20 April 2024
AMA Supercross 2014VIDEOS

AMA Supercross: Κ.Roczen και J.Anderson κερδίζουν στον 1ο αγώνα στο Anaheim. Video

Ο αναβάτης της Red Bull KTM,  Ken Roczen κέρδισε το Σάββατο το βράδυ μπροστά στο πλήθος που είχε κατακλίσει το Στάδιο Angel  του Anaheim .

Supercross 450SX

Ο Roczen κατάφερε να οδηγήσει 12 από τους 20 γύρους και να κρατήσει αρκετούς αναβάτες πίσω του και να κερδίσει την πρώτη νίκη της καριέρας στην μεγάλη κατηγορία 450SX.

Ken Roczen  (Φωτογραφία: Chris Weedon)
Ken Roczen (Φωτογραφία: Chris Weedon)

Ο ενθουσιασμός του Roczen  για αυτήν την νίκη ήταν φανερός  «Κυριολεκτικά δεν μπορώ να το πιστέψω», δήλωσε ο Roczen. «Ήταν μια καταπληκτική στιγμή εδώ. Δεν μπορώ να πιστέψω ! ήταν διασκεδαστικό.  Ήταν απίστευτο.  Οι φίλαθλοι ήταν φοβεροί, δεν μπορώ να το πιστέψω.»

Ο  19χρονος rookie πήρε το προβάδισμα, όταν ο Ryan Villopoto είχε μια πτώση στον  9ο γύρο. Ο τρεις φορές πρωταθλητής έμεινε πίσω στην  Πέμπτη θέση.

Μετά την πτώση του Villopoto ο Roczen κατάφερε να κρατήσει την πρωτοπορία και απειλήθηκε μόνο από τον Stewart που έκανε ένα φοβερό αγώνα, φτάνοντας τον πρωτοπόρο ενώ είχε ξεκινήσει από πολύ ποιο πίσω. Στην προσπάθεια του Stewart να απειλήσει  τον Roczen έχασε τον έλεγχο της μοτοσυκλέτας του στα σαμάρια και είχε μια πτώση, που τον ανάγκασε να εγκαταλείψει.
Ο Roczen πήρε την πρώτη νίκη της χρονιάς  μπροστά από τον ομόσταυλό του Ryan Dungey που κατάφερε να ανέβει στην δεύτερη θέση στους τελευταίους γύρους αφήνοντας στην τρίτη θέση τον Chad Reed. Τέταρτος τερμάτισε τελικά ο Ryan Villopoto  μπροστά από τον Justin Barcia. Την εξάδα έκλεισε ο Justin Brayton

15 Kyle Partridge

Ο 2ος Γύρος  του Πρωταθλήματος 450SX θα γίνει  στις 11 του Ιανουαρίου στο  Chase Field στο Φοίνιξ, της Αριζόνα

Rookie Ken Roczen Gets Surprise Win at Anaheim 1 – 2014 Supercross

Supercross 250SX

Ο αναβάτης της Rockstar Energy-backed  δεν φαινόταν να είναι ο νικητής του αγώνα αλλά με μια καταπληκτική τελευταία προσπάθεια στον τελευταίο γύρο ο Anderson πέρασε μπροστά και κατέκτησε την νίκη στην μικρή κατηγορία 250SX.

Jason Anderson (Φωτογραφία: Chris Weedon)

Δεύτερος τερμάτισε ο Cole Seely που οδηγούσε την κούρσα το μεγαλύτερο διάστημα μέχρι δυο στροφές πριν τον τερματισμό που έχασε τελικά από τον Anderson. Στην τρίτη θέση τερμάτισε ο Zach Osborne οδηγώντας για την ομάδα GEICO Honda , μπροστά από την Kawasaki του Dean Wilson.

Ο Rookie Cooper Webb τερμάτισε στην πέμπτη θέση μπροστά από τους Justin Hill, Darryn Durham, Malcolm Stewart, Nelson Jessy και Austin Politelli.