20 April 2024
WSBK 2015

WSBK Race2: Ο Rea  απόλυτος κυρίαρχος στην Ταϊλάνδη κάνοντας double νικών!

3 κατασκευαστές στην κορυφή του 2ου αγώνα με τους Jonathan Rea στην κορυφή και τους Leon Haslam (Aprilia Racing Team – Red Devils) και Alex Lowes (Voltcom Crescent Suzuki) να συμπληρώνουν το βάθρο.2015_02_THAI_SBK_RACE2_rea_top

Τον δεύτερο αγώνα World SBK στην Ταϊλάνδη κέρδισε ο Jonathan Rea, όπου έφτασε τις 18νικες στην καριέρα του και ανοίγοντας την διαφορά του στο πρωτάθλημα στους 10 βαθμούς από τον Haslam!

Ο Rea έδωσε ένα τέλειο Σαββατοκύριακο στην Kawasaki αφού κέρδισε την Pole Position, στην συνέχεια κέρδισε και τους δύο αγώνες και τέλος έγραψε τους ταχύτερους γύρους και στους δύο αγώνες!

3.ApriliaRacing_Haslam

Για άλλη μια φορά ο Rea έκανε μια πολύ καλή εκκίνηση και έστριψε πρώτος ακολουθούμενος από τον Haslam και τον Lowes, όπου έκανε αμέσως την επίθεση του στον Haslam και πέρασε δεύτερος.

04504_P02_Action_XXXX

Οι μάχες άρχισαν αμέσως με τον Alex Lowes να δέχεται επιθέσεις από τον συμπατριώτη του Leon Haslam με την Aprilia του, ώσπου  τελικά υποχώρησε και έμεινε στην 3η θέση.

Ο Tom Sykes έδειχνε να έχει εξασφαλίσει την 4η θέση μέχρι λίγους γύρους πριν το τέλος όπου ο νεαρός Jordi Torres (Aprilia Racing Team – Red Devils) τον πλησίασε και πίεσε σκληρά για να προσπεράσει τον πρώην πρωταθλητή  και τελικά πέρασε στο τελευταίο γύρο στην Κ3 τερματίζοντας στην 4η θέση, δίνοντας και πάλι στην Aprilia το 1-4 και στον δεύτερο αγώνα.

4.ApriliaRacing_Torres

Ο περσινός παγκόσμιος Πρωταθλητής, Sylvain Guintoli (Pata Honda World Superbike Team) έχοντας ένα πρόβλημα στον συμπλέκτη τον ανάγκασε να ξεκινήσει από το πίσω μέρος του grid αφού έχασε τον γύρο παρατήρησης. Μετά τον πρώτο γύρο έφτασε 12ος. Τελικά κατάφερε και τερμάτισε 6ος αφού πάλεψε για πόλους γύρους με τον ομόσταυλό του Michael van der Mark που τερμάτισε 7ος.

Μια ομάδα από τέσσερις αναβάτες έδωσαν πολλές μάχες στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα των 20 γύρων για την πρώτη δεκάδα. Ο Matteo Baiocco (Althea Racing) πήρε τελικά την 8η θέση  μπροστά από τον David Salom (Ομάδα Pedercini) και τον Leandro Mercado (Barni Racing), ενώ ο Troy Bayliss (Aruba.it Ducati SBK Team) τερμάτισε στην 11η θέση.

_33C9003

Ο Chaz Davies (Aruba.it Ducati SBK Team) είχε και πάλι πτώση, τη δεύτερη της ημέρας, αλλά ευτυχώς, όπως και στον 1ο αγώνα κατάφερε και συνέχισε και τελικά τερμάτισε στην 15η θέση.

Ομάδα της Hero EBR με τους Niccolo Canepa και Larry Pegram δεν συμμετείχε στο 2ο αγώνα, αφού αντιμετώπισαν μηχανικά προβλήματα από την υπερβολική ζέστη.

Ο επόμενος αγώνα είναι στην Αραγονία της Ισπανίας σε τρεις εβδομάδες.