20 April 2024
WSBK 2015

WSBK: Ο Chaz Davies παίρνει άνετη νίκη στον 1ο αγωνα της Laguna Seca

Ο Chaz Davies έκανε μια άνετη νίκη, ξεκινώντας από την pole position, μένοντας στην κορυφή σε όλη την διάρκεια του αγώνα, χωρίς να τον απειλήσουν οι δυο οδηγοί της Kawasaki που είχαν  μια τρομερή μάχη για την 2η θέση!

0736P9_Action
Ο Tom Sykes αποδείχτηκε πολύ δυνατός και άντεξε στις πολλές επιθέσεις του Jonathan Rea που του έκανε και τελικά τερμάτισε στην 2η θέση μπροστά από τον ομόσταυλό του Jonathan Rea που συμπλήρωσε το βάθρο, κάνοντας για άλλη μια φόρα το βάθρο Βρετανική υπόθεση!

hi_R09_Laguna-Seca_Sykes_GB34093

Οι μεγάλες μάχες του αγωνα  ήταν αυτές για την 2η θέση ανάμεσα στους δυο αναβάτες της Kawasaki. Sykes και Rea  που πρόσφερε θέαμα και αγωνία , ενώ η άλλη μάχη για την 4η θέση ανάμεσα στους Giulano και Torrres ειχε νικητή τον αναβατή της Ducati Davide Giulano , μπροστά από τον αναβατή της Aprilia Jordi Torres.

Στην 6η θέση τερμάτισε ο αναβάτης της Suzuki Alex Lowes!

Ο Leon  Haslam ειχε μια πτώση ενώ βρισκόταν στην 6η θέση και ξαναμπήκε στον αγωνα με αποτέλεσμα να τερματίσει στην 14η θέση.

hi_R09_Laguna-Seca_Rea_GB33601

Στην 7η θέση τερμάτισε ο Γάλλος περσινός πρωταθλητής Sylvain Guintoli με Honda, μπροστά από τον Ολλανδό Michael VD MARK.
Οι Leandro Mercado,  Leon  Camier,  Randy de Puniet και Roman Ramos συμπλήρωσαν  την κορυφαία  12αδα!