Παν.Πρ.Ταχ. 2013

Συμμετοχές SuperStock 4ος Αγώνας Τρίπολη – Η μεγάλη κατηγορία.

Εν όψη του Αγώνα της Κυριακής στην Τρίπολη ας ρίξουμε μια ματιά τι γίνεται στην μεγάλη κατηγορία όπου το ενδιαφέρον κορυφώνεται.

Βάση των μέχρι τώρα συμμετοχών η μεγάλη κατηγορία έχει 13 δηλωμένες συμμετοχές έναντι των 17 του προηγούμενου αγώνα, αυτό όμως  μπορεί να αλλάξει αφού μπορούν να δηλώσουν συμμετοχή πρακτικά μέχρι απόψε το βράδυ. Ήδη εμείς γράφουμε για 15 συμμετοχές!

IMG_8887

Ας δούμε λοιπόν τι έχουμε για αυτόν τον αγώνα με τα έως τώρα δεδομένα.

1-PIPPOS#1. Ο Λευτέρης Πίππος  πρωταθλητής του 2012 με τον νούμερο 1, έχει κάνει μια εκπληκτική νίκη στην έναρξη του πρωταθλήματος στην Τρίπολη, ενώ στον 2ο αγώνα  κέρδισε μια 2η  θέση στο πρώτο σκέλος και μια 3η  θέση στο δεύτερο σκέλος. Στον 3ο αγωνα εκανε άλλη μια εντυπωσιακη νικη! Με 86 βαθμούς βρίσκετε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με 27 βαθμούς διαφορά από τον δεύτερο. Στην Τρίπολη κατεβαίνει τραυματίας από ένα ατύχημα που είχε και ήταν αμφίβολο αν θα συμμετείχε στον 4ο αγώνα, αλλά τελικά θα τρέξει προσπαθώντας να υπερασπιστεί την κορυφή της βαθμολογίας. KTM RC8R 1190 (KTM Orange Family, Michelin, ΓΟΥΛΑΣ, MS)

7
#7
. Ο Βασίλης Γερακίτης  με το νούμερο 7,  στον πρώτο αγώνα τερμάτισε στην 12η θέση, ενώ στα Μέγαρα κέρδισε τρεις 10ες θέσεις στους αντιστοιχους αγωναες συγκεντρώνοντας 23 βαθμούς που τον φέρνει στην 11η θέση της βαθμολογίας.  BMW RR 1000 (BMW ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΠΟΥΛΟΣ Α.Ε SKAFIDAS RACING K-TECK MIC, MICHELIN)

11

#11. Ο Διονύσης Αχτύπης , με το νούμερο 11 τερμάτισε στην Τρίπολη 11ος. Στα Μέγαρα κέρδισε μια 9η  θέση και μια 11η στον 2ο αγώνα ενώ στον 3ο αγώνα τερματισε στην 9η . Στην βαθμολογία είναι 10ος με 25 βαθμούς. BMW RR 1000 (Βαγιανέλης ΑΕ – Σχολές Οδηγών  Γ. Γιαννόπουλoς / TEAMBO)

21 (2)

#21. Ο Γρηγόρης Παναγιωτόπουλος με το νούμερο 21, στον 1ο αγώνα τερμάτισε 7ος, ενώ στα Μέγαρα  έκανε δυο εκπληκτικές νίκες και στα  2 σκέλη. Στον 3ο  αγώνα  των Μεγάρων δεν κατάφερε να τερματίσει αφού εγκατέλειψε μόλις στον πρώτο γύρο από μηχανική βλάβη Στην βαθμολογία* είναι 2ος με 59 βαθμούς με διαφορά μόλις 2 βαθμών από τον πρώτο. Ο Παναγιωτόπουλος  τρέχει στην μεγάλη κατηγορία με ένα APRILIA RSV4 1000.

#43. Αντρέας Ψυχογυιός  με το νούμερο 43 είναι η πρωτη του συμμετοχη στην μεγαληκατηγορια για φετος. Ο Αντρέας Ψυχογυιός εχει συμμετεχει φετος σε δυο αγωνες στην κατηγορια RACING! Εδώ σε αυτόν τον αγωνα τον βλεπουμενα μεταπηδα στην μεγαλη κατηγρια και θα εχει ενδιαφερον να τον δουμε και παλι να αγωνιζεται μετα από πολλα χρονια!

47-TSITOS#47. Ο Γιώργος Τσίτος με το νούμερο 47 έτρεξε για πρώτη φορά στο Ελληνικό πρωτάθλημα στην Τρίπολη τερμάτισε 8ος αλλά ακυρώθηκε γιατί δεν  τηρούσε τους κανονισμούς η μοτοσικλέτα του. Στα Μέγαρα κέρδισε μια 3η θέση και ένα πρώτο βάθρο, ενώ στο δεύτερο σκέλος τερμάτισε 7ος  με μια BMW -S RR 1000. Στον 3ο αγώνα ανέβηκε και πάλι στο βάθρο με μια 2η θέση  πάνω σε ένα Kawasaki. KAWASAKI ZX10-R (WORKSBIKE-EXTREME TRACKDAYS)

48

#48. Ο Στέφανος Καντιμοίρης με το νούμερο 48, ο οδηγός από την Ρόδο που ήταν άτυχος στον πρώτο αγώνα και είχε έξοδο στον 17ο γύρο. Στα Μέγαρα κέρδισε μια 11η και μια 12η θέση αντίστοιχα στα δυο σκέλη, ενώ στον 3ο αγώνα τερμάτισε στην 11η θέση.  Έχει 14 βαθμούς και βρίσκεται στην 12η θέση της βαθμολογίας. YAMAHA R1 1000 (MOTOTEC ΦΑΣΟΥΛΑΡΗΣ – BOYKISWAY ΕΛΑΣΤΙΚΑ – ΤΣΙΡΙΚΟΣ) .

