25 April 2024
MotoGP 2019ΙΣΤΟΡΙΑ

10 πράγματα που αξίζει να μάθετε πριν τον αγώνα της Αργεντινής

Πριν από τον αγώνα της Κυριακής στο GP της Αργεντινής, εδώ είναι δέκα πράγματα που πρέπει να γνωρίζετε πριν σβήσουν τα φώτα εκκίνησης για το 2ο γύρο της σεζόν.

1. Ο Marc Marquez (Repsol Honda) έχει κατακτήσει τη Pole position για 81η φορά στην καριέρα του στα Grand Prix και την 53η φορά στην μεγάλη κατηγορία MotoGP, δύο λιγότερες από του Valentino Rossi στην μεγάλη κατηγορία. Αυτή είναι η πρώτη του Pole position από τη Μαλαισία πέρυσι (αν και ξεκίνησε από την έβδομη).
2. Αυτή η Pole position του Marquez είναι η πέμπτη Pole position στην πίστα Termas de Rio Hondo της Αργεντινής, που ισοδυναμεί με τις Pole position στο Phillip Island, στο Austin και το Sachsenring.
3. Ο Andrea Dovizioso (Ducati) ολοκληρώνει την πρώτη γραμμή της σχάρας, και είναι η τρίτη συνεχόμενη φορά που θα ξεκινήσει από την πρώτη γραμμή. Ο Dovizioso θα επιδιώξει να γίνει ο δεύτερος αναβάτης της Ducati που θα κερδίσει τρεις συνεχόμενους αγώνες στην μεγάλη κατηγορία μετά τον Casey Stoner.
4. Ο Fabio Quartararo (Petronas Yamaha SRT) κατέκτησε την έβδομη θέση ως κορυφαίος νεοφερμένος (rookie) στην σχάρα. Αυτή είναι η πρώτη φορά που υπήρξαν τέσσερα Yamaha μέσα στις επτά κορυφαίες θέσεις από το Le Mans το 2016.
5. Ο Maverick Viñales (Monster Energy Yamaha MotoGP) θα ξεκινήσει από την δεύτερη θέση στην πρώτη σειρά της σχάρας. Είναι η δεύτερη φορά που ξεκινά τρεις συνεχόμενες φορές από την πρώτη γραμμή εκκίνησης από το 2016.
6. Ο Franco Morbidelli (Petronas Yamaha SRT) θα ξεκινήσει από την 6η θέση, το οποίο είναι το καλύτερο του προκριματικό αποτέλεσμα από τότε που ανέβηκε στην κατηγορία MotoGP πέρυσι.
7. Ο Cal Crutchlow (LCR Honda Castrol) είναι ο δεύτερος αναβάτης με Honda στην όγδοη θέση. Πέρυσι, κέρδισε στην Αργεντινή ξεκινώντας από την δεκάτη θέση στην σχάρα εκκίνησης.
8. Ο Marc Marquez (Repsol Honda) έχει κερδίσει δυο φορές στην Αργεντινή και εχει και τρία μηδενικά, που είναι οι δυο πτώσεις και ένας τερματισμός στην 18η θέση.
9. Ο Valentino Rossi θα ξεκινήσει από την 4η θέση στην σχάρα εκκίνησης στον αγώνα της Αργεντινής, ενώ το 2105 που κέρδισε τον αγώνα είχε ξεκινήσει από την 8η θέση!
10. Ο Jack Miller (Pramac Racing) ήταν πέρυσι αυτός που κέρδισε την Pole position, ενώ φέτος θα ξεκινήσει από την 5η θέση στην σχάρα και είναι ο πρώτος αναβάτης ανεξάρτητης ομάδας! Το 2018 ο Miller τερμάτισε τέταρτος και ήταν ο κορυφαίος αναβάτης με Ducati.