18 April 2024
MotoGP 2021

10 ενδιαφέροντα στατιστικά που αξίζει να ξέρετε πριν τον αγώνα MotoGP στο Aragon

Ένα νέο εντυπωσιακό ρεκόρ γύρου στο MotorLand Aragon έδωσε στον Francesco Bagnaia (Ducati Lenovo Team) στην pole position για το GP του Aragon, και είναι τώρα έτοιμος ο Ιταλός να προσπαθήσει να διεκδικήσει την παρθενική του νίκη στο MotoGP.

Πριν από τα φώτα που σβήνουν στις 15:00 ώρα Ελλάδος  την Κυριακή, δείτε μερικά από τα στατιστικά στοιχεία που προέκυψαν από τα προκριματικά.

1. Ο Bagnaia προκρίθηκε στην pole position για δεύτερη φορά στο MotoGP μαζί με το Κατάρ φέτος. Θα έχει στόχο να πάρει την παρθενική του νίκη στην κατηγορία.

2. Αυτή η pole position του Bagnaia είναι η 50η pole position για την Ducati στην κορυφαία κατηγορία.

3. Επιπλέον, αυτή είναι η τρίτη pole position για την Ducati στο MotorLand Aragon μαζί με αυτή του Casey Stoner το 2010, όταν πήρε και τη μοναδική νίκη της Ducati σε αυτή την πίστα και του Jorge Lorenzo το 2018.

4. Αυτό είναι το πρώτο προκριματικό 1-2 για δύο εργοστασιακούς αναβάτες της Ducati μετά το GP Aragon 2018, στο οποίο ο Jorge Lorenzo πηρέ την pole μπροστά από τον Andrea Dovizioso κάνοντας το 1-2.

5. Ο Jack Miller (Ducati Lenovo Team) προκρίθηκε δεύτερος, ισοφαρίζοντας το καλύτερο προκριματικό αποτέλεσμα της σεζόν μέχρι τώρα από το GP της Καταλονίας, έναν αγώνα στον οποίο κατέκτησε την τρίτη θέση – το πιο πρόσφατο βάθρο του. Ο Miller τερμάτισε στο βάθρο του MotoGP στο MotorLand και το 2019.

6. Ο Marc Marquez (Repsol Honda Team), ο οποίος έχει κερδίσει πέντε αγώνες στην κορυφαία κατηγορία στο MotorLand, έχει προκριθεί τέταρτος και είναι το καλύτερο προκριματικό του αποτέλεσμα από τότε που ήταν τρίτος στο GP Ισπανίας 2020.

7. Ο Aleix Espargaro (Aprilia Racing Team Gresini) προκρίθηκε στην έκτη θέση και είναι το δεύτερο καλύτερο προκριματικό αποτέλεσμα για έναν αναβάτη Aprilia στο MotorLand στο MotoGP, μετά το 2019, όταν προκρίθηκε πέμπτος. Στόχος του είναι να δώσει στην Aprilia ένα δεύτερο βάθρο η και μια νίκη στην μεγάλη κατηγορία.

8. Ο Pol Espargaro (Repsol Honda Team) προκρίθηκε στην όγδοη θέση, ισοφαρίζοντας το δεύτερο καλύτερο αποτέλεσμα της σεζόν μέχρι τώρα από τη Γαλλία και τη Γερμανία.

9. Συμμετέχοντας στο Q2 για πρώτη φορά στη νέα του σεζόν στο MotoGP, ο Enea Bastianini (Avintia Esponsorama) κατέκτησε την ένατη θέση, το οποίο είναι το καλύτερο αποτέλεσμα πρόκρισης στην κατηγορία. Το καλύτερο αποτέλεσμα αγώνα μέχρι στιγμής στο MotoGP είναι η ένατη θέση στην Πορτογαλία.

10. Νικητής πέρυσι στο GP της Αραγονίας ήταν ο Alex Rins (Suzuki) που φέτος κατέκτησε την 20η θέση, το οποίο είναι το χειρότερο προκριματικό του αποτέλεσμα, καθώς πήρε την 20η θέση πέρυσι στο GP της Ανδαλουσίας, ενώ ήταν τραυματισμένος στον ώμο.