20 April 2024
Dakar 2014

Ο Marc Coma κατακτά το Dakar 2014!! Ο Viladoms κάνει το 1-2 για την ΚΤΜ!!!

Ο Marc Coma αναδείχτηκε πριν από λίγο νικητής του Rally Dakar 2014 κατακτώντας το 4ο τίτλο της καριέρας του. Με συνολικό χρόνο 54 ώρες 50 λεπτά και 53 δευτερόλεπτα ο αναβάτης της ΚΤΜ δεν άφησε περιθώρια στους αντιπάλους του να αμφισβητήσουν την κυριαρχία του τερματίζοντας 1:52:27 πάνω από τον team-mate του Jordi Viladoms ο οποίος έκανε το ένα-δυο για την ΚΤΜ.

comaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

Η σημερινή ειδική ήταν άπλα ένας περίπατος προς τον τίτλο για τον Ισπανό αφού του αρκούσε  να τερματίσει  ακόμα  και με 1 ώρα και 59 λεπτά διαφορά από τον νικητή της ημέρας για να ανέβει στο πρώτο σκαλί του βάθρου. Έτσι στην σημερινή πανηγυρική φιέστα του, ολοκλήρωσε την τελευταία μέρα του Dakar 2014 στην 18η θέση με 13 λεπτά και 23 δευτερόλεπτα διαφορά από την κορυφή χαρίζοντας στην ΚΤΜ τον  13ο συνεχόμενο Dakar στην ιστορία της.

viladoms

Ο δεύτερος αναβάτης της Αυστριακής εταιρίας, Jordi Viladoms, ολοκλήρωσε την μέρα στην 6η θέση με χρόνο 2:03:15 κατακτώντας την δεύτερη θέση στην γενική κατάταξη με διαφορά ασφαλείας 7 λεπτών και 36 δευτερολέπτων από τον τρίτο Olivier Pain. Αυτή η δεύτερη θέση είναι και η καλύτερη θέση της καριέρας του Ισπανού αναβάτη.

pain

Mε τις δυο πρώτες θέσεις να είναι σχεδόν βέβαιες μετά την χθεσινή ατυχία του Joan Barreda, το ενδιαφέρον της τελευταίας ειδικής στράφηκε στην τρίτη θέση της γενικής κατάταξης. Εκεί είχαμε τις δυο Yamaha του Olivier Pain και του 5 φόρες νικητή του Dakar, Cyril Despres  να μάχονται σώμα με σώμα με τον Pain να κερδίζει την μάχη με το χρονόμετρο διατηρώντας την τρίτη θέση που οδηγεί στο βάθρο με μόλις 35 δευτερόλεπτα διαφορά από τον συμπατριώτη του. Έτσι ο γάλλος θα ανέβει για πρώτη φορά στην καριέρα στο βάθρο σήμερα το βράδυ.

despresssssssss

Ο Despres κέρδισε και την σημερινή τελευταία ειδική η οποία ήταν η τρίτη συνεχόμενη νίκη του στην προσπάθεια του να ανακάμψει από τα άσχημα αποτελέσματα των προηγούμενων ημερών. Ο χρόνος του όμως δεν ήταν αρκετός για να τον ανεβάσει στο τρίτο σκαλί του βάθρου έτσι ο πρώην κάτοχος του τίτλου αρκέστηκε στην τέταρτη θέση. Μετά την λήξη της ειδικής όμως δέχτηκε άλλη μια ποινή 5 λεπτών που του αφαίρεσε την νίκη της τελευταίας μέρας, αποβιβάζοντας τον στην 5η θέση της ειδικής φτάνοντας τα λεπτά ποινής σε 1 ώρα 05’:30”.

barreda

Έτσι η σημερινή νίκη πήγε στον αναβάτη της Honda, Joan Barreda ο οποίος έτρεξε σήμερα ‘’για την τιμή τον όπλων’’ αφού δύσκολα θα μπορούσε να αλλάξει κάτι μετά το βατερλό της προτελευταίας ειδικής. Ο Ισπανός θα μπορούσε σήμερα να πανηγυρίζει στην δεύτερη θέση του βάθρου και να χαρίσει στην Honda μια ονειρική επανεμφάνιση στο Rally Dakar μετά από 24 χρόνια απουσίας αν δεν είχε την ατυχία της 12ης μέρας. Αυτό όμως είναι το Rally Dakar, ατυχίες και μηχανικά προβλήματα μπορούν να καθορίσουν αποτελέσματα!!

rodrigues

Ο Ηelder Rodrigues, ο οποίος κρατά ψηλά την σημαία της Ιαπωνικής εταιρίας μετά την ατυχία του Barreda, τερμάτισε σήμερα στην 3η θέση 1 λεπτό και 23 δευτερόλεπτα πίσω από τον team-mate του. Έτσι διατήρησε την 5η θέση στον συνολικό χρόνο και είναι η πρώτη Honda της γενικής κατάταξης έχοντας μια πολύ καλή συνολική εμφάνιση φέτος.

garcia

Η μια από τις δυο Sherco που έχουν απομείνει, αυτή του Pedrero Garcia βρέθηκε στην τέταρτη θέση σήμερα, 1 λεπτό και 35 δευτερόλεπτα από την κορυφή. Ο ισπανός τερμάτισε στην 21 πρώτη θέση στην γενική κατάταξη με καλύτερο αποτέλεσμα στο φετινό Dakar εκείνη την εξαιρετική πρωτιά στην 4η ειδική. Σίγουρα οι προσδοκίες της Sherco ήταν διαφορετικές για το φετινό Dakar όμως η εγκατάλειψη του Alain Duclos στην 9η ειδική της κόστισε πολύ.