1ος Αγώνας GP of Greece BMU European MX Championship 13-15/3/2020

ΑΝΑΒΑΛΛΕΤΑΙ

Ο Αθλητικός Σύλλογος Ο.Φ.Μ.Γ., διοργανώνει τον 1ο Αγώνα GP of Greece BMU European MX Championship, που θα γίνει στην πίστα Motocross MX PARK GIANNITSA, από τις 13 έως τις 15 Μαρτίου 2020

ΑΦΙΣΑΕΙΔΙΚΟΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ

BMU EUROPEAN MOTOCROSS CHAMPIONSHIP 2020

1ος ΑΓΩΝΑΣ GP of GREECE –   13/03 – 15/03/2020

ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ

ΕΙΔΙΚΟΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ

Ο αγώνας διεξάγεται μετά από έγκριση της BMU και της Αθλητικής ΜΟΤ.Ο.Ε. και σύμφωνα με:

-τον Γενικό Κανονισμό Αγώνων Motocross της BMU

-τον Τεχνικό Κανονισμό Αγώνων Motocross της FIM

την προκήρυξη του BMU EUROPEAN MOTOCROSS CHAMPIONSHIP 2020

-τον παρόντα ειδικό κανονισμό

-τα πληροφοριακά δελτία που τυχόν θα εκδοθούν.

 

  1. 1.ΟΡΓΑΝΩΤΗΣ: Α.Σ. Ο.Φ.Μ.Γ.

 

  1. 2.ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΣΕΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ:

MX65, MX85, MX2 JUNIOR, MX2, MX1, MX & MX SENIOR

 

Και συγκεκριμένα:

 

ΜΧ65 – αναβάτες 8 – 12 ετών, με μοτοσυκλέτες άνω των 50cc έως 65cc 2T (κινητήρες με αυτόματη μετάδοση ή 2 ταχυτήτων ΔΕΝ επιτρέπονται).

ΜΧ85 – αναβάτες 11 – 14 ετών, με μοτοσυκλέτες άνω των 65cc έως 85cc 2T ή 150cc 4Τ

ΜΧ2 – αναβάτες από 13 ετών κι άνω με 2Τ μοτοσυκλέτα 125cc ή από 14 ετών κι άνω με 4Τ μοτοσυκλέτα 250cc – Μοτοσυκλέτες άνω των 100cc έως 125cc 2T ή άνω των 175cc έως 250cc 4T.

ΜΧ2Junior – αναβάτες από 13 – 18 ετών με 2Τ μοτοσυκλέτα άνω των 100cc έως 125cc ή από 14 – 18 ετών με μοτοσυκλέτα άνω των 175cc έως 250cc 4T –. Η κατηγορία συμμετέχει μαζί με την κατηγορία ΜΧ2

MX1 – αναβάτες από 15 ετών και άνω – Μοτοσυκλέτες άνω των 175cc έως 250cc 2T ή άνω των 290cc έως 450cc 4T.

ΜΧ – αναβάτες από 22 – 44 ετών – Μοτοσυκλέτες άνω των 100cc 2T ή άνω των 150cc 4T.

ΜΧ Senior – αναβάτες άνω των 45 ετών – Μοτοσυκλέτες άνω των 100cc 2T ή άνω των 150cc 4T.

 

 

  1. 3.ΠΡΟΣΒΑΣΗ:

MX PARK GIANNITSA

Συντεταγμένες GPS   40,810003 – 22,380362

 

  1. 4.ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΙΣΤΑΣ:

H πίστα Motocross MX PARK GIANNITSA, έχει μήκος 1590μ, ελάχιστο πλάτος 8,00 μ. με σκληρό χώμα.

