Dakar 2014

Rally Dakar 2014: Ανασκόπηση 8ης ημέρας!!! Ο Cyril Despres κατακτά την πρώτη νίκη φέτος!!!

Απο το Salar de Uyuni, την μεγαλύτερης επίπεδη επιφάνεια άλατος στον κόσμο, ξεκινησαν την σημερινη τους 8η ειδική διαδρομή οι 84 εναπομιναντες αναβατες. Στις 7.15 π.μ. τοπική ώρα ξεκινισε πρωτος ο Joan Barreda την περιμετρικη διασχηση της γιγαντιας αλυκης του Uyuni ενω στην συνεχια το προγραμα ειχε περιπλανιση στις Άνδεις Cordillera” με το συνολο της ειδηκης διαδρομης να φτανει τα 462 χιλιόμετρα.

LLEGADA DEL RALLY DAKAR 2014 A BOLIVIA

Η αφετιρια της σημερινης ειδηκης ηταν πανω στα συνορα της Βολιβιας με την Χιλη και στην συνεχια μεσω της μη χρονομετριμενης διαδρομης οι αναβατες ολοκληρωσαν την μέρα τους στον καταυλισμό που είχε στηθεί στο Calama της Χιλής η οποία έγινε η τρίτη χώρα που υποδέχτηκε το Rally Dakar 2014.

150910_658505767542067_672283145_n

Αγωνιστικά η μέρα σήμερα ήταν μια παράσταση για τρεις με τους Cyril Despres, Joan Barreda και Marc Coma να κρατάνε γερά τις τρεις πρώτες θέσεις καθολη την διάρκεια της ειδικής με εξαίρεση κάποιες στιγμές στα πρώτα 100 χλμ περίπου, όπου στο προσχινειο βγήκαν για λίγο ο Helder Rodrigues και ο Olivier Pain.

Cyril Despres - Action

Ο γάλλος αναβάτης της Yamaha κατάφερε τελικά να πάρει την πρώτη του νίκη, 8 μέρες μετά από την εκκίνηση του Rally Dakar 2014. Aπο την έναρξη της σημερινής ειδικής έδηξε τις διαθέσεις του, ανέβηκε στην πρώτη θέση και παρέμεινε εκεί μέχρι τον τερματισμό. Ο Despres με την χθεσινή τρίτη θέση και την σημερινή πρωτιά κάνει μεγάλες προσπάθειες να ανακάμψει και να μειώσει το χάσμα από την κορυφή που τώρα είναι 2:24:02. Από δω και πέρα θα πρέπει να τερματίζει κάθε μέρα στην πρώτη τριάδα και να ελπίζει σε κάποιο στραβοπάτημα των αντιπάλων του για να διατηρήσει κάποιες ελπίδες για την κατάκτηση του Dakar 2014.

81711_002_marc_coma_KTM_MM_140111_Dakar2014_0867_1024

Στην δεύτερη θέση τερμάτισε τελικά ο Joan Barreda ο οποίος μαζί με τον συμπατριώτη του, Marc Coma, άλλαζαν θέσεις συνεχώς στην κατάταξη σημειώνοντας 2ους και 3ους χρόνους, με διαφορές ελάχιστων δευτερολέπτων μεταξύ τους. Νικητής τελικά αναδείχθηκε ο αναβάτης της Honda όμως με τα 6 μόλις δευτερόλεπτα διαφορά που είχε από τον Coma, ουσιαστικά ο Barreda είναι ο χαμένος της ημέρας καθώς στην γενική κατάταξη απέχει ακόμα πάνω από 38 λεπτά από τον αναβάτη της ΚΤΜ.

[youtube_sc url=”https://www.youtube.com/watch?v=bpAQYhZc1pU”] Μετά την πρώτη τριάδα είχαμε άλλο ένα γκρουπ από τρεις αναβάτες που ακολουθούσαν σταθερά με μικρές διαφορές μεταξύ τους. Ο λόγος για τους Helder Rodrigues στην τέταρτη θέση, τον Olivier Pain στην πέμπτη, ο οποίος αντιμετώπισε πρόβλημα με την μοτοσικλέτα του καθυστερώντας 9 λεπτά και τον Van Niekerk από τη Νότια Αφρική ο οποίος τερμάτισε τελικά στην έβδομη θέση καθώς την έκτη κατέκτησε την τελευταία στιγμή ο Michael Metge, μόλις 17 δευτερόλεπτα πιο γρήγορος. Το ίδιο σκηνικό επικρατούσε μέχρι την δέκατη θέση με τους Gouet, Przygonski και Viladoms να τερματίζουν στην 8η, 9η και 10η θέση αντίστοιχα με διαφορές μεταξύ τους κάτω από δέκα δευτερόλεπτα.

Michael Metge - Action

Ο νικητής της 6ης ειδικής, Αlain Duclos, για δεύτερη συνεχόμενη μέρα ήταν άτυχος μετά το χθεσινό λάθος στην πλοήγηση. Ο γάλλος αναβάτης αντιμετώπισε τεχνικό πρόβλημα με την Sherco του και αναγκάστηκε να σταματήσει για να την επισκευάσει. Τελικά τα κατάφερε όμως είχε ήδη χάσει πάνω από δεκαπέντε λεπτά προβλήματος έτσι τερμάτισε στην 23η θέση.