WSBK 2015

WSBK: O Chaz Davies κερδίζει τον 2ο αγώνα – H Kawasaki τον τίτλο κατασκευαστή 2015

Ο Chaz Davies (Aruba.it Racing – Ducati SBK Team) είχε ένα καλύτερο αγώνα από τον 1ο και κέρδισε το δεύτερο αγώνα της ημέρας σε μία πολύ ζεστή και ηλιόλουστη πίστα της Jerez στην Ισπανία.

34989_p11_action_full

Οι δυο οδηγοι της Aprilia συμπλήρωσαν το βάθρο στο 2ο αγώνα.

Σε αντίθεση με τον πρώτο αγώνα, ο Tom Sykes (Kawasaki Racing Team) δεν ήταν σε θέση να ξεφύγει μετά την εκκίνηση  και έτσι ο Davies κέρδισε 9η νίκη του για φέτος.

Ο ρυθμός του αγώνα ήταν πιο αργός, όπως αναμενόταν λόγω της αύξησης της θερμοκρασίας, με τον Davies να ανοίγει την διαφορά του στο δεύτερο μισό του αγώνα

Ο Jordi Torres, δεν έκανε λάθος όπως τον 1ο αγώνα και έτσι έφερε την Aprilia του στην δεύτερη θέση του βάθρου, μπροστά από τον ομόσταυλό του στην – Η ομάδα Red Devils, Leon Haslam ολοκλήρωσε το βάθρο.

1.ApriliaWSBK_podium

Ο Φρέσκος Παγκόσμιος Πρωταθλητής Superbike  από τον 1ο αγώνα, Jonathan Rea πήρε και πάλι την 4η θέση μπροστά από τον Sykes ο οποίος φάνηκε να υποφέρει στις θερμότερες συνθήκες.

Η κορυφαία 6αδα ολοκληρώθηκε από τον Matteo Baiocco (Althea Racing), που τερμάτισε μπροστά από τον Michele Pirro (Aruba.it Racing – Ducati SBK Team), ο οποίος είχε ένα άλλο καλό αγώνα και κέρδισε την 7η θέση.

Την 10αδα συμπλήρωσαν οι, Leon Camier (MV Agusta Reparto Corse), Sylvain Guintoli (Pata Honda World SBK Team) και Leandro Mercado (Barni Racing).

2.ApriliaWSBK_Torres

Ο Niccolo Canepa τερμάτισε 11ος παρά ότι ξεκίνησε από την πρώτη σειρά με τον David Salom (Team Pedercini) να τερματίζει 12ος.

Ο Michael van der Mark ενώ πάλευε για το βάθρο, είχε μια πτώση με 5 γύρους να απομένουν. Ο Ολλανδός έχασε το μπροστινό στη στροφή 9. Ξαναμπήκε στον αγώνα και κατάφερε να πάρει 3 βαθμούς αφού τερμάτισε στην 13η  θέση.

14ος τερμάτισε ο Ayrton Badovini (BMW Motorrad Italia) με τον Christophe Ponsson (Team Pedercini) να τερματίζει στην 15η θέση.

Ο Alex Lowes (Voltcom Crescent Suzuki) έφαγε ποινή με διέλευση στο pit lane είχε ένα απογοητευτικό τέλος για το Σαββατοκύριακο του μετά από μια ισχυρή παρουσίαση στον 1ο αγώνα.

5.ApriliaSSTK_Savadori

Με τον τερματισμό τους στην 4η και 5η στον 2ο αγώνα, ο Rea και ο Sykes, χάρισαν στην Kawasaki τον πρώτο της Τίτλο στους κατασκευαστές.
Η Kawasaki συμμετέχει στα SBK από τη χρονιά που ξεκίνησαν, το 1988 και είναι το πρώτο της Πρωτάθλημα κατασκευαστών, μετά τους τρεις τίτλους που έχεις στους οδηγούς.

Με αυτόν τον τίτλο η Kawasaki έγινε ο έκτος κατασκευαστής που έχει πάρει τον τίτλο στους κατασκευαστές, ισοφαρίζοντας την Suzuki και την Yamaha. Η Aprilia και η Honda έχουν 4 τίτλους, ενώ η Ducati έχει σαρώσει με 17 τίτλους.

wsbk-rea-2015-7

Ο προτελευταίος γύρος του πρωταθλήματος θα γίνει σε δύο εβδομάδες στην πίστα του Magny Cours στη Γαλλία.