55

#55. Ο Βασίλης Ευθυμίου, με το νούμερο 55, 6ος στον Αγώνα της Τρίπολης και δυο 6ες θέσεις στα δυο σκέλη των Μεγάρων, ενώ στον 30 αγωνα τερματισε 7ος.  Είναι στην 7η θέση της βαθμολογίας με 39 βαθμούς. MV AGOUSTA F4 1000, (ΕΥΘΥΜΙΟΥ ΜΟΤΟ – MV AGOUSTA – ABM-HP – CORSE- MICHELIN)

61-markessinis

#61. Ο Γιώργος Μαρκεσσίνης με το νούμερο 61, τερμάτισε  4ος στην Τρίπολη όπως και στα Μέγαρα κέρδισε δυο 4ες θέσεις στα δυο σκέλη. Στον 3ο αγωνα τερματισε στην 3η θεση και ανεβηκε στο πρωτο του βαθρο για φετος.  Στην Τρίπολη κατεβιανει με ανανεομενα χρωματα στην μοτοσικλετα του! Με 55 βαθμούς είναι στην 4η θέση της βαθμολογίας. HONDA CBR 1000 (Boutos R&D Worckshop- Baxevanis-nolan.)

64 (2)

#64. Ο Γιώργος Παπασταύρου με το νούμερο 64, ο νεότερος αναβάτης της μεγάλης κατηγορίας στην Τρίπολη κέρδισε το πρώτο του βάθρο με μια 3η θέση. Στα Μέγαρα κέρδισε μια 13η θέση και μια 9η θέση. Στον 3ο αγώνα κέρδισε  μια 8η θέση όπου έτρεξε τραυματίας από την προηγούμενη μέρα των δοκιμαστικών. Βρίσκεται στην 9η θέση της βαθμολογίας με 34 βαθμούς.  Ducati Panigale (KOSMOCAR-EKO,DUCATI TEAM –  Papastavrou Shops, Oakley)

69#69. Ο Μιχάλης Σπηλιώτης  με το νούμερο 69  τερμάτισε 5ος στον πρώτο αγώνα της Τρίπολης ενώ στα Μέγαρα κέρδισε μια 7η και μια 8η θέση αντίστοιχα στα δυο σκέλη. Στον 3ο  αγώνα κέρδισε μια 6η θέση. Με 38 βαθμούς βρίσκεται στην 8η θέση της Βαθμολογίας.  YAMAHA R1 1000 (SP, ΥΑΜΑΗΑ, REMUS, BERING, BERINGER, FABBRI, PP, HEL, PIPE)

95#95. Ο Δούκας Παναγιώτης με το νούμερο 95 τερματισε 14ος στην Τρίπολη ενώ στον 2ο αγωνα στο πρωτο σκελος ειχε πτωση. Στον 3ο αγων δεν συμμετυχε και τωρα επανερχετε στην Τρίπολη. HONDA CBR 1000 (GEORGOPOULOS,ERMAX,ARATA,ΨΥΧΟΓΙΟ TYRES RACING TEAM)

111#111. Ο Άρης Γκιζίνος  με το νούμερο 111 στον πρώτο αγώνα τερμάτισε 2ος ενώ στα Μέγαρα κέρδισε μια 8η θέση στο πρώτο σκέλος όπου είχε και πτώση και μια 2η θέση στο δεύτερο σκέλος. Με 48 βαθμούς είναι στην 3η θέση της βαθμολογίας*. Σε αυτό τον αγώνα είναι σίγουρο πως θα παλέψει για την πρώτη θέση για να ανακάμψει στην βαθμολογία*.  YAMAHA R1 1000 (SUPERBMOTOS – TSESMELIS RACING TEAM, EXTREME TRACKDAY).

144-KONTOSTANOS#144. Ο Γιώργος Κοντοστάνος με το νούμερο 144 έχει κάνει τον 3ο αγώνα στην μεγάλη κατηγορία στα Μέγαρα οπού τερμάτισε στην 13η θέση. Την συμμετοχή του δεν την βλέπουμε στις συμμέτοχες της ΑΜΟΤΟΕ αλλά ξέρουμε ότι κατά 90% θα τρέξει τελικά.  KAWASAKI ZX10-R (SPIRIT TRADE-BOUTOS R&D-EXTREME TRACKDAYS)

tsalikis156

#156. Ο Φώτης Τσαλίκης με το νούμερο 156 έχοντας κερδίσει μια 9η θέση στην Τρίπολη και δυο πέμπτες θέσεις στον 2ο αγώνα και μια 4η θέση στον 3ο αγώνα στα Μέγαρα έχει 42 βαθμούς είναι στην 6η θέση. HONDA CBR 1000 (TSALIKIS HONDA CENTER LEOVINCE-BRAKING-PIRELLI)

Η μεγάλη κατηγορία λοιπόν είναι έτοιμη για να προσφέρει θέαμα και δράση την Κυριακή στην Τρίπολη.

Ραντεβού την Κυριακή λοιπόν να δούμε ποιος  θα είναι αυτός που κερδίσει την καρό σημαία!