WSBK 2015

WSS: Ο Kyle Smith κέρδισε σε έναν αγώνα θρίλερ στο Κατάρ!

Ένα συναρπαστικό φινάλε για το παγκόσμιο πρωτάθλημα SuperSport  είχαμε στην φωταγωγημένη πίστα του Losail στο Κατάρ, με νικητή τον Kyle Smith (Pata Honda World Supersport ομάδα), ο οποίος πήρε την πρώτη του νίκη στο Supersport μετά από ένα αγώνα θρίλερ.

_CP27830

Ο Smith πάλεψε πολύ για την πρώτη θέση και είχε αρκετές μονομαχίες αφού οι θέσεις αλαζόν συνεχώς, αλλά ήταν σε θέση να καταφέρει να αποκρούσει τις επιθέσεις του πρωταθλητή 2015 Kenan Sofuoglu (Kawasaki Racing Puccetti), παίρνοντας τη νίκη με 0.971s μπροστά από τον Τούρκο.

_CP22931
Για τον Kenan Sofuoglu που έγινε για  4η φορά  Παγκόσμιος Πρωταθλητής  Supersport , αυτό ήταν το 69ο βάθρο της καριέρας του, ενώ ο Lorenzo Zanetti (MV Agusta Reparto Corse) εξασφάλισε την 3η θέση αλλά και την 3η θέση στη γενική κατάταξη του πρωταθλήματος.

hi_R13_Qatar_Sofuoglu_GB36335_002

Ο Lucas Mahias τερμάτισε 4ος σε ένα μοναχικό αγώνα, μετά τις μάχες που έδωσε με τον PJ Jacobsen (CORE Motorsport Thailand), ενώ ο Nico Terol (MV Agusta Reparto Corse) έκλεισε την κορυφαία 6αδα.

Ο Roberto Rolfo τερμάτισε 7ος  μπροστά από τον Alex Baldolini (Race Τμήμα ATK # 25), Marco Faccani (San Carlo Puccetti Kawasaki) και Fabio Menghi (VFT Racing) που συμπλήρωσαν το top 10.

02327_P13_Action

11ος τερμάτισε ο Dominic Schmitter (Team Go Eleven), μπροστά από τον Sergio Gadea (Team Lorini), Nacho Calero (Orelac Racing Team), Abdulaziz Binladin (Kawasaki Puccetti Racing) και Kevin Manfredi (CIA Landlords Insurance Honda) που συμπλήρωσαν την βαθμολογούμενη 15αδα στον τελευταίο αγώνα της χρονιάς.