19 March 2024
WSBK 2017

WSBK-Race 1: Ο Rea κάνει την πρώτη νίκη του στην Jerez!

Τον 1ο αγώνα στη Jerez κέρδισε ο Παγκόσμιος Πρωταθλητής, με τον Davies και τον Sykes να συμπληρώνουν το βάθρο.

Στον αγώνα του Σαββάτου στο Ισπανικό Γύρο ο Jonathan Rea (Kawasaki Racing Team) έκανε την πρώτη νίκη του στη Jerez, εκμεταλλευόμενος την εγκατάλειψη του Marco Melandri (Aruba.it Racing – Ducati ) που ήταν μπροστά.

Μετά την επανεκκίνηση του αγωνα αφού έγινε διακοπή με κόκκινη σημαία λόγω πτώσεων των Ayrton Badovini και Raffaele De Rosa, ο Melandri πήρε το προβάδισμα μπροστά από τον Rea όπου έδωσαν μάχη για πολλούς γύρους, μέχρι που ο Melandri αναγκάστηκε να εγκαταλείψει λόγο τεχνικού προβλήματος!

Ο Davies τερμάτισε στην δεύτερη θέση, με τον Sykes στην τρίτη θέση.

Οι δυο αναβάτες της Pata Yamaha, Alex Lowes και Michael van der Mark, έμειναν σε επαφή με τους πρώτους, αλλά δεν μπόρεσαν να τους απειλήσουν, τερματίζοντας στην 4η και 5η θέση αντίστοιχα!

Ο Sylvain Guintoli ολοκλήρωσε με μια εντυπωσιακή 6η θέση την επιστροφή του στο παγκόσμιο πρωτάθλημα Superbike, μόλις 11 δευτερόλεπτα πίσω από τον Rea. Στην 7η θέση τερμάτισε ο Lorenzo Savadori, μπροστά από τον Eugene Laverty.

Ο Xavi Fores και ο Roman Ramos ολοκλήρωσαν την κορυφαία δεκάδα του πρώτου αγώνα!