 

  1. 5.ΠΛΗΣΙΕΣΤΕΡΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ: 5,5 Χλμ ( 17‘ )

Γενικό Νοσοκομείο Γιαννιτσών, Γιαννιτσά, τηλ. 23823 50200

 

  1. 6.ΣΤΕΛΕΧΗ:

 

Οργανωτική Επιτροπή:

 

BMU Steward (Πρόεδρος Αγωνοδικών) : IVO TSVETANOV

Race Director (Δντής Αγώνα):               Panteley Naydev

FMNR Steward (Μέλος Ομοσπονδίας):     Στέλιος Κορέλης

Αλυτάρχης:                       Θ.Α.

Τεχνικός Έφορος: Χρήστος Μυλόνογλου

Γραμματεία: Ο.Φ.Μ.Γ.

Έκδοση αποτελεσμάτων: Sportstiming

Ιατρός αγώνα: Intersalonica

Επιπλέον πληροφορίες: www.amotoe.gr

Τηλ: (σε έκτακτη ανάγκη) 6936839492 Σαπατζής Κώστας

 

 

  1. 7.ΔΗΛΩΣΗ & ΠΑΡΑΒΟΛΟ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ:

 

Εμπρόθεσμη δήλωση συμμετοχής έως : Πέμπτη 12/3/2020 – 24.00

Εκπρόθεσμη δήλωση συμμετοχής έως : Παρασκευή 13/3/2020 – 24.00

Παράβολο συμμετοχής για τις κατηγορίες ΜΧ1 – ΜΧ2 – ΜΧ – MX Veteran = 80ευρώ

Παράβολο συμμετοχής για τις κατηγορίες ΜΧ Junior – ΜΧ65 – ΜΧ85 = 20 ευρώ

 

Επιβάρυνση εκπρόθεσμης δήλωσης συμμετοχής = 20 ευρώ

 

– Δικαίωμα συμμετοχής στον Αγώνα έχουν οι κάτοχοι ισχύοντος αθλητικού δελτίου της Α.ΜΟΤ.Ο.Ε, για το έτος 2020

– Η δήλωση συμμετοχής (ακόμη και η εκπρόθεσμη) γίνεται μέσω του ηλεκτρονικού συστήματος της Ομοσπονδίας. Δεν γίνεται δεκτή η συμμετοχή αθλητή μη δηλωμένου στο ηλεκτρονικό σύστημα.

– Ο κάθε αθλητής κατά τον έλεγχο εξακρίβωσης οφείλει να προσκομίζει την κάρτα υγείας. Χωρίς αυτή δεν δύναται να εκκινήσει, ακόμη κι αν είναι δηλωμένος στο σύστημα.

 

ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΣ & ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ: Παρασκευή 15:30 – 19:30 / Σάββατο 08:30 – 11:30

 

  1. 8.Ενημέρωση αθλητών/τριών : Σύμφωνα με το επισυναπτόμενο πρόγραμμα.

 

  1. 9.Ελεύθερες και χρονομετρημένες δοκιμές – αγώνες – απονομές : Σύμφωνα με το επισυναπτόμενο πρόγραμμα.

 

  1. 10.

Το κόστος της ένστασης για όλες τις κατηγορίες είναι (130€). Αν η ένσταση αναφέρεται σε τεχνικό θέμα από το οποίο απαιτείται η αποσυναρμολόγηση μιας μοτοσυκλέτας, τότε επιβαρύνεται με το επιπλέον ποσό των 120 ευρώ.

Οι ενστάσεις υποβάλλονται:

– για αντικανονική συμμετοχή αθλητή το αργότερο 30 λεπτά μετά το πέρας του ελέγχου εξακρίβωσης.

– κατά των αποτελεσμάτων εντός 30 λεπτών μετά την δημοσίευση αυτών.

– για τεχνικούς λόγους εντός 30 λεπτών μετά τον τερματισμό του αγώνα.

– για οποιοδήποτε άλλο λόγο αμέσως μετά τη στιγμή που αυτός γίνεται αντιληπτός.

