19 April 2024
WSBK 2015

WSBK, 1ος αγώνας : Ο Jonathan Rea κερδίζει στο βρόχινο Magny Cours

Ο πρώτος αγώνας των SBK ήταν κάτω από βροχή στο Magny Cours και τον κέρδισε ο ήδη  Παγκόσμιος Πρωταθλητής Superbike, Jonathan Rea μετά από έναν αγώνα 19 γύρων, (μειωμένοι γύροι λόγο βροχής). Αυτή η νίκη ήταν πρώτη για αυτόν σε αυτήν την πίστα.

CP21822

Στην δεύτερη θέση τερμάτισε  ο ομόσταυλός του,  Tom Sykes, ο οποίος έκανε ένα λάθος στη στροφή 8, τερματίζοντας τελικά 4.7s πίσω από τον πρώτο.

Το βάθρο ολοκληρώθηκε από τον Sylvain Guintoli, που ήταν στο «σπίτι»  του, κερδίζοντας το πρώτο βάθρο της χρονιάς!

01403_p12_action_full

Στην 4η θέση, μετά από μια μάχη με πολλούς αναβάτες ήταν ο Michael van der Mark. Ο Ολλανδός κατάφερε να νικήσει στην μάχη με τους Leon Camier,  Chaz Davies και Matteo Baiocco, οι οποίοι ολοκλήρωσαν την κορυφαία 7αδα.
Ο Camier δίνει στον ιταλό κατασκευαστή (MV Agusta )τον καλύτερο τερματισμό σε όλη την ιστορία της στο WorldSBK.

Ο Alex Lowes  τερμάτισε 8ος μπροστά από τον Leandro Mercado και Niccolo Canepa (Althea Racing), ο οποίος τερμάτισε 10ος.

05005_p12_action_full

Οι οδηγοι που τερμάτισαν μέσα στην  βαθμολογούμενη 15αδα είναι οι , Gianluca Vizziello, Jordi Τόρες, Luca Scassa, ο Ayrton Badovini και Romeo Ramos.

Ο Leon Haslam ξεκίνησε πολύ καλά από την pole position αλλά στον 7ο γύρο πήρε την απόφαση να μπει στα pit για ενδιάμεσα ελαστικά, τελικά τερμάτισε 16ος.