορία που κέρδισε τέσσερις συνεχόμενους αγώνες στο Anaheim, αφού είχε κερδίσει και τον τελευταίο αγώνα από πέρυσι.

«Ήταν ένας φοβερός αγώνα», δήλωσε ο Webb. «Όταν εμείς (Webb και Craig) είχαμε μάχη για την 1η θεση, ήταν ένας αγώνας διασκέδασης.»

Ο Osborne τερμάτισε δεύτερος και ο Craig τερμάτισε τρίτος, όπου ήταν και ο καλύτερος τερματισμός της καριέρας του.

Αναλυτικά αποτελέσματα Αγώνα: 250SX

Το AMA Supercross συνεχίζει το 4ο γύρο το επόμενο Σάββατο βράδυ 30 Ιανουαρίου 2016, στο Overstock.com Coliseum, στο Oakland.