24 April 2024
WSBK 2016

WSBK – Race 2: Ο Sykes σαρώνει τα πάντα στο Donington

Ο δεύτερος αγώνας του 7ου  γύρου ήταν μια ιστορία για δύο Kawasaki, αφού είχαμε τους δυο αναβάτες τις Kawasaki να δίνουν μια μονομαχία 23 γύρων στο Donington, με νικητή για 8η φορά τον Tom Sykes που γίνεται και ο απολυτός κυρίαρχος του  Donington.

sykesΟι δυο Βρετανοί οδηγοί της Kawasaki Racing Team, Tom Sykes και Jonathan Rea έκαναν μια εκπληκτική εκκίνηση και έφυγαν μπροστά ξεκινώντας μια μάχη μεταξύ τους που κράτησε μέχρι την κάρο σημαία με τον  Sykes να κερδίζει την όγδοη νίκη στην πίστα του Donington.

09006_R7_ActionΟ Rea διέσχισε τη γραμμή τερματισμού στην 2η θέση παίρνοντας 20 βαθμούς που τον κρατούν ψηλά στην κορυφή της βαθμολογίας αυξάνοντας την διαφορά του από τους υπόλοιπους.

Ο τρίτος Βρετανός του βάθρου και οδηγός της Ducati, Chaz Davies μετά από ένα καταστροφικό διήμερο, με φωτιά της μοτοσυκλέτας του την Παρασκευή  και πτώση στον 1ο αγώνα του Σαββάτου, βρήκε την λύτρωση με την τρίτη θέση του βάθρου.

52432_R7_ActionΟ Davide Giugliano δεν μπόρεσε να κρατηθεί ψηλά και να επαναλάβει ένα βάθρο όπως το Σάββατο. Ο Ιταλός αναβάτης της Ducati τερμάτισε στην 7η θέση.

Ο Lorenzo Savadori είχε εντυπωσιακή απόδοση με την  Aprilia του και τερμάτισε στην 4η θέση αφού πρώτα κέρδισε την μονομαχία του για αρκετούς γύρους, με τον Αμερικανό Nicky Hayden.

Ο Βρετανός της MV Agusta, Leon Camier, έφερε την Agusta του στην 5η θέση μετά από μάχες με κυριότερη αυτή με τον Nicky Hayden που έδωσε στους τελευταίους γύρους.

13316984_10153800176794032_2433053738981840360_oΟ Πρώην Παγκόσμιος Πρωταθλητής MotoGP,Nicky Hayden, είχε μια καλή εκκίνηση και πάλεψε με τον Giugliano και Savadori στα αρχικά στάδια, ενώ από τα μέσα του αγώνα μείωσε τον ρυθμό του και τελικά να υποκύψει και στην μονομαχία με τον Camier και έτσι αρκέστηκε στην 6η θέση. Ο ομόσταυλός του, Michael van der Mark τερμάτισε στην 8η θέση μετά από μια μάχη  στους τελευταίους γύρους με τον αναβάτη της BMW,  Josh Brookes που τερμάτισε στην 9η θέση τελικά.

Η πρώτη δεκάδα ολοκληρώθηκε με τον Cameron Beaubier της Pata Yamaha που αντικαθιστούσε τον τραυματισμένο Sylvain Guintoli.

13268023_10153804212749032_3093914555424880780_oΜε την νίκη του αυτή ο Sykes περνά στην 2η θέση της βαθμολογίας, με 6 βαθμούς μπροστά από τον Davies, ενώ  στην κορυφή της βαθμολογίας είναι ο Rea με 293 βαθμούς, και με 56 βαθμούς διαφορά από τον δεύτερο!

Επόμενος αγώνας στο Misano στις 17 έως 19 Ιουνίου 2016.