MotoGP 2019

10 ενδιαφέροντα στοιχεία που πρέπει να ξέρεις πριν από τον αγώνα του Motegi.

Διαβάστε 10  ενδιαφέροντα στοιχεία – στατιστικά που αξίζει να γνωρίζεις πριν από τον 16ο αγώνα της σεζόν στο Motegi.

1. Ο Marc Marquez κέρδισε την pole position για πρώτη φορά στην μεγάλη κατηγορία MotoGP στο Motegi, πράγμα που σημαίνει ότι έχει κερδίσει την pole position τουλάχιστον μία φορά σε κάθε πίστα του τρέχοντος ημερολογίου και σε συνολικά 20 διαφορετικές πίστες. Ο Mick Doohan κατέχει το ρεκόρ στην κορυφαία κατηγορία με 24 διαφορετικές πίστες, ακολουθούμενος από τον Valentino Rossi με 21 πίστες, ο Marquez (20) και ο Casey Stoner / Kevin Schwantz (18).

2. Αυτή είναι η 62η pole position στην μεγάλη κατηγορία για τον Marc Marquez και θα είναι η 124η εκκίνηση του στην πρώτη θέση, πράγμα που σημαίνει ότι για άλλη μια φορά έχει κερδίσει τις pole position στους μισούς των αγώνων (50%) που έχει αγωνιστεί από τότε που ανέβηκε στην μεγάλη κατηγορία το 2013.

3. Ο Franco Morbidelli έχει κατακτήσει τη δεύτερη θέση στην σχάρα, ισοβαθμίζοντας το καλύτερο του προκριματικό αποτέλεσμα στην κατηγορία MotoGP, από τη Jerez νωρίτερα φέτος.

4. Ο Fabio Quartararo ξεκίνησε από την πρώτη σειρά για πρώτη φορά στο 4ο αγώνα της χρονιάς στην Jerez. Από τότε μόνο τρεις φορές φέτος δεν ξεκίνησε από την πρώτη σειρά: στο Le Mans, στο Brno και στο Silverstone.

5. Ο Fabio Quartararo πρέπει να είναι περισσότερο από 75 βαθμούς μπροστά από τον Joan Mir μετά το Motegi για να κερδίσει τον αγώνα για το Rookie of the Year. Είναι σήμερα 85 μπροστά, και ο Mir είναι ο μόνος του αντίπαλος.

6. Με τους Franco Morbidelli, Fabio Quartararo και Maverick Vinales, αυτή είναι η τέταρτη φορά που φέτος υπάρχουν τρεις αναβάτες της Yamaha στις πρώτους τέσσερις θέσεις μετά την Catalunya, San Marino και Ταϊλάνδη.  Ο τελευταίος τερματισμός στο βάθρο για τους αναβάτες της Yamaha στο Motegi ήταν το 2015 με τον Valentino Rossi δεύτερο ακολουθούμενος από τον Jorge Lorenzo τρίτο.

7. Ο Jack Miller, κατέκτησε την έκτη θέση και είναι η κορυφαία Ducati. Είναι η δεύτερη διαδοχική έκτη θέση του και η 11η φορά αυτή τη χρονιά που έχει προκριθεί στις δύο πρώτες σειρές.

8. Ο Pole man της περασμένης χρονιάς, ο Andrea Dovizioso, πήρε την έβδομη θέση.Μόνο δύο φορές ήταν χαμηλότερα στην σχάρα στο Motegi: 9ος το 2017, και 13ος το 2008. Αυτή είναι η όγδοη φορά που φέτος ο Dovizioso δεν κατάφερε να προκριθεί στις δύο πρώτες σειρές. Ένας τερματισμός στο βάθρο για το Desmo Dovi αύριο θα είναι το 100ο του στην την καριέρα του στα Grand Prix.

9. Ο Danilo Petrucci, ο οποίος τερμάτισε τρίτος στο Motegi στο βρεγμένο το 2017, έχει κατακτήσει την όγδοη θέση σχάρα, η οποία είναι η 10η φορά αυτή τη σεζόν, που θα ξεκινήσει από το μπροστινό μέρος των τριών πρώτων σειρών της σχάρας, ενώ είναι και ο δεύτερος καλύτερος προκριματικός του στο Motegi.

10. Ο Valentino Rossi, ο οποίος ήταν ο πρώτος αναβάτης της Yamaha στην σχάρα πέρυσι στο Motegi στην 4η θέση, τώρα είναι στην 10η θέση, η οποία είναι μόλις για τρίτη φορά στις 20 φορές του στην Ιαπωνική πίστα που δεν κατάφερε να προκριθεί στις τρεις πρώτες σειρές του δικτύου.