16 April 2024
Παν.Πρ.Ταχ. 2013

Συμμετοχές SuperStock – Η μεγάλη κατηγορία έχει πάρει φωτιά, 3ος Γύρος Π.Π.Τ. στα Μέγαρα

Εν όψη του Αγώνα της Κυριακής στα Μεγαρέα ας ρίξουμε μια ματιά τι γίνεται στην μεγάλη κατηγορία που δείχνει να έχει πάρει «φωτιά».

Βάση των μέχρι τώρα συμμετοχών η μεγάλη κατηγορία έχει 13 δηλωμένες συμμετοχές έναντι των 17 του προηγούμενου αγώνα, αυτό όμως  μπορεί να αλλάξει αφού μπορούν να δηλώσουν συμμετοχή πρακτικά μέχρι απόψε το βράδυ.

IMG_1444-2

Οι απουσίες που είδαμε στις έως τώρα συμμέτοχες σε σύγκριση με τον προηγούμενο αγώνα είναι οι:  Παναγιώτης Δούκας με το νούμερο 95, Γιώργος Πασσάς με το νούμερο 59, Άκης  Γεωργόπουλος με το νούμερο 50, Ηλίας Γλυκός με το νούμερο 79 και Φώτης Τσαλίκης με το νούμερο 156.

Ας δούμε λοιπόν τι έχουμε για αυτόν τον αγώνα με τα έως τώρα δεδομένα.

1-PIPPOS

#1. Ο Λευτέρης Πίππος  πρωταθλητής του 2012 με τον νούμερο 1, έχει κάνει μια εκπληκτική νίκη στην έναρξη του πρωταθλήματος στην Τρίπολη, ενώ στον 2ο γύρο κέρδισε μια 2η  θέση στο πρώτο σκέλος και μια 3η  θέση στο δεύτερο σκέλος. Με 61 βαθμούς βρίσκετε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας* με μόλις 2 βαθμούς διαφορά από τον δεύτερο. Στα Μέγαρα στον 3ο γύρο θα είναι ένας δύσκολος αγώνας αφού ο ανταγωνισμός έχει ανέβει.  (KTM RC8R 1190 και ομάδα KTM Orange Family, Michelin, ΓΟΥΛΑΣ, MS)

7-GERAKITIS

#7. Ο Βασίλης Γερακίτης  με το νούμερο 7,  στον πρώτο αγώνα τερμάτισε στην 12η θέση, ενώ στα Μέγαρα κέρδισε δυο 10ες θέσεις συγκεντρώνοντας 16 βαθμούς που τον φέρνει στην 11η θέση την βαθμολογίας*.  BMW RR 1000 (BMW ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΠΟΥΛΟΣ Α.Ε SKAFIDAS RACING K-TECK MIC, MICHELIN)

11-AXTYPIS

#11. Ο Διονύσης Αχτύπης , με το νούμερο 11 τερμάτισε στην Τρίπολη 11ος. Στα Μέγαρα κέρδισε μια 9η θέση και μια 11η. Στην βαθμολογία* είναι 10ος με 18 βαθμούς. Ο Αχτύπης από τις προπονήσεις που τον έχουμε δει, δείχνει να είναι σε μεγάλη φόρμα και  θα προσπαθήσει για μια καλύτερη επίδοση και να ανέβει ποιο κοντά στην κορυφή. BMW RR 1000 (Βαγιανέλης ΑΕ – Σχολές Οδηγών  Γ. Γιαννόπουλoς / TEAMBO)

21-PANAGIOTOPOULOS

#21. Ο Γρηγόρης Παναγιωτόπουλος με το νούμερο 21, στον 1ο αγώνα τερμάτισε 7ος, ενώ στα Μέγαρα  έκανε δυο εκπληκτικές νίκες και στα  2 σκέλη. Στην βαθμολογία* είναι 2ος με 59 βαθμούς με διαφορά μόλις 2 βαθμών από τον πρώτο. Ο Παναγιωτόπουλος  τρέχει στην μεγάλη κατηγορία με ένα APRILIA RSV4 1000.

23-POLYDOROS

#23. Ο Νίκος Πολύδωρος με το νούμερο 23 δεν αγωνίστηκε στην Τρίπολη ενώ στα Μέγαρα τερμάτισε στην 14η θέση στο πρώτο σκέλος ενώ στο δεύτερο σκέλος εγκατέλειψε.  Έχει 2 βαθμούς και είναι στην 19η θέση της βαθμολογίας*.  HONDA CBR 1000 (AUTO-MOTO PLACE)

47-TSITOS

#47. Ο Γιώργος Τσίτος με το νούμερο 47 έτρεξε για πρώτη φορά στο Ελληνικό πρωτάθλημα στην Τρίπολη τερμάτισε 8ος αλλά ακυρώθηκε γιατί δεν  τηρούσε τους κανονισμούς η μοτοσικλέτα του. Στα Μέγαρα κέρδισε μια 3η θέση και ένα πρώτο βάθρο, ενώ στο δεύτερο σκέλος τερμάτισε 7ος  με μια BMW -S RR 1000. Στα Μέγαρα θα  αυτή την φορά θα τρέχει πάνω σε ένα Kawasaki και δείχνει να είναι ανταγωνιστικός και ικανός να μείνει με τους άλλους οδηγούς στην κορυφή. KAWASAKI ZX10-R (WORKSBIKE-EXTREME TRACKDAYS)

