26 April 2024
motoGP 2014

Τέσσερα στα τέσσερα ο Marquez μετά την εκπληκτική νίκη στη Jerez!!

Άπιαστος για άλλη μια φορά ο Marc Marquez μπροστά σε ένα τεράστιο πλήθος 115.000 θαυμαστών στον αγώνα της πατρίδας του, στη Jerez. Ο Ισπανός αναβάτης της Repsol Honda κατέκτησε την τέταρτη συνεχόμενη νίκη της σεζόν, με τον Valentino Rossi και τον Dani Pedrosa να συμπληρώνουν το βάθρο στην πίστα της Jerez.

93marquez,gpjerez_ds-_s1d7198_original

Στο 100ό Grand Prix της καριέρας του, ο Marquez πήρε την τέταρτη συνεχόμενη νίκη στους τέσσερις πρώτους αγώνες της χρονιάς στη μεγάλη κατηγορία, κάτι που μόνο ο Mick Doohan είχε καταφέρει το 1992. Επίσης ο Marquez κατέκτησε και την πρώτη του νίκη στην πίστα της Jerez, καθώς δεν είχε ξαναπάρει ποτέ νίκη εδώ σε καμία κατηγορία του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος.

gpjerez_ds-_s1d4436_original

Εξίσου εξαιρετική απόδοση είχε και ο Valentino Rossi, αφού επέστρεψε στο βάθρο μετά το Κατάρ. Με τον Marquez να φεύγει μπροστά και να δημιουργεί διαφορά, ο αναβάτης Movistar Yamaha έπρεπε να διαφυλάξει την δεύτερη θέση από τον tema-mate του, Jorge Lorenzo και τον Dani Pedrosa.

gpjerez_ds-_s1d4518_original

Οι δυο τελευταίοι τελικά δε μπόρεσαν να τον απειλήσουν, παρόλο που ο Pedrosa τον πλησίασε αρκετά, αφού προηγουμένως είχε περάσει τον Lorenzo επτά γύρους πριν το τέλος. Ο περσινός νικητής της  Jerez προσπάθησε να κάνει για άλλη μια φορά το ένα-δυο για την Repsol Honda και όπως δήλωσε ήθελε λίγους γύρους ακόμα.

gpjerez_4gn_9148_original

Από την άλλη ο Jorge Lorenzo δεν έμεινε ευχαριστημένος με την απόδοση του και την τέταρτη θέση και σίγουρα θα ήθελε κάτι καλύτερο για να γιορτάσει τα 27 γενέθλιά του. Ο αναβάτης της Movistar Yamaha δεν έκανε καλή εκκίνηση και όπως δήλωσε και ο ίδιος αντιμετώπισε προβλήματα με το πίσω ελαστικό.

04dovizioso,gpjerez_ds-_s1d7448_original

Πίσω από τους εργοστασιακούς αναβάτες της Honda και της Yamaha, ο Andrea Dovizioso ήταν ο ταχύτερος για την Ducati Team στην πέμπτη θέση, ενώ μεγάλη ήταν η απογοήτευση για τον συμπαίκτη του, Cal Crutchlow, που συνετρίβη στους πρώτους γύρους, στην επιστροφή του μετά τον τραυματισμό στο Αustin. Επίσης πτώση είχε και ο δοκιμαστής της Ιταλικής εταιρίας, Michele Pirro που αγωνίστηκε άλλη μια φορά ως wild card αναβάτης.

19bautista,gpjerez_ds-_s1d7585_original

Από την άλλη υπήρξε ανακούφιση για τον Alvaro Bautista (GO & FUN Honda Gresini) ο οποίος κατάφερε επιτέλους να ολοκληρώσει έναν αγώνα, μετά από τρεις εγκαταλείψεις, και να πάρει τους πρώτους του βαθμούς  τερματίζοντας στην έκτη θέση, μόλις 0.112s πίσω από τον Dovizioso.

41espargaro,gpjerez_ds-_s1d5495_original

Ο συμπατριώτης του Bautista,  Aleix Espargaro (NGM Forward Racing) έκανε ένα λάθος στους τελευταίους γύρους ενώ μαχόταν για την πέμπτη θέση, και τελικά τερμάτισε έβδομος μπροστά από τον Bradley Smith (Monster Yamaha Tech3) που τερμάτισε όγδοος.

gpjerez_ds-_s1d0246_original

Η πρώτη δεκάδα συμπληρώνεται με τον Pol Espargaro (Monster Yamaha Tech3) και τον Stefan Bradl (LCR Honda MotoGP) ενώ ο Andrea Iannone (Pramac Racing) δεν μπόρεσε να συνεχίσει τις καλές εμφανίσεις της φετινής σεζόν αφού είχε πτώση ενώ βρισκόταν στην όγδοη θέση.