18 April 2024
motoGP 2013ΔΕΛΤΙΑ ΤΥΠΟΥ

Ο Pedrosa και ο Marques με Honda τερμάτισαν στην πρώτη και τρίτη θέση αντίστοιχα στο Moto GP στο Le Mans

Δελτίο Τύπου:  O Dani Pedrosa (Repsol Honda RC213V) «παρέδωσε» μαθήματα αγωνιστικής οδήγησης στο βρεγμένο Le Mans και πέρασε επικεφαλής στη βαθμολογία του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Moto GP, ενώ ο team-mate του  Marc Marquez (Repsol Honda RC213V) τερμάτισε στην τρίτη θέση της γενικής κατάταξης.
dani_pedrosa_1st
Ο τέταρτος γύρος του Πρωταθλήματος στο Le Mans ήταν ιδιαίτερα δύσκολος για όλους τους αναβάτες αφού ήταν υποχρεωμένοι να αντιμετωπίσουν τις δυσκολίες της βρεγμένης πίστας αλλά και των βρόχινων ελαστικών τα οποία είχαν πολύ δύσκολη συμπεριφορά με το πέρασμα της ώρας καθώς  η πίστα στέγνωνε. Οι δύο οδηγοί της Honda αποδείχθηκαν masters στο βρεγμένο. Ο Perdosa ξεκινώντας από τη δεύτερη σειρά της εκκίνησης έγινε ο κυρίαρχος του αγώνα προσπερνώντας αρχικά τον κάτοχο του Παγκόσμιου Τίτλου Jorge Lorenzo (Yamaha) στον 5ο γύρο και τον Andrea Dovizioso (Ducati) στο δωδέκατο γύρο, τερματίζοντας στην πρώτη θέση έχοντας μία διαφορά 4.863 δευτερολέπτων.

Ο Marc Marquez πραγματοποίησε και αυτός με τη σειρά έναν αξιοθαύμαστο αγώνα. Ξεκινώντας από την pole-position μία σειρά από λάθη τον υποχρέωσαν να χάσει αρκετές θέσεις. Ο Ισπανός οδηγός ξεπέρασε τις δυσκολίες του βρεγμένου οδοστρώματος και πραγματοποίησε τον καλύτερο χρόνο στο όγδοο-ένατο και δέκατο γύρο ενώ βρισκόταν στη δέκατη θέση της κατάταξης. Στους τελευταίους γύρους προσπέρασε τους προπορευόμενους αναβάτες και τερμάτισε στην Τρίτη θέση της γενικής κατάταξης.

marquez_pedrosa

Επόμενος αγώνας στο πρόγραμμα του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος MotoGP είναι ο αγώνας στο Mugello στις 2 Ιουνίου.

Ο νικητής του αγώνα Dani Pedrosa, δήλωσε στον τερματισμό:
“Είμαι πολύ χαρούμενος γιατί κέρδισε μία πολύ σημαντική νίκη. Είχα πολλές φορές προσπαθήσει να κερδίσω το συγκεκριμένο αγώνα στο παρελθόν αλλά δεν τα είχα καταφέρει. Σήμερα τελικά πήρα την πολυπόθητη νίκη, μία νίκη που με έφερε επικεφαλής στο βαθμολογικό πίνακα του πρωταθλήματος. Οι καιρικές συνθήκες δεν ήταν καθόλου καλές καθώς δεν μου αρέσει να οδηγώ σε χαμηλές θερμοκρασίες και με βροχή. Η μοτοσυκλέτα μου ήταν πολύ καλή κυρίως στους πρώτους γύρους που η πίστα ήταν δύσκολη εξαιτίας της βροχής. Έκανα ορισμένα λάθη αλλά τελικά κατάφερα να κερδίσω τον αγώνα και θέλω να ευχαριστήσω την ομάδα μου και τους υποστηρικτές μου”

Ο Marc Marquez, Repsol Honda που τερμάτισε 3ος δήλωσε:

“Μία θέση στο βάθρο των νικητών μετρά για μένα αντιστοιχεί με νίκη καθώς ήταν για μένα ο πρώτος αγώνας υπό βροχή στο MotoGP  και δεν περίμενα να τερματίσω στην πρώτη τριάδα. Η 3η θέση είναι πολύ σημαντική καθώς κέρδισα άλλους 16 πόντους στη βαθμολογία του πρωταθλήματος, γεγονός που με φέρνει στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας 6 βαθμούς πίσω από τον Dani. Σίγουρα μπορούμε να πούμε ότι αυτό ήταν ένα πολύ καλό Σαββατοκύριακο για την ομάδα της Repsol Honda. Ο αγώνας αυτός έδειξε ότι πρέπει να βελτιώσω την τεχνική μου σε βρεγμένη πίστα. Θα ήθελα να συγχαρώ το Dani για τη σπουδαία νίκη του και να διαβεβαιώσω όλους τους φίλους της ομάδος ότι θα προσπαθήσουμε να είμαστε 100% έτοιμοι στον επόμενο αγώνα στο Mugello.”