48-KANDIMOIRIS

#48. Ο Στέφανος Καντιμοίρης με το νούμερο 48, ο οδηγός από την Ρόδο που ήταν άτυχος στον πρώτο αγώνα και είχε έξοδο στον 17ο γύρο. Στα Μέγαρα κέρδισε μια 11η και μια 12η θέση αντίστοιχα στα δυο σκέλη. Έχει 9 βαθμούς και βρίσκεται στην 12η θέση της βαθμολογίας*. YAMAHA R1 1000 (MOTOTEC ΦΑΣΟΥΛΑΡΗΣ – BOYKISWAY ΕΛΑΣΤΙΚΑ – ΤΣΙΡΙΚΟΣ) .

55-EYTHIMIOU

#55. Ο Βασίλης Ευθυμίου, με το νούμερο 55, 6ος στον Αγώνα της Τρίπολης και δυο 6ες θέσεις στα δυο σκέλη των Μεγάρων.  Είναι στην 5η θέση της βαθμολογίας* με 30 βαθμούς. MV AGOUSTA F4 1000, (ΕΥΘΥΜΙΟΥ ΜΟΤΟ – MV AGOUSTA – ABM-HP – CORSE- MICHELIN)

61-MARKESSINIS

#61. Ο Γιώργος Μαρκεσσίνης με το νούμερο 61, τερμάτισε  4ος στην Τρίπολη όπως και στα Μέγαρα κέρδισε δυο 4ες θέσεις στα δυο σκέλη. Με 39 βαθμούς είναι στην 4η θέση της βαθμολογίας*. HONDA CBR 1000 (Boutos R&D Worckshop- Baxevanis-nolan.)

64-PAPASTAVROY

#64. Ο Γιώργος Παπασταύρου με το νούμερο 64, ο νεότερος αναβάτης της μεγάλης κατηγορίας στην Τρίπολη κέρδισε το πρώτο του βάθρο με μια 3η θέση. Στα Μέγαρα κέρδισε μια 13η θέση και μια 9η θέση. Βρίσκεται στην 8η θέση της βαθμολογίας* με 265 βαθμούς.  Ducati Panigale (KOSMOCAR-EKO,DUCATI TEAM –  Papastavrou Shops, Oakley)

69-SPILIOTIS

#69. Ο Μιχάλης Σπηλιώτης  με το νούμερο 69  τερμάτισε 5ος στον πρώτο αγώνα της Τρίπολης ενώ στα Μέγαρα κέρδισε μια 7η και μια 8η θέση αντίστοιχα στα δυο σκέλη.  Με 28 βαθμούς βρίσκεται στην 7η θέση της Βαθμολογίας*. Στα Μέγαρα σίγουρα θα παλέψει  για μια καλύτερη θέση προσφέροντας θέαμα με το μοναδικό του στυλ! YAMAHA R1 1000 (SP, ΥΑΜΑΗΑ, REMUS, BERING, BERINGER, FABBRI, PP, HEL, PIPE)

111-GIZINOS

#111. Ο Άρης Γκιζίνος  με το νούμερο 111 στον πρώτο αγώνα τερμάτισε 2ος ενώ στα Μέγαρα κέρδισε μια 8η θέση στο πρώτο σκέλος όπου είχε και πτώση και μια 2η θέση στο δεύτερο σκέλος. Με 48 βαθμούς είναι στην 3η θέση της βαθμολογίας*. Σε αυτό τον αγώνα είναι σίγουρο πως θα παλέψει για την πρώτη θέση για να ανακάμψει στην βαθμολογία*.  YAMAHA R1 1000 (SUPERBMOTOS – TSESMELIS RACING TEAM, EXTREME TRACKDAY).

144-KONTOSTANOS

#144. Ο Γιώργος Κοντοστάνος με το νούμερο 144 δεν έχει κάνει ακόμα αγώνα στην μεγάλη κατηγορία. Στον προηγούμενο αγώνα συμμετείχε στα χρονομετρημένα αλλά τελικά δεν έτρεξε μιας και είχε κάνει τον αγώνα στην κατηγορία OPEN. KAWASAKI ZX10-R (SPIRIT TRADE-BOUTOS R&D-EXTREME TRACKDAYS)

Η μεγάλη κατηγορία λοιπόν είναι έτοιμη για να προσφέρει θέαμα και δράση την Κυριακή στα Μέγαρα.

Ραντεβού την Κυριακή λοιπόν να δούμε ποιος  θα είναι αυτός που κερδίσει την καρό σημαία!

* Στις κατηγορίες Supersport και Superstock/Superbike δεν είναι ξεκάθαρο πως θα γίνει η βαθμολογία μιας και στον 2ο γύρο των Μεγάρων αυτές οι κατηγορίες έκαναν δυο αγώνες ή δυο σκέλη. Στην διεθνή σκηνή η βαθμολογία είναι κανονικά όπως σε κάθε αγώνα, δηλαδή δυο αγώνες ή σκέλη, δυο βαθμολογίες κανονικά. Με αυτήν την προϋπόθεση λοιπόν θα δούμε τις κατηγορίες μιας και αν είναι διαφορετική η βαθμολογία μερικές θέσεις ίσως να τροποποιούνται.