25 April 2024
WSBK 2015

WSBK  Race1 : Ο Jonathan Rea κερδίζει άνετα στην Ταϊλάνδη!

Τον πρώτο αγώνα World SBK που έγινε στην Ταϊλάνδη στην πίστα Chang, κέρδισε ο Jonathan Rea (Kawasaki Racing Team), ο οποίος κυριάρχησε άνετα, παίρνοντας και το προβάδισμα στο πρωτάθλημα. Ο Leon Haslam (Aprilia Racing Team) και ο Tom Sykes (Kawasaki Racing Team) συμπλήρωσαν το βάθρο!1podium-tailand-2015

Βρετανική υπόθεση το Βάθρο του πρώτου αγώνα, ενώ η Kawasaki έκανε το 1-3 στις θέσεις και η Aprilia το 2-4 !

1rea-tailand-2015

Ο Rea όπου είχε και την pole position έκανε πολύ καλή εκκίνηση και οδήγησε από την αρχή τον αγώνα, δημιουργώντας ένα προβάδισμα έναντι των οδηγών που τον καταδίωκαν σε όλο τον αγώνα, χωρίς όμως να καταφέρουν να τον απειλήσουν αφού κέρδισε την καρό σημαία με 6.329s διαφορά από τον δεύτερο!

Ο πρώην Παγκόσμιος πρωταθλητής Tom Sykes έκανε ένα καλό ξεκίνημα από την δεύτερη σειρά, και έμεινε κοντά στον  ομόσταυλό του για μόλις δυο γύρους μέχρι ο Leon Haslam και την Aprilia του, να τον περάσει.

1.ApriliaRacing_Haslam

Γρήγορα ο Leon Haslam  έκανε μια διαφορά ασφαλείας από τον Sykes, ο οποίος βρέθηκε να παλεύει για την τρίτη θέση με τον Alex Lowes (Voltcom Crescent Suzuki), ενώ ακριβώς πίσω τους ο Chaz Davies (Αρούμπα Ducati SBK) προσπαθούσε να κρατηθεί μπροστά από τον Jordi Torres (Aprilia Racing Team – Red Devils) με τις μάχες τους να προσφέρουν θέαμα και ένταση στο ενθουσιώδη κοινό που είχε γεμίσει τις εξέδρες! Ο Davies είχε πτώση στο τέλος του 9ου γύρου, χωρίς όμως να εγκαταλείψει και ξαναμπήκε στον αγώνα, όπου τελικά τερμάτισε στην 11η θέση.

02747_P02_Action_XXXX

Ατυχία είχε και ο Alex Lowes αφού στην Κ13 είχε ένα γλίστρημα που τον έκανε να χάσει το κυνήγι του βάθρου και να μείνει στην 6η θέση, ενώ ήταν στην τρίτη θέση αφού είχε κάνει ένα εκπληκτικό και τολμηρό προσπέρασμα στον Sykes!

2.ApriliaRacing_Torres

Ο Jordi Torres κυνήγησε τον πρώην πρωταθλητή, μέχρι το τέλος και τον απείλησε πολλές φορές, αλλά τελικά τερμάτισε στην 4η θέση κάνοντας έναν εκπληκτικό αγώνα.

Ο Sylvain Guintoli (Pata Honda Team WSBK) έκανε ένα μοναχικό αγώνα τερματίζοντας 5ος μπροστά από τον Alex Lowes ο οποίος τελικά κατάφερε να κερδίσει 10 πόντους με την έκτη θέση.

Στην εβδόμη θέση τερμάτισε Matteo Baiocco (Althea Racing), μπροστά από τον εκπληκτικό αειθαλή Troy Bayliss (Aruba Ducati SBK), ενώ την δεκάδα συμπληρώσαν οι David Salom (Team Pedercini) και Leandro Mercado (Barni Racing).

04416_P02_Action_XXXX

O Leon Camier (MV Agusta Reparto Corse), Niccolo Canepa (Ομάδα Hero EBR) εγκατέλειψαν νωρίς τον αγώνα, μαζί με τον τοπικό αναβάτη Chanon Chumjai. Ο Michael van der Mark (Pata Honda Team WSBK) εγκατέλειψε ενώ ήταν στην πρώτη δεκάδα στην αρχή του 7ου γύρου  όπως και ο Anucha Nakcharoensri (YSS TS Racing), ενώ ο Christophe Ponsson (Grillini Team Racing), ο νεότερος αναβάτης στο grid World SBK είχε μια πτώση στην πρώτη στροφή στον 4ο γύρο.