AMA Supercross 2016

AMA Supercross 12: Dungey και Webb οι νικητές στην Santa Clara – Video – Φωτογραφίες

Μετά την ανάπαυλα του προηγούμενου Σαββατοκύριακου, ο 12ος γύρος του Monster Energy Series Supercross 2016, προσγειώθηκε στη δυτική ακτή της Σάντα Κλάρα, στην Καλιφόρνια, στο στάδιο Levi.

_2016_SANTA-CLARA_SX_SWANBERG_07914

Αυτός ο γύρος ήταν μια σημαντική «στάση» στο Πρωταθλήματος 250SX Δυτική Ακτής, αφού οι διεκδικητές επέστρεψαν στη δράση για πρώτη φορά μετά τον Φεβρουάριο, και με μόλις δύο γύρους να έχουν μείνει, το κυνήγι του τίτλου της West series στη Σάντα Κλάρα είναι ακόμα ανοιχτό, κάνοντας αυτόν τον αγώνα για τους αναβάτες, must-win για να κρατήσουν την ελπίδα του πρωταθλήματος ζωντανή.

_2016_SANTA-CLARA_SX_SWANBERG_07909

450 Main Event

Ο Justin Brayton προσπάθησε να πάρει την εσωτερική από τους 2 πρώτους και να βρεθεί στην πρώτη θέση, όμως στην διάρκεια του προσπεράσματος είχε επαφή με τον Jason Anderson παραδίδοντας τα ηνία στον Justin Bogle. Η επαφή με Anderson έστειλε τον Brayton εκτός πίστας, αλλά ο Anderson κατάφερε να παραμείνει στην μοτοσυκλέτα του χάνοντας όμως μερικές θέσεις.

_2016_SANTA-CLARA_SX_SWANBERG_07921

Ο Ryan Dungey πέρασε τον Bogle στον πρώτο γύρο και πήρε το προβάδισμα, όπου και το παρέμεινε πρώτους για τους υπόλοιπους γύρους του 450 main event και πήρε την έκτη του νίκη της σεζόν.
Ο Ken Roczen τερμάτισε πίσω από τον Dungey. Από την αρχή του αγώνα πάλεψε σκληρά για να βρεθεί στην δεύτερη θέση και για να κρατήσει τον Dungey σε απόσταση αναπνοής, αλλά ο συνεπής ρυθμός του Dungey αποδείχθηκε πάρα πολύ για τον Roczen ώστε να καταφέρει να τον προσπεράσει. Παρόλα αυτά ο Roczen έκανε τον ταχύτερο γύρο του αγώνα.

Ο Anderson παρά το περιστατικό τον Brayton στην πρώτη στροφή, κατάφερε και πήρε την τρίτη θέση και έκλεισε το βάθρο.

_2016_SANTA-CLARA_SX_SWANBERG_07917

Ο Trey Canard έκανε έναν καταπληκτικό αγώνα, αφού κατάφερε να βρεθεί από την 10η θέση στην 5η και όπως φαινόταν απο τον ρυθμό του , αν είχε λίγους γύρους ακόμα θα κατάφερνε να περάσει και τον Reed, ο οποίος τερμάτισε τέταρτος.
Ο James Stewart φαίνεται να έιχε κάποιο μηχανικό πρόβλημα που δεν του επέτρεψε να συνεχίσει τον αγώνα.

250 Main Event

Ο Zach Osborne εκμεταλλεύτηκε άλλο μια σπουδαία εκκίνηση και πήρε το προβάδισμα μπροστά από τον Mitchell Harrison και τον Alex Martin.
Ο Cooper Webb, ο Joey Savatgy και ο Christian Craig, όλοι τους είχαν κακές εκκινήσεις, αλλά η τριάδα αυτή φάνηκε να συνδέονται μεταξύ τους καθώς και οι τρεις κατάφεραν να βρεθούν στις μπροστινές θέσεις.

_2016_SANTA-CLARA_SX_SWANBERG_07908

Με τον Osborne να έχει ακόμα το προβάδισμα, ο Webb, ο Savatgy, και ο Craig βρέθηκαν στην δεύτερη, την τρίτη και τέταρτη θέση αντίστοιχα. Όμως ο  Webb τρεις γύρους πριν τον τερματισμό έκανε την τελική προσπέραση και έτσι κατάφερε να πάρει τη νίκη.
Ο Hayden Mellross είχε ένα από τα πιο τρελά ατυχήματα που έχουμε δει. Κυνηγούσε το γκρουπ των πρώτων, και ενώ είχε βρει το ρυθμό του, ξαφνικά εκτινάχτηκε μαζί με την μοτοσυκλέτα του πάνω στις προστατευτικές μπαρίερες.

Video Highlights – 250SX Lites Δύσης

Η Δράση συνεχίζεται το Σάββατο το βράδυ, 9/4/2016, στην Indianapolis με τον 13ο  αγώνα στο Lucas Oil Stadium.