WSBK 2015

WSBK: 10ος Γύρος στο Sepang – Jonathan Rea vs Chaz Davies!

O Jonathan Rea και ο Chaz Davies ήταν σίγουρα οι αναβάτες που καθήλωσαν το κοινό και στους 2 αγώνες την Κυριακή, με τον έναν να κλέβει κυριολεκτικά την νίκη από τον άλλον την τελευταία στιγμή.

bs_wsbk_10rnd_03

Στον εναρκτήριο αγώνα στο Sepang, για το 10 γυρο του World Superbike Championship, νικητής ήταν ο  πρωτοπόρος του πρωταθλήματος  Jonathan Rea  με τον ομόσταυλο του  Tom Sykes (Kawasaki Racing Team) να τερματίζει στην 5η θέση.

Ο Sykes  έφυγε μπροστά από την αρχή του αγώνα και ύστερα από  5 γύρους είχε ήδη δημιουργήσει ένα προβάδισμα 2.6s μπροστά από τον  Chaz Davies (Aruba.it Racing – Ducati SBK Team) και τον Jonathan Rea (Kawasaki Racing Team), ο οποίος έκανε μια φοβερή εκκίνηση μιας και  από 8ος βρέθηκε  3ος στη πρώτη κιόλας στροφή. Όπως όλα έδειχναν ο Sykes ήταν ο οδηγός που φαινομενικά θα έπαιρνε την νίκη αφού είχε σταθερή διαφορά από τους υπόλοιπους 2.04s.bs_wsbk_10rnd_05

Πιο πίσω ο Leon Haslam και ο Max Biaggi έδιναν μάχη για την 5η θέση.

Με 4 γύρους να απομένουν για την καρό σημαία και  ο Davies μαζί με τον Rea  , που όπως φάνηκε τα ελαστικά τους είχαν λιγότερη φθορά σε σχέση με του Sykes, άρχισαν να κλείνουν την διαφορά και μέσα σε μόλις 2 γύρους  και οι 2 αναβάτες πέρασαν τον πρώην πρωταθλητή.0149_p10_davies_action-1_slide_big

Ο Rea ήταν αυτός που πέρασε πρώτος την γραμμή τερματισμού καταγράφοντας την 12η νίκη του για φέτος με τον Davies στην 2η θέση, αφού όμως είχε προηγηθεί μάχη , με τους δύο αναβάτες να αλλάζουν  θέσεις τρεις φορές στον τελευταίο γύρο, και  δύο φορές στην τελευταία στροφή.

bs_wsbk_10rnd_01

Εκπληκτική και η επιστροφή του Max Biaggi (Aprilia Racing Team) οπου πήρε το 71ο βάθρο του, αφού κατάφερε και τερμάτισε στην  3η θέση,  επεκτείνοντας το δικό του ρεκόρ, αυτό του παλαιότερου αναβάτη που παίρνει  ποτέ  βάθρο στο WorldSBK.

bs_wsbk_10rnd_04

Ο Sylvain Guintoli τερμάτισε 4ος με τον Pole-man  Sykes  να ακολουθεί στη 5η θέση. Στην 6η θέση βρέθηκε ο  Alex Lowes.
_cp27717_0_slide_big

_________________
Ο δεύτερος αγώνας  στην Μαλαισία έκλεισε με νικητή αυτή την φορά τον Chaz Davies (Aruba.it Racing – Ducati SBK Team) και με τον Max Biaggi να βγαίνει εκτός αγώνα αφού είχε μια σύγκρουση με τον Tom Sykes στην Κ1.  Η τύχη του πρώην πρωταθλητή ( Sykes) δεν κράτησε πολύ αφού 10 γύρους πριν το τέλος είχε μια πτώση στην Κ9 η οποία έληξε στις φιλοδοξίες του για το πρωτάθλημα του 2015.

bs_wsbk_10rnd_08

Σε αντίθεση με τον εναρκτήριο αγώνα, ο αναβάτης της  Ducati , Chaz Davies, πήρε το προβάδισμα και έμεινε σε σταθερή απόσταση περίπου 2s  από τον Rea.. Ο Βρετανός αναβάτης προσπάθησε να διατηρήσει τον ρυθμό του μέχρι το τέλος και έτσι εξασφάλισε την 3η νίκη του σε τέσσερις αγώνες και να ανέβει στην  2η θέση στην τελική βαθμολογία του πρωταθλήματος πίσω από τον Rea.

Στους τελευταίους γύρους ο Rea κατάφερε να μηδενίσει την διαφορά μεταξύ τους και να περάσει τον Davies στη ευθεία. Όμως ο δευτερος πριν τον τερματισμό έκανε ξανά προσπέραση  με αποτέλεσμα να ακουμπήσουν μεταξύ τους οι δυο αναβάτες, με τον Davies να παίρνει τελικά την νίκη μόλις ελάχιστα δέκατα του δευτερολέπτου μπροστά από τον Rea, ο όποιος δεν μπόρεσε να εξασφαλίσει τους απαραιτήτους βαθμούς που θα του έδιναν το πρωτάθλημα.

bs_wsbk_10rnd_11

Ο  Jordi Τorres (Aprilia Racing Team – Red Devils) πήρε την 3η θέση στο βάθρο με τον Sylvain Guintoli (Pata Honda) να ακολουθεί. Στην 5η θέση τερμάτισε ο Michael van der ενώ στην 6η  βρέθηκε ο  Leon Haslam τερματίζοντας  ένα δέκατο πίσω από τον Ολλανδό.