 

  1. 11.Συμπληρωματικοί κανονισμοί:

Όλοι οι συμμετέχοντες αναβάτες θα πρέπει να σέβονται τον Περιβαλλοντικό Κανονισμό της FIM. Σε παράβαση των κανονισμών αυτών, μπορεί να τα τους καταλογιστεί πρόστιμο 100 ευρώ κατ’ ελάχιστο.

 

  1. 12.Διαμονή – Προτεινόμενα ξενοδοχεία:

 

“Πέλλα” 23820 81433

“Αλέξανδρος” 23820 24700

“Maison Hotel” 23910 21080

 

 

  1. 13.Ω Ρ Α Ρ Ι Ο :

 

FRIDAY 13.03.2020

15:30 – 19:30 ADMINISTRATIVE AND TECHNICAL CONTROL

17:00

RACE DIRECTION MEETING

SATURDAY 14.03.2020

06:30 – 11:30 WATERING IF NECESSARY
08:30 – 11:30 ADMINISTRATIVE AND TECHNICAL CONTROL

12:00

RIDERS BRIEFING
12:30 – 12:50 МХ and MX Senior FREE PRACTICE
12:55 – 13:15

MX2 ΞΘΝΙΟΡ

FREE PRACTICE
13:20 – 13:40

MX1

FREE PRACTICE
13:45 – 14:00

MX85

FREE PRACTICE
14:05 – 14:20

MX65

FREE PRACTICE
14:25 – 14:50 МХ and MX Senior START PRACTICE AND QUALIFYING
14:55 – 15:20

MX2

QUALIFYING PRACTICE
15:25 – 15:50

MX1

QUALIFYING PRACTICE
15:55 – 16:15

MX85

QUALIFYING PRACTICE
16:20 – 16:35

MX65

QUALIFYING PRACTICE

16:45

МХ and MX Senior WAITING ZONE CLOSES
16:50 – 17:10 МХ and MX Senior RACE 1 (15 MIN. + 2 LAPS)

17:30

RACE DIRECTION MEETING
WATERING IF NECCESSARY
SUNDAY
06:30 – 08:00 WATERING IF NECESSARY
09:00 – 09:10

MX

WARM UP
09:15 – 09:25

MX2

START PRACTICE AND WARM UP
09:30 – 09:40

MX1

START PRACTICE AND WARM UP
09:45 – 09:55

MX85

START PRACTICE AND WARM UP
10:00 – 10:10

MX65

START PRACTICE AND WARM UP
10:15 – 10:40 TRACK MAINTENANCE

10:20

OFFICIAL OPENING CEREMONY

10:50

МХ and MX Senior WAITING ZONE CLOSES
11:00 – 11:20 МХ and MX Senior RACE 2 (15 MIN + 2 LAPS)

11:25

MX2

WAITING ZONE CLOSES
11:35 – 12:05

МХ2

RACE 1 (25 MIN + 2 LAPS)

12:10

MX65

WAITING ZONE CLOSES
12:15 – 12:35

MX65

RACE 1 (10 MIN + 2 LAPS)

12:40

MX85

WAITING ZONE CLOSES
12:45 – 13:05

MX85

RACE 1 (15 MIN + 2 LAPS)

13:10

MX1

WAITING ZONE CLOSES
13:15 – 13:40

МХ1

RACE 1 (25 MIN + 2 LAPS)
13:40 -13:55 TRACK MAINTENANCE

14:00

MX2

WAITING ZONE CLOSES
14:10 – 14:40

МХ2

RACE 2 (25 MIN + 2 LAPS)

14:45

MX65

WAITING ZONE CLOSES
14:55 – 15:10

MX65

RACE 2 (10 MIN + 2 LAPS)

15:15

MX85

WAITING ZONE CLOSES
15:25 – 15:45

MX85

RACE 2 (15 MIN + 2 LAPS)

15:50

MX1

WAITING ZONE CLOSES
15:55 – 16:20

МХ1

RACE 2 (25 MIN + 2 LAPS)

16:30

PRIZEGIVING CEREMONY

17:00

RACE DIRECTION MEETING

Σχετικά Άρθρα