AMA Supercross 2014

AMA Supercross: Ο Villopoto για 4η φορά νικά στην Daytona και ο Baggett κερδίζει την 1η του νίκη της σεζόν. – Φωτο

Ο δέκατος γύρος του Monster Energy Supercross έγινε το Σάββατο το βράδυ στο κατάμεστο Daytona International Speedway!

450SX

0_030914top10001_664738-2

O Ryan Villopoto ήταν ο νικητής το βράδυ του Σαββάτου στο Daytona International Speedway, κατακτώντας την τέταρτη πρωτιά στη καριέρα του στην κατηγορία 450SX Monster Energy Supercross στη φημισμένη πίστα.

1_030914top10002_372789-1

Ο τρεις φορές πρωταθλητής πέρασε τον teammate του στην Kawasaki, Dean Wilson στον πρώτο γύρο και παρέμεινε πρώτος στους υπόλοιπους 20 γύρους , κερδίζοντας με διαφορά ασφαλείας 12,632 δευτερόλεπτων τον δεύτερο Ken Roczen .

« Είναι αρκετά μεγάλο το συναίσθημα , ” δήλωσε ο Villopoto. ” Είναι μια μοναδική πίστα , όπως είπα και προηγουμένως , είναι πολύ τεχνική, είναι πραγματικά super cross , και το να πάρεις μια νίκη εδώ είναι φοβερό .

Villopoto έκανε ένα μικρό λάθος στον 12ο γύρο ωστόσο, ανέκαμψε γρήγορα και διατήρησε το προβάδισμα .

Κάθε φορά που έχεις μια πτώση σε έναν αγώνα , το μόνο που περνά από το μυαλό σου, είναι να μην σβήσει η μοτοσυκλέτα και να σηκωθείς όσο πιο γρήγορα γίνετε” είπε ο Villopoto . ” Ευτυχώς , είχα ένα ικανοποιητικό προβάδισμα και ήμουν σε θέση να σηκωθώ και να ανασυνταχτώ .

2_030914top10003_524054-2

Ο Ryan Dungey τερμάτισε στο βάθρο για τέταρτη συνεχόμενη αγώνα ενώ ο Broc Tickle ήταν τέταρτος μπροστά από τους  Andrew Short , Wil Hahn και Wilson .

Η νίκη αυτή δίνει στον Villopoto ένα προβάδισμα 28 βαθμών έναντι του Dungey εν όψη του αγώνα στο Ford Field στο Ντιτρόιτ  την επόμενη εβδομάδα . Ο Roczen είναι τρίτος στη μάχη για τον τίτλο του πρωταθλήματος , ένα βαθμό πίσω από τον συμπαίκτη του στην Red Bull KTM.

3_030914top10004_73988-3

Ο James Stewart , ο οποίος βρίσκεται στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας , αναγκάστηκε να βγει στην περιοχή της μηχανικής υποστήριξης στον πρώτο γύρο μετά από μια σύγκρουση που είχε με τον Mike Alessi . Έτσι έχασε ένα γύρο από τους πρωτοπόρους και ολοκλήρωσε τελικά στην 18 θέση.

250 East Coast

O Blake Baggett κατέκτησε την πρώτη του νίκη της σεζόν στην κατηγορία 250SX Eastern Regional Supercross το Σάββατο το βράδυ στο Daytona International Speedway, της  Φλόριντα.

1_030914top10014_515613

Από τον δεύτερο κιόλας γύρο πείρε να ινία του αγώνα και απέδειξε ότι είναι κυρίαρχος αναβάτης της ημέρας, κρατώντας την πρωτοπορία στους υπόλοιπους 14 γύρους και κέρδισε με διαφορά 16,7 δευτερολέπτων .

Είναι η Daytona , μπορώ να ξεπεράσω οτιδήποτε κακό,” δήλωσε ενθουσιασμένος ο Baggett , αναφερόμενος στην συντριβή του στα δοκιμαστικά . “Αυτό το μέρος είναι φοβερό , δεν υπάρχει άλλο μέρος σαν αυτό . Μου αρέσει να έρχομαι εδώ , μου αρέσει να αγωνίζομαι εδώ . Έχω κερδίσει εδώ το 2011 και τώρα τα ξαναέκανα, είμαι άπλα ενθουσιασμένος .”

2_030914top10015_160083

Ο Adam Cianciarulo, ο οποίος κατάγεται από το Port Orange της Φλόριντα , τερμάτισε δεύτερος μπροστά από το συμπαίκτη του Martin Davalos .

Για δεύτερη φορά τη φετινή σεζόν η Pro Circuit Kawasaki σαρώνει στην κατηγορία 250SX  κατακτώντας και τις τρεις θέσεις του βάθρου. Οι τρεις αναβάτες της  Pro Circuit Kawasaki είχαν επαναλάβει την ιδία επιτυχία στον πρώτο αγώνα της σεζόν στο Arlington τουTexas. Τότε ήταν ο Cianciarulo που είχε πάρει την νίκη μπροστά από τον Baggett και τον Davalos .

3_030914top10016_757475

Από την άλλη, οι αναβάτες της GEICO Honda, Blake Wharton και Justin Bogle τερμάτισαν στην τέταρτη και πέμπτη θέση , αντίστοιχα . Έκτος ήταν ο Jeremy Martin ο οποίος ακολουθείται από τους Matthew Bisceglia , Vince Friese , Kyle Cunningham και Matthew Lemoine .

4_030914top10017_231596

Ο Adam Cianciarulo δεν έχει πέσει κάτω από την δεύτερη θέση στους  αγώνες που έχει δώσει στην νέα για αυτόν κατηγορία, κάτι που του δίνει ένα πλεονέκτημα επτά βαθμών από τον Davalos στην μάχη για τον τίτλο και  15 βαθμούς από τον Baggett.

Η προσοχή των αναβατών πλέον είναι στραμμένη στον πέμπτο γύρο του πρωταθλήματος στο Ford Field στο Ντιτρόιτ , στις 15 Μαρτίου.