Motocross

32η θέση η Ελλάδα στο Motocross των Εθνών 2015

Ολοκλήρωσε την εμφάνιση της στο 69ο Motocross των Εθνών η Ελληνική ομάδα, πετυχαίνοντας τον αρχικό της στόχο περνώντας στον Β-Τελικό στα προκριματικά του Σαββάτου και με πολλά προβλήματα την Κυριακή τερμάτισε στην 32η θέση.

mx_n_101

Ο δρόμος για τον B-Tελικό

Οι προκριματικοί αγώνες δεν ήταν εύκολοι για τους Έλληνες αθλητές αφού και οι Παναγιώτης Κουζής και Δημήτρης Κοντολέτας είχαν πτώσεις στις προκριματικές τους σειρές. Πρώτος αγωνίστηκε ο Κουζής στην κατηγορία MXGP στρίβοντας καλά στην εκκίνηση αλλά λίγο μετά μια πτώση προπορευόμενων οδηγών τον ανάγκασε να πέσει πάνω τους. Συνέχισε τον αγώνα και κατάφερε να τερματίσει στην 30η θέση μαζεύοντας πολύτιμους βαθμούς για την πρόκριση. Ακολούθησε ο πρωταθλητής Ελλάδας στην ΜΧ2 Γιάννης Τουρατζίδης με το προκριματικό σκέλος της ΜΧ2 όπου ο Θεσσαλονικιός αναβάτης έκανε ένα έξυπνο αγώνα αποφεύγοντας τις πολλές πτώσεις που έγιναν στην αρχή, και με σταθερή απόδοση πήρε την 28η θέση βάζοντας την Ελλάδα στον B-Τελικό. Στην συνέχεια ήταν η σειρά του Δημήτρη Κοντολέτα ο οποίος ήθελε μια καλύτερη θέση από την 30η για να έχει η χώρας μας καλύτερες πιθανότητες στην μπάρα της εκκίνησης την Κυριακή μιας και προσμετρούν τα δύο καλύτερα αποτελέσματα της κάθε ομάδας για την πρόκριση. Ο πρωταθλητής Ελλάδας της ΜΧ1 οδήγησε σταθερά από την αρχή μέχρι να έρθει μια άτυχη στιγμή με μια πτώση που εξελίχθηκε αρνητικά στην συνέχεια. Ο Κοντολέτας ολοκλήρωσε την προσπάθεια του τερματίζοντας στην 33η θέση, με πόνους όμως σε ώμο και αστράγαλο.

mx_n_102

Δυσκολίες στον B-Τελικό

Έχοντας επιτύχει τον στόχο της περνώντας στον B-Τελικό, η Εθνική Ομάδα έπρεπε να παλέψει για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα χωρίς τον Δημήτρη Κοντολέτα που παρά τις προσπάθειες της φυσικοθεραπεύτριας της ομάδας Ελένης Κωνσταντινίδου δεν μπόρεσε να απαλλαγεί από τις έντονες ενοχλήσεις στον ώμο του. Οι Κουζής και Τουρατζίδης έπρεπε να διεκδικήσουν την καλύτερη δυνατή θέση για την Ελλάδα χωρίς να εγκαταλείψουν. Ο Κουζής έδωσε τον καλύτερο του εαυτό οδηγώντας την ομάδα, τερματίζοντας τελικά στην 24η θέση ενώ ο Τουρατζίδης ήταν άτυχος καθώς είχε μια πτώση όταν έπεσε πάνω του ένας άλλος αθλητής τραυματίζοντας τον ελαφρά στο χέρι. Ο Τουρατζίδης συνέχισε την προσπάθεια του αλλά ήταν και πάλι άτυχος όταν αναγκάστηκε να εγκαταλείψει από μηχανικό πρόβλημα τον αγώνα. Η χώρα μας τερμάτισε στην 32η θέση του Motocross των Εθνών 2015 ανάμεσα σε 36 χώρες.